2009թ. գնաճը սպասվում է 4 %-ի մակարդակում, ասել է ԿԲ ղեկավարը
Երեւան /Մեդիամաքս/. 2009թ. գնաճը Հայաստանում սպասվում է 4 %-ի մակարդակում, իսկ ՀՆԱ աճը՝ 7-8%-ի, այսօր Երեւանում ասել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, պատասխանելով փոխարժեքի շուկայում հնարավոր տատանումների մասին հարցին՝ Արթուր Ջավադյանն ասել է, որ ԿԲ-ը շարունակում է վարել երկարաժամկետ լողացող փոխարժեքի քաղաքականություն:
«Համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում ԿԲ հիմնական խնդիրը Հայաստանի ֆինանսական համակարգի կայունության ապահովումն է, եւ մեր միջամտությունը ֆինանսական շուկայի գործընթացներին պայմանավորված է հենց դրանով»,- ասել է Արթուր Ջավադյանը:
«Յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է ինքը որոշի՝ որ արժույթով պահել իր խնայողությունները, իսկ բանկերն, ինչպես հայտնի է, ազգային դրամով ավանդների համար ավելի բարձր տոկոսադրույքներ են սահմանում»,- ասել է ԿԲ ղեկավարը:

В 2009 году инфляция в Армении ожидается на уровне 4 %, заявил глава ЦБ
Ереван /Медиамакс/. В 2009 году инфляция в Армении ожидается на уровне 4 %, а рост ВВП - 7-8%, заявил сегодня в Ереване председатель Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Джавадян.
Как сообщает агентство Медиамакс, отвечая на вопрос о возможных колебаниях на валютном рынке, Артур Джавадян сказал, что ЦБ продолжает вести политику долгосрочного плавающего курса.
«Главной задачей ЦБ в условиях мирового кризиса является обеспечение стабильности финансовой системы Армении, и наше вмешательство в процессы на финансовом рынке обусловлено именно этим», - сказал Артур Джавадян.
«Каждый гражданин должен сам решать - в какой валюте хранить свои сбережения, а банки, как известно, устанавливают более высокие ставки для вкладов в национальной валюте», - сказал глава ЦБ.