ՀԲ-ի` ՓՄՁ զարգացմանն ուղղված վարկի առաջին մասը Հայաստանում կլինի այս շաբաթ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Համաշխարհային բանկի /ՀԲ/` փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության /ՓՄՁ/ զարգացմանն ուղղված վարկի առաջին մասը Հայաստան կհասնի այս շաբաթ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ը, այդ մասին այսօր “ՓՄՁ ֆինանսավորման ներկա իրավիճակը, Հայաստանի ծրագրերն ու հնարավորությունները” կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքերով, մեկ տարվա ընթացքում տեղաբաշխվելու են այդ ծրագրի բոլոր վարկային միջոցները ($50 մլն): Նա ընդգծել է փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության վարկավորման կարեւորությունը` նկատելով, որ այդ թեման մշտապես գտնվում է ԿԲ-ի ուշադրության կենտրոնում:
Վաչե Գաբրիելյանի խոսքերով, Հայ-գերմանական հիմնադրամի շրջանակներում ԿԲ-ն արդեն յուրացրել է 12 մլրդ դրամ: Նա նկատել է, որ ՓՄՁ ֆինանսավորման հարցում գոյություն ունեն այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են միջոցների անմատչելիությունը, բարձր տոկոսադրույքները, անհրաժեշտ խորհրդատվության բացակայությունը: Նա նշել է, որ վերջին տարիների ընթացքում ՓՄՁ ֆինանսավորումը զգալիորեն աճել է, եւ կառավարությունը ձգտում է հնարավորինս շատ ուշադրություն դարձնել տնտեսության այդ ճյուղին:

Первый транш кредита ВБ на развитие МСБ поступит в Армению на этой неделе
Ереван /Медиамакс/. Первый транш кредита Всемирного банка (ВБ) на развитие малого и среднего бизнеса (МСБ) поступит в Армению на этой неделе.
Как сообщает Медиамакс, об этом заявил сегодня заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) Армении Ваче Габриелян, выступая на круглом столе «Нынешнее положение финансирования МСБ, программы и возможности Армении».
По его словам, в течение года все кредитные средства в рамках данной программы ($50 млн.) будут размещены. Он подчеркнул важность кредитования малого и среднего предпринимательства, заметив, что эта тема всегда находится в центре внимания ЦБ.
Так, по словам Ваче Габриеляна, в рамках Немецко-армянского фонда ЦБ уже освоил 12 млрд. драмов. Он заметил, что в вопросе финансирования МСБ существуют проблемы, такие как доступность средств, размеры ставок, отсутствие необходимой консультации. Он отметил, что за последние годы финансирование МСБ значительно увеличилось, и правительство старается уделять как можно больше внимания данной отрасли экономики.-