“Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” մրցույթի շրջանակներում ուսանողների կողմից ներկայացվել է 36 ռեֆերատ
Երեւան /Մեդիամաքս/. Banks.am պորտալի, ՀՀ կառավարության ու Կենտրոնական բանկի կողմից կազմակերպված “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” ուսանողական ռեֆերատների մրցույթի շրջանակներում ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը ստացել է 36 ռեֆերատ:
Մրցութային հանձնաժողովի քննարկմանն եւ ներկայացվել հետեւյալ բուհերի ուսանողների աշխատանքները.
- Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան (12 ռեֆերատ),
- Երեւանի պետական համալսարան  (9 ռեֆերատ),
- Գավառի պետական համալսարան (3 ռեֆերատ),
- Եվրոպական կրթական տարածաշրջանային ակադեմիա (3 ռեֆերատ),
- Հայաստանի պետական ագրարային համալսարան (2 ռեֆերատ),
- Արցախի պետական համալսարան (2 ռեֆերատ):
Մեկական ռեֆերատ են ներկայացրել Ֆրանսիական համալսարանի, Ռուս-հայկական համալսարանի, Երեւանի գյուղատնտեսական համալսարանի եւ “Հայբուսակ” համալսարանի ուսանողները: Եւս մեկ ռեֆերատ է ներկայացվել Սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով նախարարության հովանու ներքո գործող Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի ուսանողի կողմից:
Մրցույթի արդյունքներն ամփոփվելու են ապրիլի 28-ին, իսկ հաղթողների պարգեւատրման արարողությունը կայանալու է մայիսի 5-ին` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի, տնտեսական բլոկի նախարարների, Կենտրոնական բանկի Խորհրդի անդամների եւ հատուկ մրցանակներ սահմանած ընկերությունների ղեկավարների մասնակցությամբ:
Լավագուն ռեֆերատները տեղադրվելու են Banks.am պորտալում:
Առաջին, երկրորդ եւ երրորդ մրցանակակիրները պարգեւատրվելու են, համապատասխանաբար, 150, 100 եւ 75 հազար դրամ մրցանակներով: Մրցույթի մասնակիցների համար հատուկ մրցանակներ են սահմանել 4 ընկերություններ: Telcell վճարային համակարգը եւ “Լիկվոր” դեղագործական ընկերությունը սահմանել են հատուկ դրամական մրցանակներ` յուրաքանչյուրը 50 հազար դրամի չափով: “Գրանթ Թորնթոն Ամիօ”-ն սահմանել է հատուկ մրցանակ երկու մասնակիցների համար` երկամսյա աշխատանքային ստաժավորում ընկերությունում` աշխատանքային պայմանագրի հնարավոր կնքման հեռանկարով: “Արմենբրոկը” սահմանել է հատուկ մրցանակ երեք աշխատանքների հեղինակների համար` “Արցախ ՀԷԿ” ԲԲԸ 100 բաժնետոմս (1 բաժնետոմսի տեղաբաշխման արժեքը 1050 դրամ է): Լավագուն աշխատանքների երեք հեղինակներին կտրամադրվեն, համապատասխանաբար, 50, 30 եւ 20 բաժնետոմսեր:

36 рефератов представлено армянскими студентами в рамках конкурса «Я побеждаю кризис»
Ереван /Медиамакс/. Агентство Медиамакс получило 36 работ в рамках конкурса студенческих рефератов «Я побеждаю кризис», организованного порталом Banks.am совместно с Правительством и Центральным банком Армении.
На рассмотрение конкурсной комиссии представлены работы студентов следующих вузов:
- Армянского государственного экономического университета (12 рефератов);
- Ереванского государственного университета (9 рефератов);
- Гаварского государственного университеа (3 реферата);
- Европейской региональной образовательной академии (3 реферата);
- Государственного аграрного университета Армении (2 реферата);
- Арцахского государственного Университета (2 реферата).
По одному реферату представили студенты Французского университета, Российско-Армянского государственного университета, Ереванского сельскохозяйственного университета и университета «Айбусак». Еще один реферат представил студент Школы молодых лидеров, действующей под патронажем министерства спорта и по делам молодежи.
Итоги конкурса будут подведены 28-го апреля, а церемония награждения победителей состоится 5 мая, с участием премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна, председателя Центрального банка Артура Джавадяна, министров экономического блока правительства, членов Совета ЦБ Армении и руководителей компаний, учредивших специальные призы.
Лучшие рефераты будут опубликованы на портале Banks.am.
Обладатели первого, второго и третьего места будут награждены денежными премиями в размере 150, 100 и 75 тысяч драмов. Специальные призы для участников конкурса учредили 4 компании. Платежная система Telcell и фармацевтическая компания «Ликвор» учредили специальные денежные премии в размере по 50 тысяч драмов каждая. «Грант Торнтон Амио» учредила специальный приз для двух студентов - двухмесячную стажировку в компании с перспективой возможного заключения трудового контракта. «Арменброк» учредила специальный приз для авторов трех работ - 100 акций ОАО «Арцах ГЭС» (цена размещения одной акции - 1050 драмов). Трем авторам будут вручены, соответственно, 50, 30 и 20 акций.