Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը տասնամյակներ ձգվող ռեցեսիա է խոստանում Ռուսաստանին
Ուկրաինայում ռազմական գործողության պատճառով Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության սահմանափակող միջոցները կթուլացնեն երկրի տնտեսությունն առաջիկա տարիներին, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական ֆորումին:
«Մենք սահմանել ենք պատմության մեջ ամենախիստ պատժամիջոցները, ինչի հետեւանքով Ռուսաստանի տնտեսությունը տասնամյակներ շարունակ կհայտնվի ռեցեսիայում, իսկ երկրի արդյունաբերությունը կզրկվի ժամանակակից եւ կարեւոր տեխնոլոգիաներից»,- ֆոն դեր Լեյենի խոսքն է մեջբերում RBC-ն:
2022 թվականի փետրվարի վերջից ԵՄ-ն հաստատել է Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների ինը փաթեթ։ Դրանք վերաբերում են ֆինանսական հատվածին եւ արժեթղթերի շուկային, արտահանմանն ու ներմուծմանը, միջազգային պահուստներին, ավիափոխադրմանը, սպորտին եւ մշակույթին: Սահմանափակումների տակ են հայտնվել ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, իսկ համաշխարհային ընկերություններն այս ֆոնին զանգվածաբար լքել են երկիրը։
ԵՄ իշխանություններն այս միջոցների նպատակն անվանում են «Ուկրաինայի դեմ ագրեսիան ֆինանսավորելու Ռուսաստանի կառավարության կարողությունը թուլացնելը»։ Միաժամանակ Եվրահանձնաժողովում նշում են, որ պատժամիջոցների նախապատրաստման ընթացքում փորձում են «նվազագույնի հասցնել Ռուսաստանի բնակչության համար բացասական հետեւանքները»։

Урсула фон дер Ляйен: Российская экономика на десятилетия погрузится в рецессию
Раунды ограничительных мер Евросоюза, введенных против России из-за военной операции на Украине, на ближайшие годы ослабят экономику страны, заявила на Всемирном экономическом форуме в Давосе глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен.
«Мы ввели самые строгие санкции за всю историю, в результате чего российская экономика на десятилетия погрузится в рецессию, а ее промышленность лишится современных и важных технологий»,- приводит слова фон дер Ляйен RBC.
С конца февраля 2022 года Евросоюз утвердил девять пакетов санкций против Москвы. Они затронули финансовый сектор и фондовый рынок, экспорт и импорт, международные резервы, авиасообщение, сферы спорта и культуры и так далее. Под ограничения попали физические и юридические лица, а мировые компании на этом фоне массово покинули страну.
Власти ЕС называют целью мер ослабление «способности российского правительства финансировать агрессию против Украины». В Еврокомиссии заявляют при этом, что при их подготовке стараются «минимизировать негативные последствия для российского населения».