Բելգիան ԵՄ երկրներից ամենաշատն է ռուսաստանյան ակտիվներ սառեցրել
Բելգիան սառեցրել է €58 միլիարդի ռուսաստանյան ակտիվներ, սա ամենամեծ գումարն է եվրոպական բոլոր պետությունների շրջանում, ասված է երկրի ֆինանսների նախարար Վինսենթ Վան Պետեգեմի կայքում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
Անցած տարվա օգոստոսին այդ գումարը կազմել էր €50,5 միլիարդ։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ արգելափակվել են նաեւ €191 միլիարդի ֆինանսական գործարքներ։ Հաղորդագրությունում նշվում է, որ «միջոցները տարածվում են սեւ ցուցակում ներառված 1789 ռուսաստանյան ընկերությունների կամ քաղաքացիների վրա»։
Ֆինանսների նախարարությունը նշում է, որ Բելգիայի մաքսային ծառայությունը խստացրել է ստուգումները Ռուսաստանի եւ Բելառուսի նկատմամբ։ Ստուգվել է ավելի քան 90 հազար հայտարարագիր եւ գրեթե 8 հազար կոնտեյներ։ Երկիրը նաեւ լրացուցիչ տեղեկություններ է պահանջել մոտ 30 կոնտեյներների վերաբերյալ, որոնք ենթարկվել են փոխաբեռնման (վերաբեռնման): Այժմ ավելի քան 500 կոնտեյներ արգելափակված է Բելգիայի նավահանգիստներում, քանի որ սպասվում է դրանց վերաբերյալ հարցման պատասխանը։ Ներմուծման եւ արտահանման կանոնների խախտման պատճառով երկրում սկսվել է շուրջ 20 դատական գործընթաց, եւս 15-ը նախապատրաստման փուլում է։
ԵՄ այլ երկրներ ավելի փոքր գումարների են ՌԴ ակտիվներ արգելափակել: Օրինակ՝ Գերմանիայում փետրվարի 18-ին հայտարարել էին, որ Ուկրաինայում հակամարտության մեկ տարվա ընթացքում սառեցվել են €5,32 միլիարդի ռուսաստանյան ակտիվներ։ Այս գումարը ներառում է Կենտրոնական բանկի, պատժամիջոցների ենթարկված ընկերությունների եւ ֆիզիկական անձանց ակտիվները։ Անցած տարի դեկտեմբերին Շվեյցարիան հայտարարեց, որ փետրվարի 28-ից ի վեր արգելափակել է շուրջ $7,5 միլիարդ գումարի ռուսաստանյան ակտիվներ:

Бельгия заморозила больше всего российских активов среди стран ЕС
Бельгия заморозила российские активы на €58 млрд - это наибольшая сумма среди всех европейских государств, говорится в сообщении на сайте министра финансов страны Винсента Ван Петегема.
В августе прошлого года эта сумма составляла €50,5 млрд. По сообщению RBC, также были заблокированы финансовые транзакции на €191 млрд. В сообщении указано, что «меры затрагивают 1789 российских компаний или граждан, внесенных в черный список».
Минфин указывает, что бельгийская таможня ужесточила проверки в отношении России и Белоруссии. Было проверено более 90 тыс. деклараций и почти 8 тыс. контейнеров. Также страна запросила дополнительную информацию примерно о 30 тыс. контейнеров, которые подвергались перевалке. Сейчас более 500 контейнеров заблокированы в бельгийских портах, поскольку ожидается получение запрошенных сведений по ним. Из-за нарушений правил импорта и экспорта страна начала около 20 судебных процессов, еще 15 готовятся.
Другие страны ЕС заблокировали российские активы на меньшие суммы. Например, в Германии 18 февраля сообщили, что за год конфликта на Украине заморозили €5,32 млрд российских активов. В эту сумму включены активы Центробанка, подсанкционных компаний и физлиц. Швейцария в декабре прошлого года заявила, что с 28 февраля заблокировала российские активы на сумму чуть более €7,5 млрд.