Արգելվում է $10 հազարից ավել կանխիկ արտարժույթի դուրս հանումը Ռուսաստանից
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն արգելել է $10 հազարից ավել կանխիկ արտարժույթ դուրս հանել Ռուսաստանից, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«2022 թվականի մարտի 2-ից արգելել Ռուսաստանի Դաշնությունից կանխիկ արտարժույթի եւ (կամ) արտարժույթով դրամական գործիքների դուրս հանումը, որոնք գերանզացում են $10 հազարին համարժեք գումարը՝ հաշվարկված ՌԴ Կենտրոնական բանկի պաշտոնական փոխարժեքով՝ սահմանված գումարի դուրս բերման օրը»,- ասված է պետության ղեկավարի հրամանագրում։
Ինչպես հայտնել է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, Վլադիմիր Պուտինը նախօրեին ստորագրել է «Ռուսաստանի Դաշնության ֆինանսական կայունությունն ապահովելու տնտեսական բնույթի ժամանակավոր լրացուցիչ միջոցների մասին» փաստաթուղթը։

Введен запрет на вывоз из России наличной валюты в сумме более $10 тыс.
Президент России Владимир Путин запретил вывозить из России наличную валюту в сумме более $10 тыс, передает ТАСС.
«Запретить со 2 марта 2022 года вывоз из Российской Федерации наличной иностранной валюты и (или) денежных инструментов в иностранной валюте в сумме, превышающей эквивалент $10 тыс. и рассчитанной по официальному курсу Центрального банка Российской Федерации, установленному на дату вывоза»,- говорится в указе главы государства.
Как сообщила пресс-служба Кремля марта, Владимир Путин накануне подписал документ «О дополнительных временных мерах экономического характера по обеспечению финансовой стабильности Российской Федерации».