Wildberries-ը եւ Ozon-ը պատրաստ են աշխատել զուգահեռ ներմուծման ապրանքների հետ
Wildberries եւ Ozon առցանց ռիթեյլերները պատրաստ են աշխատել զուգահեռ ներմուծման պայմանների հիման վրա վաճառվող ապրանքների հետ։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ընկերությունների մամուլի ծառայություններում։
Զուգահեռ ներմուծումն օրիգինալ ապրանքների ներկրումն է երկիր այն անձանց կողմից, ովքեր չունեն ապրանքներ ներկրելու փաստաթղթավորված համաձայնություն իրավատիրոջ կողմից: Ապրանքները ներմուծվում են ոչ թե հավատարմագրված դիստրիբյուտորի միջոցով, այլ այլընտրանքային ուղիներով։
«Wildberries»-ն աջակցում է զուգահեռ ներմուծման թույլտվության որոշմանը: Մենք կարծում ենք, որ այս միջոցը կաջակցի ինչպես սպառողներին, այնպես էլ գործարարներին։ Մեր առցանց հարթակը բաց է համագործակցության համար բոլոր այն վաճառողների հետ, որոնց արտադրանքն իրացվում է երկրի օրենսդրությանը համապատասխան»,- հայտնել են Wildberries-ի մամուլի ծառայությունում։
Ընկերությունում գտնում են, որ զուգահեռ ներմուծման օրինականացումը հնարավորություն կտա ընդլայնել երկրում տարբեր ապրանքների, այդ թվում՝ առաջին անհրաժեշտության ապրանքների տեսականին, դրական ազդեցություն կունենա գների կայունացման վրա եւ կստեղծի նոր աշխատատեղեր։
«Նման միջոցը կարեւոր է ռուսաստանյան սպառողների համար անհրաժեշտ տեսականու ապահովման տեսանկյունից եւ գործարարներին հնարավորություն է տալիս գնորդներին տրամադրել ապրանքների լայն ընտրություն. հարթակի տեսականու մոտ 90%-ն այսօր ձեւավորվում է վաճառողների կողմից: Միաժամանակ, իհարկե, Ozon-ի համար որպես հարթակի կարեւոր է գնորդներին որակյալ ապրանքներով ապահովելը ու հարթակում կեղծիքների հայտնվելը թույլ չտալը»,- նշել են Օzon-ի մամուլի ծառայությունում։
Երկու առցանց ռիթեյլերների մամուլի ծառայություններն ընդգծել են, որ վաճառողները պետք է ունենան ապրանքների վաճառքի համար անհրաժեշտ բոլոր թույլտվությունները։ «Մտավոր սեփականության իրավատերերից բողոքներ ստանալու դեպքում վաճառողները պետք է հաստատեն ապրանքի ծագման իսկությունը։ Եթե ապրանքի իսկության հաստատում չլինի, այն կհանվի վաճառքից, ինչը կօգնի խուսափել կեղծիքների վաճառքից»,- նշել են Ozon-ի մամուլի ծառայությունում։
Մայիսի 6-ին հրապարակվել էր ՌԴ արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարության հրամանը՝ զուգահեռ ներմուծման համար ապրանքների ցանկով։ Դրանում ներառված են ավելի քան 50 ապրանքախմբեր, որոնք անհրաժեշտ են ինչպես արդյունաբերության, այնպես էլ սպառողների համար, ընդ որում ինչպես որոշակի բրենդների, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ ապրանքների կատեգորիաների համար, օրինակ՝ մեքենաներ, տեխնիկա, կոսմետիկա եւ այլն կատեգորիաներ։

Wildberries и Ozon готовы работать с товарами параллельного импорта
Онлайн-ретейлеры Wildberries и Ozon готовы работать с товарами, продающимися на условиях параллельного импорта. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службах компаний.
Параллельный импорт - это ввоз в страну оригинальных товаров лицами, у которых нет документированного согласия от правообладателя на ввоз товаров. Продукцию импортируют не через аккредитованного дистрибутора, а через альтернативные каналы.
«Wildberries поддерживает разрешение параллельного импорта. Мы полагаем, что эта мера позволит оказать поддержку как потребителям, так и предпринимателям. Наша онлайн-платформа открыта для сотрудничества со всеми продавцами, продукция которых реализуется в соответствии с законодательством страны»,- сообщили в пресс-службе Wildberries.
В компании считают, что легализация параллельного импорта позволит расширить ассортимент различных товаров в стране, в том числе и первой необходимости, окажет позитивное влияние на стабилизацию цен, создаст новые рабочие места.
«Такая мера важна с точки зрения обеспечения необходимого для российских потребителей ассортимента и дает предпринимателям возможность предоставлять покупателям широкий выбор товаров - около 90% ассортимента площадки сегодня формируют продавцы. При этом, конечно же, для Ozon как платформы важно обеспечить покупателям качественные товары и не допустить появления на площадке подделок»,- отметили в пресс-службе Ozon.
В пресс-службах обоих онлайн-ретейлеров подчеркнули, что продавцы должны иметь всю необходимую разрешительную документацию для продажи товара. «В случае получения претензий от правообладателей интеллектуальной собственности продавцам потребуется подтвердить оригинальность происхождения товаров. Если подтверждения оригинальности товара не будет, он будет скрыт из продажи, что поможет избежать реализации подделок»,- отметили в пресс-службе Ozon.
6 мая был опубликован приказ Минпромторга с перечнем товаров для параллельного импорта. В список вошли более 50 групп товаров, необходимых как для промышленности, так и для потребителей, причем как определенных брендов, так и в целом категории товаров - например, автомобили, техника, косметика и другие категории.