ՀՀ նախագահը բարձր է գնահատել վարչապետի աշխատանքը ճգնաժամի պայմաններում
Երեւան /Մեդիամաքս/. ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Երեւանում հայտարարել է, որ “պետք է ողջունել ՀՀ վարչապետի աշխատանքի թափանցիկ ոճը, նրա վճռականությունն ու վտահությունը վաղվա օրվա հանդեպ”:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, երկրի ղեկավարն այդ մասին ասել է այսօր` պատասխանելով ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի եւ կառավարության աշխատանքին տրվող իր գնահատականի մասին հարցին:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակություն է հայտնել այն առիթվ, որ “մինչեւ համաշխարհային ճգնաժամի սկիզբը մեզ հաջողվեց աշխատունակ կառավարություն ձեւավորել եւ ճիշտ կադրեր ընտրել”:
ՀՀ նախագահը հայտարարել է, որ ճգնաժամի հետեւանքների հաղթահարումը երկրի իշխանությունների առջեւ կանգնած ամենագլխավոր մարտահրավերն է: Սերժ Սարգսյանը խոստովանել է, որ ՀՀ տնտեսական իրավիճակի վրա ազդում է ինչպես ֆինանսական օգնության ծավալների կրճատումը, որը երկիր է մտնում մասնավոր տրանսֆերտների տոսքով, այնպես էլ Հայաստանի այն քաղաքացիների թվի կրճատումը, ովքեր արտասահմանում զբաղվում են սեզոնային աշխատանքով:
Միաժամանակ, հայտարարել է Սերժ Սարգսյանը, ճգնաժամը միայն ավելացրել է իշխանությունների վճռականությունն այնպիսի խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծերի իրականացման հարցում, ինչպիսին է Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարությունը, Արաքս գետի վրա ՀԷԿ-ի կառուցումը եւ Իրանից Հայաստան բենզինի եւ դիզելային վառելիքի մատակարարման նպատակով խողովակատարի կառուցումը:
“Այդ նախագծերը կփոխեն ոչ միայն մեր դերը տարածաշրջանում, այլեւ` ուժերի տարածաշրջանային դասավորությունը”,- ասել է երկր ղեկավարը:
Խոսելով մարտին տեղի ունեցած ազգային արժույթի արժեզրկման մասին` Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ այդ որոշման հիմնական բացասական արդյունքը եղել է գների որոշակի աճը: Նախագահը համապատասխան մարմիններին կոչ է արել ուշադիր հետեւել գնագոյացմանը եւ թույլ չտալ գների անհիմն աճ: Ինչ վերաբերում է դրական ազդեցությանն, ապա, ՀՀ նախագահի խոսքերով, դրամի թուլացումը դրական է անդրադարձել տեղական արտադրողների վրա:

Президент Армении дал высокую оценку работе премьера в условиях кризиса
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил сегодня в Ереване, что «следует приветствовать прозрачный стиль работы премьера-министра Армении, его решимость и уверенность в завтрашнем дне».
Как сообщает агентство Медиамакс, глава государства сказал об этом сегодня, отвечая на вопрос о своей оценке работы премьер-министра Армении Тиграна Саргсяна и правительства.
Серж Саргсян выразил удовлетворение тем обстоятельством, что «до начала мирового кризиса нам удалось сформировать дееспособное правительство и подобрать правильные кадры».
Президент Армении заявил, что преодоление последствий кризиса является самым главным вызовом, стоящим перед властями страны. Серж Саргсян признал, что на экономическую ситуацию в Армении влияет как сокращение объемов финансовой помощи, поступающей в республику в виде частных трансфертов, так и сокращение числа граждан Армении, которые занимаются сезонной работой за рубежом.
В то же время, заявил Серж Саргсян, кризис только прибавил решимости властям в вопросе реализации таких крупных инфраструктурных проектов как строительство железной дороги Иран-Армения, строительство совместной с Ираном ГЭС на реке Аракс и строительства трубопровода для поставок к Армению из Ирана бензина и дизельного топлива.
«Эти проекты не только изменят нашу роль в регионе, но и изменят региональный расклад сил», - заявил глава государства.
Говоря о девальвации национальной валюты, имевшей место в начале марта, Серж Саргсян сказал, что основным отрицательным итогом данного решения стал определенный рост цен. Президент призвал соответствующие органы пристально следить за ценообразованием и не допускать необоснованного роста цен. Что касается положительных моментов, то, по словам президента, ослабление драма положительно сказалось на местных производителях.