McDonald's-ի նոր սեփականատերը խորհրդանշական է որակել ցանցի գնման գումարը
Ռուսաստանցի գործարար Ալեքսանդր Գովորը, ով դարձել է ՌԴ-ից հեռացած McDonald's ցանցի սեփականատերը, բիզնեսի ձեռք բերման գումարն անվանել է խորհրդանշական։
«Վեդոմոստի»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա հայտարարել է Մոսկվայում առաջին ռեստորանների բացման կապակցությամբ նախօրեին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Ամերիկյան նախկին ցանցը կշարունակի աշխատել Ռուսաստանում «Համեղ է՝ եւ վերջ» («Вкусно - и точка») բրենդի ներքո։
Գովորի խոսքով՝ ձեռք բերման գինը «շուկայականից շատ ավելի ցածր է եղել», եւ գործարքն իրականացվել է «խորհրդանշական վճարով»: Դրա պայմանների համաձայն՝ նախատեսված է հետգնման օպցիոն։
«Ըստ պլանի՝ մենք պետք է ներդնենք 6,5-7 միլիարդ ռուբլի միայն այս տարի։ Սա հսկայական գումար է, որը ես պետք է վճարեմ, այն ամրագրված է պայմանագրում»,- ասել է գործարարը։ Գումարը ներառում է մատակարարների նկատմամբ վճարային պարտավորությունները, վարձակալության վճարները եւ այլն, ավելացրել է Գովորը։
Ցանցը գնելու պայմանների մասին Գովորը պատմել է նաեւ Վեդոմոստի»-ին տված հարցազրույցում։ Նրա խոսքով՝ եթե վաճառողը որոշի հետ գնել բիզնեսը 15 տարվա ընթացքում, ապա Գովորը կպահպանի ցանցի բոլոր կետերի մաստեր ֆրանչայզի իրավունքները։
Գովորն ընդգծել է, որ «Համեղ է՝ եւ վերջ» ռեստորանների թիվը նախատեսվում է հինգ տարվա ընթացքում հասցնել 1000-ի, եւ ընկերությունը պատրաստ է դիտարկել նոր ֆրանչայզիների դիմումները։
Նախօրեին Մոսկվայում բացվել են «Համեղ է՝ եւ վերջ» բրենդի ներքո առաջին 15 ռեստորանները։ Բոլոր 850 ռեստորանները կվերաբացվեն երկու ամսվա ընթացքում, եթե ֆրանչայզինգային ռեստորանները պայմանագրեր կնքեն նոր սեփականատիրոջ հետ:
Ցանցի գլխավոր տնօրեն Օլեգ Պարոեւը տեղեկացրել է, որ գները մենյուում մի փոքր փոխվել են: «Լոգիստիկայի, գնաճի պատճառով մենք ստիպված ենք մի փոքր թանկացնել գները, բայց կփորձենք մնալ Ռուսաստանի ամենամատչելի արագ սննդի ռեստորաններից մեկը»,- ասել է նա։
Պարոեւը հավելել է, որ McDonald's-ը միշտ եղել է շուկայում գների զսպող գործոն, իսկ ռեստորանների փակման օրը ցանցի երկու մրցակիցների գները բարձրացել են 15-20%-ով։ Ըստ նրա՝ McDonald's-ը նոր բրենդի վերածելու ծախսերը բավականին ցածր են եղել: «Մենք պահպանում ենք ամբողջ դեկորը, թեեւ բրենդի հիշատակումը հանում ենք, քանի որ այն լքել է Ռուսաստանը»,- նշել է նա։

Новый владелец McDonald's назвал символической сумму покупки сети
Российский бизнесмен Александр Говор, ставший владельцем объявившей об уходе из России сети McDonald’s, назвал символической сумму покупки бизнеса.
Как сообщают «Ведомости», об этом он заявил в ходе состоявшейся накануне пресс-конференции по случаю открытия в Москве первых ресторанов «Вкусно - и точка»: под таким брендом в России продолжит работу бывшая американская сеть.
По словам Говора, цена покупки была «намного ниже рыночной», а сделка прошла по «символической плате». Согласно ее условиям, предусмотрен опцион на обратный выкуп.
«Мы по плану должны инвестировать 6,5-7 млрд руб. только в этом году. Это огромная сумма, которую я должен внести, которая в договоре имеется»,- сказал бизнесмен. Сумма включает обязательства по оплате перед поставщиками, арендные платежи и др., добавил Говор.
Об условиях покупки сети Говор также рассказал в интервью «Ведомостям». По его словам, в случае если продавец в течение 15 лет решит выкупить бизнес обратно, то Говор сохранит права мастер-франчайзи всех точек сети.
Говор подчеркнул, что количество ресторанов «Вкусно - и точка» планируется довести до 1000-и в течение пяти лет, компания готова рассматривать заявки новых франчайзи.
Первые 15 ресторанов под брендом «Вкусно - и точка» открылись накануне в Москве. Все 850 ресторанов возобновят работу в течение двух месяцев, если франчайзинговые рестораны подпишут договоры с новым владельцем.
Генеральный директор сети Олег Пароев заявил на пресс-конференции, что цены в меню «Вкусно - и точка» немного изменились. «Из-за логистики, инфляции мы вынуждены немного поднять цены, но постараемся оставаться одними из самых доступных фастфуд-ресторанов в России»,- сказал он.
Пароев добавил, что McDonald's всегда был сдерживающим фактором по ценам на рынке, а в день закрытия ресторанов цены у двух конкурентов сети, по его словам, поднялись на 15-20%. Затраты в рестайлинг McDonald's в новый бренд довольно невелики, отметил он. «Сохраняем весь декор, хотя убираем упоминание о бренде, так как он ушел из России»,- сказал он.