«Սբերբանկ»-ը կբարձրացնի աշխատավարձերը՝ ՏՏ մասնագետների արտահոսքը կանխելու համար
«Սբերբանկ»-ը հուլիսի 1-ից բարձրացնում է աշխատակիցների աշխատավարձերը, The Bell-ին հայտնել է աղբյուրը բանկում։ Լուրը հաստատվել է նաեւ բանկի կողմից: Այս կերպ բանկը կփորձի պահել ՏՏ ոլորտի մասնագետներին, որոնք պատերազմի սկզբից զանգվածաբար լքում էին Ռուսաստանը։
The Bell-ի աղբյուրի խոսքով՝ «Սբերբանկ»-ում աշխատավարձերը միջինում կավելացվեն 8,5%-ով, սակայն որոշ ստորաբաժանումներում աճը կկազմի մինչեւ 20%: «Ամենամեծ աճն ուղղված է ՏՏ ոլորտի մասնագետներին, բանկը փորձում է կասեցնել նրանց արտահոսքը։ Փետրվարի 24-ից հետո շատ աշխատակիցներ տեղափոխվեցին, իսկ այլ երկրից հնարավոր չէ հեռավար աշխատել «Սբերբանկ»-ի համար՝ հասանելիությունը բոլոր համակարգերին անմիջապես արգելափակվում է»,- պարզաբանել է նա: Դրա պատճառով, ըստ զրուցակցի, շատ աշխատակիցներ դուրս են եկել աշխատանքից, եւ բանկը փորձում է ներգրավել նորերին եւ պահել եղածներին։
Աշխատավարձերի բարձրացումը «Սբերբանկ»-ի մամուլի ծառայությունը հաստատել է The Bell-ին։ «Մենք հասկանում ենք, որ ֆինանսական կայունությունը կարեւոր է յուրաքանչյուր մարդու համար։ 2022 թվականի հուլիսի 1-ից «Սբերբանկ»-ը կբարձրացնի իր աշխատակիցների աշխատավարձերը, աճը կկազմի միջինում 8,5%: Բանկային շուկայի համար այս դժվարին ժամանակահատվածում մենք ցանկանում ենք, որ թիմը զգա իրական հոգատարություն եւ աջակցություն»,- ասված է բանկի մեկնաբանության մեջ:
Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո ՏՏ ոլորտի մասնագետները սկսել են լքել Ռուսաստանը։ Էլեկտրոնային հաղորդակցությունների ռուսաստանյան ասոցիացիայի տվյալներով՝ մարտին երկիրը լքել է 50-70 հազար մարդ, եւս մոտ 100 հազար մարդ կարող էր մեկնել ապրիլին։
ՏՏ ստորաբաժանումներն առանցքային են թվային ծառայություններ զարգացնող բանկերի համար: Ավելի վաղ «Ալֆա-բանկ»-ը հայտարարել էր ապրիլի 1-ից աշխատավարձերի բարձրացման մասին. բոլոր աշխատակիցներին խոստացվել էր բարձրացնել աշխատավարձը 15%-ով։ Մարտին «Модульбанк»-ը հայտարարել էր աշխատակիցների աջակցության հատուկ ծրագրի մասին, համաձայն որի բոլոր աշխատակիցներին կվճարվի 20% հավելավճար:
«Սա, այսպես ասած, ուշացած պատասխան է «Ալֆա-բանկ»-ին, ինչպես նաեւ պատասխան է գնաճին, ինչը տրամաբանական է»,- «Սբերբանկ»-ում աշխատավարձերի բարձրացման լուրն այսպես է մեկնաբանել Kontakt InterSearch Russia ընկերության բանկային դեպարտամենտի տնօրեն Վերոնիկա Նոգովիցինան:
«Այլ բանկերում աշխատավարձերի բարձրացման միտում չեմ տեսնում, բայց «Սբերբանկ»-ի որոշումը կարող է լավ ազդանշան լինել մյուս բանկերի համար՝ նույնպես մտածելու այս ուղղությամբ. գները բարձրանում են, իսկ աշխատավարձերը՝ ոչ: Բանկերից մասնագետների սրընթաց արտահոսք չեմ տեսնում, ընդհակառակը, մարդիկ կառչում են իրենց աշխատանքից եւ լավ առաջարկներ են ստանում, երբ փորձում են հեռանալ»,- ասել է նա։
«Սբերի աշխատակիցների բախտն ավելի շատ է բերել, քան բաժնետերերինը։ Բանկն արդեն որոշել է, որ 2000 թվականից ի վեր առաջին անգամ այս տարի շահաբաժիններ չի վճարի»,- գրում է The Bell-ը։

Сбербанк повышает зарплаты для сдерживания оттока IT-специалистов
Сбербанк с 1 июля повышает зарплаты сотрудникам, рассказал The Bell источник в банке. Таким образом банк постарается удержать IT-специалистов, которые с начала войны массово уезжали из России.
По словам источника The Bell, в среднем зарплаты в Сбербанке будут повышены на 8,5%, но в некоторых подразделениях рост составит до 20%. «Самое большое повышение нацелено на IT-специалистов, банк пытается остановить их отток. После 24 февраля многие сотрудники релоцировались, а работать удаленно из другой страны на Сбер невозможно, сразу блокируется доступ ко всем системам»,- пояснил он. Из-за этого, по словам собеседника, многие сотрудники уволились, и банк пытается привлечь новых и удержать текущих.
Пресс-служба Сбербанка подтвердила The Bell повышение зарплат. «Мы понимаем, что для каждого человека важна финансовая стабильность. С 1 июля 2022 года Сбер увеличит заработную плату сотрудникам, размер повышения составит в среднем 8,5%. В этот непростой для банковского рынка период мы хотим, чтобы команда чувствовала реальную заботу и поддержку»,- говорится в комментарии банка.
После начала военных действий в Украине из России стали уезжать IT-специалисты. По данным Российской ассоциации электронных коммуникаций, в марте страну покинули 50-70 тысяч человек, еще около 100 тысяч могло уехать в апреле.
IT-подразделения являются ключевыми для банков, развивающих цифровые сервисы. Ранее о повышении зарплат с 1 апреля объявил Альфа-банк: он обещал рост на 15% всем сотрудникам. Модульбанк в марте сообщил о специальной программе поддержки для сотрудников - 20-процентной надбавке к зарплатам всех сотрудников.
«Это такой поздний ответ Альфа-банку, а также ответ на инфляцию, что в общем логично»,- комментирует рост зарплат в Сбере директор банковского департамента рекрутинговой компании Kontakt InterSearch Russia Вероника Ноговицина.
«Я не вижу тренда на повышение зарплат в других банках, но решение Сбера может быть хорошим сигналом, чтобы остальные банки тоже задумались: цены растут, а зарплаты - нет. Бурного оттока специалистов из банков я не вижу, напротив, люди держатся за свои места и получают хорошие контроферы, когда пытаются уволиться»,- отметила она.
«Сотрудникам Сбера повезло больше, чем его акционерам. Банк уже решил, что в этом году не будет платить дивиденды - впервые с 2000 года»,- пишет The Bell.