ԵՀ ղեկավարը բացահայտել է ՌԴ-ի եւ Բելառուսի դեմ նոր պատժամիջացների էությունը
Եվրամիության (ԵՄ) նոր պատժամիջոցները կուղղվեն Բելառուսի բանկային հատվածի, կրիպտոարժույթների դեմ, ներառելու են Ռուսաստանին ծովային նավագնացային տեխնոլոգիաների մատակարարման արգելքը եւ եւս 160 գործարարի եւ խորհրդարանականի են ընդգրկելու սեւ ցուցակում:
Այս մասին այսօր Twitter-ում հայտնել է Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք շարունակում ենք ընդլայնել մեր պատժամիջոցների ցանցը։ Սեւ ցուցակում կավելացնենք 160 հոգու, այդ թվում՝ գործարարների եւ ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամների։ Պատժամիջոցների տակ կհայտնվեն Բելառուսի բանկային հատվածը, ծովային նավագնացության տեխնոլոգիաների արտահանումը, կրիպտոարժույթները»,- ասված է հայտարարության մեջ։
ԵՄ-ն համաձայնեցրել է նաեւ ՌԴ-ից 14 գործարարի եւ Դաշնային խորհրդի 146 անդամների սեւ ցուցակում ընդգրկելու հարցը, այժմ այն ներառում է 862 ֆիզիկական անձ եւ 53 կազմակերպություն։
Ինչպես այսօր ավելի վաղ հայտարարել էր ԵՄ Խորհրդում Ֆրանսիայի նախագահությունը, համայնքի երկրների մշտական ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են նոր պատժամիջոցներ ռուսաստանյան ղեկավարների ու գործարարների, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ։ Ֆրանսիական կողմը պարզաբանել է, որ պատժամիջոցները նախատեսում են «SWIFT համակարգից բելառուսական երեք բանկերի անջատում»։

Глава Еврокомиссии раскрыла суть новых санкций против России и Белоруссии
Новые санкции Евросоюза (ЕС) будут направлены против банковского сектора Белоруссии, криптовалют, включают запрет на поставки в Россию технологий морского судоходства, а также вносят в черные списки еще 160 бизнесменов и парламентариев.
Об этом сегодня сообщила в Twitter глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен, передает ТАСС.
«Мы продолжаем затягивать нашу санкционную сеть. Мы добавим 160 человек в черный список, включая бизнесменов и членов российского Совета Федерации. Под санкции попадут белорусский банковский сектор, экспорт технологий морского судоходства, криптовалюты»,- говорится в заявлении.
ЕС также согласовал включение 14 бизнесменов из РФ и 146 членов Совета Федерации в черный список, теперь в нем 862 физлица и 53 организации.
Как сегодня ранее сообщило французское председательство в Совете ЕС, постоянные представители стран сообщества согласовали новые санкции в отношении российских руководителей и бизнесменов, а также членов их семей. Французская сторона уточнила, что санкции предусматривают «отключение от системы SWIFT трех белорусских банков».