Արմավիրում բացվել է “Կոնվերս Բանկի” մասնաճյուղ
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, բացման արարողության ավարտին## պատասխանելով լրագրողների հարցերին, “Կոնվերս Բանկի” գլխավոր տնօրեն Արարատ Ղուկասյանն ասել է, որ նոր մասնաճյուղը հաճախորդներին տրամադրելու է բանկային ծառայությունների ողջ փաթեթը` հատուկ ուշադրություն ընձեռելով գյուղատնտեսության վարկավորմանը:
“Վաղը Երեւանում կմեկնարկի մեր կողմից ֆինանսավորվող Fruitful Armenia գյուղատնտեսական ֆորումը, որը նվիրված է երկրի գյուղատնտեսության զարգացման հնարավոր տարբերակների քննարկմանը, եւ դա վկայում է այն մասին, որ մեր բանկը շահագրգռված է Հայաստանի տնտեսության այդ ճյուղի զարգացմամբ”,- ասել է Արարատ Ղուկասյանը` նշելով, որ գյուղատնտեսական վարկերի տեսակարար կշիռը բանկի վարկային փաթեթում կազմում է ընդամենը 2% (շուրջ 600 մլն դրամ), սակայն այն աստիճանաբար աճելու է:
Բանկի գլխավոր տնօրենի խոսքերով, ագրոֆինանսավորման ընդլայնվող ծրագրի շրջանակներում բանկը տրամադրելու է 7 տարի մարման ժամկետով, տարեկան 12% տոկոսադրույքով վարկեր:
Արարատ Ղուկասյանը հաստատել է Հայաստանի բանկային համակարգում տոկոսադրույքների սպասվելիք աճը` նշելով, որ ֆինանսական ճգնաժամը ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում “ուժեղ եւ անսպասելի” հարված չի դառնա Հայաստանի տնտեսության եւ բանկային համակարգի համար, սակայն “դրա հետեւանքները հայաստանյան տնտեսությունը կզգա հետագայում”:
“Կոնվերս բանկի” պարտատոմսերի սպասվելիք տեղաբաշխման վերաբերյալ հարցին պատասխանոլով` Արարատ Ղուկասյանն ասել է, որ բանկը տեղաբաշխման վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կհրապարակի մինչեւ տարեվերջ` նշելով, որ դրա ծավալն ու շրջանառության ժամկետը Հայաստանի բանկային համակարգի համար “աննախադեպ” են լինելու:

В Армавире открылся филиал «Конверс Банка»
Ереван /Медиамакс/. В административном центре Армавирского марза Армении, городе Армавир сегодня открылся филиал «Конверс Банка»##.
Как сообщает агентство Медиамакс, по окончании церемонии открытия, отвечая на вопросы журналистов, генеральный директор «Конверс Банка» Арарат Гукасян сказал, что новый филиал будет предоставлять клиентам полный спектр банковских услуг, уделяя особое внимание кредитованию сельского хозяйства.
«Завтра в Ереване стартует финансируемый нами агрофорум Fruitful Armenia, посвященный обсуждению возможных вариантов развития сельского хозяйства страны, и это свидетельствует о том, что наш банк заинтересован в развитии данного сектора экономики Армении»,- сказал Арарат Гукасян, отметив, что удельный вес агрокредитов в кредитном портфеле банка составляет всего 2% (около 600 млн драмов), однако будет постепенно увеличиваться.
По словам гендиректора банка, в рамках расширяющейся программы агрофинансирования банк будет предоставлять кредиты сроком на 7 лет с годовой ставкой от 12%.
Арарат Гукасян подтвердил ожидаемый рост процентных ставок в банковской системе Армении, отметив, что финансовый кризис в США и Европе не станет «сильным и неожиданным» ударом для армянской экономики и банковской системы, «но его последствия армянская экономика ощутит позже».
Отвечая на вопрос об ожидаемой эмиссии облигаций «Конверс Банка», Арарат Гукасян сказал, что к концу года банк озвучит подробную информацию о предстоящей эмиссии, отметив, что ее объем и срок обращения будут «беспрецедентными» для банковской системы Армении.