ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը մայիսին ստացել է 29 բողոք
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. մայիսին ՀՀ ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը ստացել է 29 բողոք ֆինանսական կազմակերպությունների դեմ, որոնցից 15-ը, գործող օրենսդրության համաձայն, քննարկման ենթակա չեն եղել:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ-ին հայտնել են ֆիանանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակից, քննարկման ենթակա 14 բողոքներից 4-ը ստացվել են գրավոր ձեւով: 8 բողոքները գտնվել են հաշտարարի իրավասությունների շրջանակներում, սակայն հաճախորդները ֆինասնական կազմակերպությունների նկատմամբ բողոք-պահանջները չեն ներկայացրել սահմանված կարգով: Գրասենյակի աշխատակիցներն օգնել են ձեւակերպել պահանջները:
Երկու բանավոր բողոքների հիման վրա գրասենյակի աշխատակիցները հայտ ներկայացնողներին բացատրել են իրենց իրավունքներն ու պարտականություները եւ բանակցություններ են վարել ֆինանսական կազմակերպությունների հետ: Արդյունքում երկու բողոքներն էլ բավարարվել են առանց պահանջի ֆորմալ քննարկման:

Офис Омбудсмена финансовой системы Армении в мае получил 29 жалоб
Ереван /Медиамакс/. В мае 2009 года в офис Омбудсмена финансовой системы Армении поступило 29 жалоб на финансовые организации, 15 из которых не подлежали рассмотрению согласно действующему законодательству,
Как сообщили Медиамакс в офисе Омбудсмена финансовой системы, 4 из 14 жалоб, подлежащих рассмотрению, были получены в письменной форме. 8 жалоб находились в рамках полномочий Омбудсмена, однако клиенты не представили жалобы-требования к финансовой организации в установленном порядке. Сотрудники офиса помогли оформить требования.
На основе двух устных жалоб сотрудники офиса дали заявителям разъяснения относительно их прав и обязанностей и провели переговоры с финансовыми организациями. В результате обе жалобы были удовлетворены без формального рассмотрения требования.