ԱԱՀ-ի գումարների վճարման նոր կարգավորումները կկիրառվեն հունվարի 1-ից
27.09.2024 | 11:02 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
ՊԵԿ-ից հայտնել են, որ հանդիպմանը քննարկվել են կառուցապատման ոլորտում ԱԱՀ-ի գումարների վճարման հետ կապված նոր կարգավորումները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել ԱԱՀ-ի պարտավորության առաջացման ժամկետներին, շինթույլտվության ավարտմանը հաջորդող հիմնական աշխատանքների եւ շենքերի հանձնման ժամկետներին, չարաշահումների մասով ռիսկերին, ինչպես նաեւ հարկային պարտավորությունների կատարման խթանման միջոցներին։
Լսելով կառուցապատողների առաջարկները՝ ՊԵԿ-ը նախատեսում է օրենքի փոփոխությամբ ԱԱՀ-ի վճարման ժամկետ սահմանել շինթույլտվության ավարտի ամսվան հաջորդող վեցերորդ ամսվա վերջին օրը՝ հաշվի առնելով նաեւ շինթույլտվության երկարացումների ժամկետները:
Կոմիտեն տեղեկացնում է՝ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով նախատեսվում է, որ ԱԱՀ-ի գումարների վճարման նոր կարգավորումները կկիրառվեն 2025 թ․ հունվարի 1-ից։