Թուրքիայում սպասվածից ավելի կտրուկ իջեցվել է հիմնական տոկոսադրույքը
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկն այսօր կրկին իջեցրել է հիմնական տոկոսադրույքը, ընդ որում, իջեցումն ավելի մեծ է եղել, քան շուկայի կանխատեսումներն էին։
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ տոկոսադրույքն իջեցվել է 1,5 տոկոսային կետով՝ 12%-ից մինչեւ 10,5%: Trading Economics-ի կողմից հարցված վերլուծաբանները մինչ այդ կանխատեսում էին տոկոսադրույքի իջեցում 1 տոկոսային կետով՝ մինչեւ 11%:
Թուրքիայի ԿԲ-ն հայտնել է իր պատրաստակամության մասին հաջորդ նիստում կրկին նույն չափով իջեցնելու տոկոսադրույքը, որից հետո, հավանաբար, կավարտվի դրամավարկային քաղաքականության մեղմացման ցիկլը։
Սեպտեմբերին Թուրքիայում սպառողական գների աճն արագացել է, ինչի արդյունքում գնաճը կազմել է 83,5%, որը ամենաբարձրն է 1998 թվականի հուլիսից ի վեր։
Թուրքիայի կարգավորիչ մարմնի հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԿԲ-ն իջեցրել է տոկոսադրույքը՝ բարենպաստ ֆինանսական պայմաններ ստեղծելու համար, որպեսզի աջակցի արդյունաբերական արտադրությանն ու զբաղվածությանը համաշխարհային շուկաներում բարձր անորոշության եւ աշխարհաքաղաքական ռիսկերի ժամանակաշրջանում։
Ներդրողներն ու տնտեսագետները գտնում են, որ տոկոսադրույքի իջեցումը նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի քաղաքական ճնշման արդյունքն է Կենտրոնական բանկի վրա, ով բարձր տոկոսադրույքների վաղեմի հակառակորդն է եւ ունի դասական տնտեսական տեսությունից տարբերվող կարծիք, որ տոկոսադրույքի իջեցումը կօգնի դանդաղեցնել գնաճը:

В Турции снова понизили ключевую процентную ставку - сильнее прогнозов рынка
Центральный банк Турции сегодня снова понизил ключевую процентную ставку, причем снижение оказалось сильнее прогнозов рынка.
Как передает «Интерфакс», ставка была снижена на 1,5 п.п. - с 12% до 10,5%. Опрошенные Trading Economics аналитики прогнозировали снижение на 1 п.п. - до 11%.
Турецкий ЦБ сигнализировал готовность снова понизить ставку на аналогичную величину на следующем заседании, после чего цикл смягчения денежно-кредитной политики, вероятно, завершится.
Темпы роста потребительских цен в Турции в сентябре ускорились, в результате инфляция составила 83,5%, что является максимумом с июля 1998 года.
В сообщении турецкого регулятора говорится, что ЦБ пошел на снижение ставки для создания благоприятных финансовых условий с целью поддержать промышленное производство и занятость в период высокой неопределенности на глобальных рынках и геополитических рисков.
Инвесторы и экономисты полагают, что снижение ставки стало результатом политического давления на Центробанк со стороны президента Реджепа Тайипа Эрдогана, который является давним противником высоких ставок и придерживается отличающегося от классической экономической теории мнения, что снижение ставок поможет замедлить инфляцию.