Ջեկ Մային հեռացրել են Չինաստանի ազդեցիկ բիզնես կառույցի ղեկավարի պաշտոնից
Alibaba-ի հիմնադիր, միլիարդատեր Ջեկ Ման դադարել է ղեկավարել Չինաստանի ամենաազդեցիկ բիզնես ասոցիացիաներից մեկը, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Financial Times-ը (FT):
2015 թվականին Ման իր հայրենի Չժեցզյան նահանգում օգնեց ստեղծել Ձեռներեցների գլխավոր ասոցիացիան, որը դարձավ ամենահայտնին Չինաստանում, իսկ Չժեցզյան նահանգն անվանվեցին չինական կապիտալիզմի հայրենիք, գրում է FT-ն։
Դեկտեմբերի 7-ին ասոցիացիան հայտարարեց, որ իր նոր ղեկավարն է դարձել Chint Group-ի (էներգետիկ լուծումներ մատակարարող) նախագահ Նան Ցունհույը, իսկ Ման կլինի «խորհրդական»:
Ասոցիացիային մոտ կանգնած երկու աղբյուր պարբերականին հայտնել են, որ Մային փոխարինելու գաղափարը քննարկվել է դեռեւս 2020 թվականից, երբ նա սկսել է խնդիրներ ունենալ Պեկինի հետ, սակայն որոշվել է սպասել մինչեւ միլիարդատիրոջ շուրջ աղմուկը կմարի։
Դեկտեմբերի 7-ին ասոցիացիայի տարեկան ժողովի զեկուցողը Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության բարձրաստիճան պաշտոնյան էր։ «Դուք պետք է ուժեղացնեք ձեր քաղաքական գիտակցությունը եւ խրախուսեք Չժեցզյանի ձեռներեցների լայն զանգվածներին հետեւել կուսակցությանը»,- հայտարարել էր նա:
FT-ի զրուցակիցները հայտնել են, որ Ման չի մասնակցել միջոցառմանը, մինչդեռ նախկինում մեկ անգամ չէ, որ ելույթ է ունեցել ասոցիացիայի տարեկան ժողովներին։
Ջեկ Մայի խնդիրները սկսվեցին 2020 թվականին, երբ նա քննադատեց չինական ֆինանսական համակարգը: Դրանից հետո իշխանությունները վերջին պահին չեղարկեցին Alibaba-ի դուստր ձեռնարկության՝ Ant Group ֆինտեխ ընկերության IPO-ն եւ հակամենաշնորհային հետաքննություն սկսեցին Alibaba-ի դեմ, որն ավարտվեց ռեկորդային տուգանքով:
Վերջերս Financial Times-ը գրել էր, որ Ջեկ Ման կես տարի առաջ լքել է Չինաստանը եւ բնակվում է Ճապոնիայում։ Ըստ թերթի՝ Ման մեկնել է Չինաստանից «Պեկինի կողմից երկրի տեխնոլոգիական ոլորտի եւ դրա ամենաազդեցիկ գործարարների նկատմամբ շարունակվող խիստ միջոցների ֆոնին»։

Джека Ма отстранили от руководства влиятельной в Китае бизнес-ассоциацией
Основатель Alibaba, миллиардер Джек Ма перестал быть главой одной из самых влиятельных в Китае ассоциаций бизнеса, сообщает российское издание Forbes cо ссылкой на Financial Times (FT).
В 2015 году Ма помог основать в своей родной провинции Генеральную ассоциацию предпринимателей Чжэцзяна. Она стала самой известной в Китае, а провинцию Чжэцзян назвали родиной китайского капитализма, пишет FT.
7 декабря ассоциация объявила, что ее новым руководителем стал президент Chint Group (поставщик энергетических решений) Нан Цуньхуи, а Ма будет «советником».
Два источника, близких к ассоциации, рассказали изданию, что идея заменить Ма обсуждалась с 2020 года, когда у него начались проблемы с Пекином, но было решено подождать, пока шумиха вокруг миллиардера уляжется.
Докладчиком на ежегодном собрании ассоциации 7 декабря был высокопоставленный чиновник Компартии Китая. «Вы должны укрепить свою политическую сознательность и побудить широкие массы предпринимателей Чжэцзяна следовать за партией»,- заявил он.
Сам Ма на мероприятии не присутствовал, отметили источники FT. Но ранее он не раз выступал на ежегодных собраниях ассоциации.
Проблемы у Джека Ма начались в 2020 году, когда он раскритиковал устройство китайской финансовой системы. Вскоре после этого власти в последний момент приостановили IPO «дочки» Alibaba, финтех-компании Ant Group, и начали в отношении Alibaba антимонопольное расследование, завершившееся рекордным штрафом.
Недавно Financial Times сообщала, что Джек Ма полгода назад покинул Китай и живет в Японии. Газета отмечала, что Ма уехал из страны на фоне «продолжающегося применения Пекином суровых мер в отношении технологического сектора страны и ее самых влиятельных бизнесменов».