“Սթարը” անհամապատասխանություններ չի տեսնում
Երեւան /Մեդիամաքս/. Մարտի 6-ի երեկոյան Մեդիամաքս գործակալությունը էլեկտրոնային փոստով ստացել է նամակ` ստորագրված “Սթար” սուպերմարկետի ցանցի մարքետինգի դեպարտամենտի փրոմոուշնի բաժնի ղեկավար Մարիամ Հարությունյանի կողմից:
Մեջբերում ենք նամակի տեքստն ամբողջությամբ`
“Հարգելի պարոն Թադեւոսյան.
Դիմում ենք Ձեզ մեզ համար կարեւոր հարցի լուծման ակնկալիքով:
Այսօր www.banks.am կայքում հրապարակել է “Մեդիամաքս” գործակալության հոդվածը` “Լուրջ տարբերություններ “Սթարի” հայտարարությունների եւ իրական գների միջեւ” վերնագրով: Հայտնում ենք ձեզ, որ տվյալ հայտարարությունները չեն համապատասխանում իրականությանը եւ վարկաբեկում են մեր ընկերության հեղինակությունը մեր գնորդների եւ Հայաստանի բոլոր բնակիչների աչքերում:
05.03.09-ին, մամլո հաղորդագրության տարածման պահին բարձրացվել էին միայն շաքարի եւ ներմուծվող կարագի գները (մոտ10-12%), ինչպես եւ նշվել էր մեր հայտարարությունում:
Ձեր հոդվածում նկարագրված իրավիճակը, իսկ ավելի հստակ` “Թաֆտի” արտադրանքի գների թանկացումը, տեղի է ունեցել այսօր` 06.03.09: Ընդ որում, դրանից 2 օր առաջ մենք հայտարարել էինք ներմուծվող ապրանքների գները մասնակիորեն բարձրացնելու որոշման մասին, որոնք ձեռք են բերվելու մատակարարներից նոր գներով. հենց դա էլ տեղի ունեցավ “Թաֆտ” ընկերության արտադրանքի հետ:
Այսպիսով, հաստատվում է այն փաստը, որ մեր ղեկավարության բոլոր հայտարարությունները եւ հետագա գործողությունները միանգամայն հետեւողական են եւ ոչ մի ընդհանուր բան չունեն ձեր հոդվածի էության հետ:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը, դիմում ենք ձեզ այսօր www.banks.am կայքում տեղադրված հոդվածի հերքումը հրապարակելու խնդրանքով: Հակառակ դեպքում, մենք ստիպված կլինենք ինքնուրույն հերքել այդ հոդվածը: Այդ միջոցը մենք ծայրահեղ եւ անցանկալի ենք համարում մեզ համար, ինչի կապակցությամբ ակնկալում ենք Ձեր ըմբռնումը եւ ստեղծված իրավիճակի շուտափույթ կարգավորումը”:
Մեդիամաքս գործակալությունը նշում է, որ նյութը, որի մասին գնում է խոսքը, տեղադրված է  http://banks.am/am-news-2-3215.html հասցեում, եւ հրավիրում է տիկին Հարությունյանի ուշադրությունը հետեւյալ հանգամանքներին.
