Moderna-ի հետ պայմանագրով Մելբուռնում գործարան կկառուցվի
Ավստրալիայի կառավարությունը կներդնի ավելի քան 2 միլիարդ ավստրալիական դոլար ($1.4 միլիարդ)՝ Մելբուռնում (Վիկտորիա նահանգ) դեղագործական գործարան կառուցելու համար:
Երկրի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը տեղեկացրել է, որ նոր արտադրությունը կհայտնվի ամերիկյան Moderna բիոտեխնոլոգիական ընկերության հետ 10-ամյա պայմանագրի շրջանակում։
«Ավստրալիայում կկառուցվի պետական նոր ձեռնարկություն՝ ապագա համավարակներից եւ սեզոնային հիվանդություններից պաշտպանվելու նպատակով պատվաստանյութեր արտադրելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Մելբուռնում նոր բիոտեխնոլոգիական արտադրության գործարկումը Ավստրալիային հնարավորություն կտա դառնալ Հարավային կիսագնդում պատվաստանյութերի ամենամեծ արտադրողը եւ տարածաշրջանի երկրներին թույլ  կտա «պատրաստ լինել ապագա համավարակներին»։
«Այս ներդրումները ոչ միայն կապահովեն Ավստրալիայի տնտեսական բարգավաճումը, այլեւ կպաշտպանեն մարդկանց կյանքն ու առողջությունը՝ ապահովելով հասանելիություն աշխարհի լավագույն պատվաստանյութերին»,- հայտարարել է Ավստրալիայի վարչապետը։

В рамках соглашения с Moderna в Австралии будет построен завод по производству вакцин
Правительство Австралии инвестирует более 2 млрд австралийских долларов ($1.4 млрд) в строительство фармацевтического завода в Мельбурне (штат Виктория).
Премьер-министр страны Скотт Моррисон сообщил, что новое производство появится в рамках 10-летнего соглашения с американской биотехнологической компанией Moderna.
«В Австралии будет построено новое государственное предприятие для производства вакцин для защиты от будущих пандемий и сезонных заболеваний»,- отмечается в заявлении
Как передает ТАСС, запуск нового биотехнологического производства в Мельбурне позволит Австралии стать крупнейшим производителем вакцин в Южном полушарии и обеспечит странам региона возможность «быть готовыми к будущим пандемиям».
«Эти инвестиции не только обеспечат экономическое процветание Австралии, но защитят жизни и здоровье людей, предоставляя доступ к лучшим вакцинам в мире»,- заявил австралийский премьер.