Fitch-ը նվազեցրել է համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2022-23թթ. համար
Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը 2022 թվականի համար համաշխարհային տնտեսական աճի կանխատեսումը նվազեցրել է մինչեւ 2,4%՝ հունիսին սպասվող 2,9%-ից, հաղորդում է Finmarket-ը։
«Եվրոպական գազի ճգնաժամը, բարձր գնաճը եւ ամբողջ աշխարհում դրամական խստացման տեմպերի կտրուկ արագացումը լուրջ հետեւանքներ են թողնում տնտեսական հեռանկարների վրա»,- ասվում է թարմացված Global Economic Outlook-ում(GEO):
Համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2023 թվականի համար 2,7%-ից իջեցվել է մինչեւ 1,7%։
Fitch-ն ակնկալում է, որ Եվրոգոտու եւ Մեծ Բրիտանիայի տնտեսությունները ռեցեսիայի մեջ կհայտնվեն արդեն այս տարի, մինչդեռ ԱՄՆ-ն մեղմ ռեցեսիային կբախվի 2023 թվականի կեսերին:
Եվրոգոտու ՀՆԱ-ն, ըստ գործակալության նոր կանխատեսման, 2023 թվականին գազի ճգնաժամի հետեւանքներով կնվազի 0,1%-ով (հունիսին սպասվում էր 2,1% աճ)։
Նոր կանխատեսումը հաշվի է առնում Ռուսաստանից Եվրոպա գազատարով գազամատակարարման ամբողջական կամ գրեթե ամբողջական դադարեցումը։ Fitch-ի փորձագետները նշում են, որ չնայած մատակարարման այլընտրանքային աղբյուրներ գտնելու ԵՄ-ի փորձերին՝ մոտ ժամանակներս տարածաշրջանում գազի մատակարարումը զգալիորեն կկրճատվի, ինչը կազդի արդյունաբերական հատվածի վրա։
ԱՄՆ-ի տնտեսության համար ընթացիկ տարվա աճի կանխատեսումը 2,9%-ից վատթարացել է մինչեւ 1,7%, 2023 թվականի համար՝ 1,5%-ից մինչեւ 0,5%:
«Չինաստանի տնտեսության վերականգնումը հետաձգվում է արգելափակման սահմանափակումների եւ անշարժ գույքի շուկայի անկման պատճառով, եւ, հետեւաբար, մենք ակնկալում ենք, որ 2022 թվականին Չինաստանի ՀՆԱ-ն կաճի 2,8%-ով եւ 4,5%-ով՝ հաջորդ տարի», - ասվում է Fitch-ի զեկույցի մեջ: Հունիսին կանխատեսվում էր Չինաստանի տնտեսության աճ՝ համապատասխանաբար 3,7%-ով եւ 5,3%-ով։
Բարձր եւ կայուն գնաճը, աճող գնաճային սպասումները ստիպում են Դաշնային պահուստային համակարգին (FRS), Անգլիայի բանկին եւ Եվրոպական կենտրոնական բանկին (ԵԿԲ) վերջին ամիսներին ավելի կոշտ լինել, ասում է Fitch-ը: Աշխարհի առաջատար կենտրոնական բանկերի բազային տոկոսադրույքներն աճում են շատ ավելի արագ տեմպերով, քան կարելի էր ակնկալել:
Ըստ Fitch-ի կանխատեսման՝ FRS-ը մինչեւ այս տարվա վերջ կբարձրացնի տոկոսադրույքը մինչեւ 4% եւ այս մակարդակի վրա կպահպանի ողջ 2023 թվականին, մինչդեռ ԵԿԲ-ն մինչեւ այս տարվա դեկտեմբեր կհասցնի վարկավորման տոկոսադրույքը մինչեւ 2%։ Գործակալության փորձագետների կարծիքով՝ Անգլիայի Բանկի բազային տոկոսադրույքը մինչեւ 2023 թվականի փետրվար կհասնի 3,25%։

Fitch ухудшило прогноз роста мирового ВВП на 2022-23 годы
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings понизило прогноз роста мировой экономики на 2022 год до 2,4% с ожидавшихся в июне 2,9%, передает Finmarket.ru.
«Европейский газовый кризис, высокая инфляция и резкое ускорение темпов ужесточения денежно-кредитной политики в мире влекут за собой серьезные последствия для перспектив экономики»,- говорится в обновленном Global Economic Outlook (GEO).
Прогноз роста мирового ВВП на 2023 год понижен до 1,7% с 2,7%.
В Fitch ожидают, что экономики Еврозоны и Великобритании окажутся в рецессии уже в текущем году, а США столкнутся с мягкой рецессией в середине 2023 года.
ВВП Еврозоны, согласно новому прогнозу агентства, снизится на 0,1% в 2023 году из-за последствий газового кризиса (в июне ожидалось повышение на 2,1%).
Новый прогноз учитывает полное или почти полное прекращение поставок трубопроводного газа из России в Европу. Эксперты Fitch отмечают, что, несмотря на попытки Евросоюза найти альтернативные источники поставок, предложение газа в регионе существенно сократится в ближайшей перспективе, что скажется на промышленном секторе.
Прогноз роста экономики США на текущий год ухудшен до 1,7% с 2,9%, на 2023 год - до 0,5% с 1,5%.
«Восстановление китайской экономики сдерживается карантинными ограничениями и спадом на рынке недвижимости, в связи с чем мы ожидаем, что ВВП КНР увеличится на 2,8% в 2022 году и вырастет на 4,5% в следующем году»,- говорится в обзоре Fitch. В июле прогнозировался рост китайской экономики соответственно на 3,7% и 5,3%.
Высокая и устойчивая инфляция, а также рост инфляционных ожидания вынуждают Федеральную резервную систему (ФРС), Банк Англии и Европейский центральный банк (ЕЦБ) занимать более «ястребиную» позицию в последние месяцы, отмечают эксперты Fitch. Базовые процентные ставки ведущих мировых ЦБ повышаются гораздо более быстрыми темпами, чем можно было ожидать.
Согласно прогнозу Fitch, ФРС поднимет ставку до 4% к концу текущего года и будет удерживать ее на этом уровне весь 2023 год, в то время как ЕЦБ доведет ставку по кредитам до 2% к декабрю этого года. Базовая ставка Банка Англии дойдет до 3,25% к февралю 2023 года, полагают эксперты агентства.