1. Տիկին Հարությունյանը որեւէ կերպ չի մեկնաբանել այն փաստը, որ մազերի հարդարման “Թաֆտ” նյութի գնապիտակի վրա նշված էր 1070 դրամ գինը,  սակայն դրամարկղում գանձվում էր նոր գին` 1680 դրամ: Մինչդեռ, այդ փաստն ամենակարեւորն էր մեր նյութում, քանի որ վերաբերվում էր սպառողներին կամա, թե ակամա մոլորության մեջ գցելուն:
2. Տիկին Հարությունյանը որեւէ հստակ ապացույցներ չի ներկայացրել առ այն, որ “Մեդիամաքս” գործակալության նյութում բերված տեղեկությունները “վարկաբեկում են “Սթար” ընկերության հեղինակությունը”: Մենք, մեր հերթին, գտնում ենք, որ անապացույց մեղադրանքները “Մեդիամաքս” գործակալության հասցեին կարող են դիտվել որպես վարկաբեկող մեր ընկերության հասցեին: Եթե ապրանքը “Թաֆտի” մատակարարներից գնվել էր  նոր գնով, ապա տեղեկությունը նոր գնի մասին պետք է արտացոլված լիներ գնապիտակի վրա, որպեսզի գնորդը, ընտրելով ապրանքը, ամբողջական եւ ճշգրիտ տեղեկատվություն ունենա:
3. Եթե տիկին Հարությունյանը անհամապատասխանություններ չի տեսնում “գների աճը զսպելու ջանքերի” մասին ընկերության ղեկավարության հայտարարությունների եւ կոնկրետ ապրանքի գնի կտրուկ բարձրացման միջեւ` առանց գնապիտակի վրա համապասխան գնանշման, ապա դա նրա իրավունքն է: Իսկ մենք իրավունք ունենք չհամաձայնվել դրա հետ:

«Стар» не видит несоответствий
Ереван /Медиамакс/. Вечером 6 марта в агентство Медиамакс по электронной почте поступило письмо, подписанное начальником отдела промоушна департамента маркетинга сети супермаркетов «Стар» Мариам Арутюнян.
Приводим полный текст письма с сохранением орфографии и стилистики оригинала (на русском языке):
«Уважаемый господин Тадевосян!
Обращаемся к Вам за решением важного для нас вопроса.
Сегодня на сайте www.banks.am с сылкой на агентство "Медиамакс" была опуликована статься под названием "Между заявлениями «Стар» и реальными ценами в магазинах сети есть серьезные несоответствия". Обращаем Ваше внимание, что данные заявления не соответствуют действительности и порочат имидж нашей компании перед лицом наших покупателей и всей жителей Армении.
05.03.09 на момент рапсространения пресс-релиза в нашей сети были подняты цены только на сахар и импортное сливочное масло (в районе 10-12%), как и было отмечено в нашем заявлении.
Ситауция же, описанная в вашей статье, а именно поднятие цены на продукцию "Тафт", произошла сегодня 06.03.09. При этом за 2 дня до этого в пресс-релизе от 04.03.09 мы заявили о принятом решении частично поднять цены на импортируемые товары, которые будут закупаться у поставщиков по новым ценам - именно это и произошло с товаром продукции "Тафт".
Таким образом, подтверждается тот факт, что все заявления нашего руководства и последующие действия компании абсолютно последовательны и не имеют ничего общего с сутью вашей статьи.
Опираясь на вышесказанное, обращаемся к Вам с просьбой о публикации опровержения сегодняшней статье на сайте www.banks.am В противном случае мы будем вынуждены самостоятельно дать такое опровержение, а это значит распространить информацию о предоставлении Вашим информагентством недостоверных и непроверенных данных о нашей сети. Данную меру считаем для себя крайней и нежелательной, в связи с чем надеемся на Ваше понимание и скорейшее разрешение сложившейся ситуации».
Агентство Медиамакс отмечает, что материал, о котором идет речь, расположен по адресу http://banks.am/ru-news-2-3215.html, и обращает внимание госпожи Арутюнян на следующие аспекты:
1.Госпожа Арутюнян никак не прокомментировала тот факт, что на ценнике мусса для укладки волос Taft цена была указана в размере 1070 драмов, однако в кассе пробивалась новая цена в 1680 драмов. Между тем, этот факт был самым важным в нашем материале, поскольку касался вольного или невольного введения потребителей в заблуждение.
2. Госпожа Арутюнян не привела каких-либо внятных доказательств того, что приведенные в материале агентства Медиамакс сведения «порочат имидж компании Стар». Мы, в свою очередь, считаем, что бездоказательные утверждения в адрес агентства Медиамакс могут расцениваться как порочащие имидж нашей компании. Если товар был закуплен у поставщиков Taft по новой цене, то информация о новой цене должны была быть отражена на ценнике, чтобы покупатель, выбирая товар, имел полную и точную информацию.
3. Если госпожа Арутюнян не видит несоответствий между заявлениями руководства сети об «усилиях по сдерживанию роста цен» и резким увеличением цены конкретного товара без соответствующего отражения на ценнике продукции, это ее право. У нас же есть право не соглашаться с этим.