Թվային ռուբլին վատ հետեւանքներ կունենա բանկերի համար, կարծում են փորձագետները
Թվային ռուբլու ներդրման պատճառով ռուսաստանյան բանկերը կհայտնվեն իրացվելիության արտահոսքի առջեւ. մինչեւ 2024 թվականի ավարտը բանկերից 9 տրիլիոն ռուբլի կարող է հոսել դեպի փողի նոր ձեւ։
«Վեդոմոստի»-ի փոխանցմամբ՝ նման կանխատեսմամբ են հանդես եկել ՌԴ Մակրոտնտեսական վերլուծության եւ կարճաժամկետ կանխատեսման կենտրոնի փորձագետները։ Այդ գումարից 5 տրիլիոն ռուբլի կարող է արտահոսել քաղաքացիների, եւս 4 տրիլիոն՝ ընկերությունների հաշիվներից:
Արտահոսքը փոխհատուցելու համար ԿԲ-ն պետք է բանկերին տրամադրի 8-8,5 տրիլիոն ռուբլու իրացվելիություն, նշում են փորձագետները, իսկ փողի զանգվածի նվազման պատճառով գնանկումային ճնշումը չեզոքացնելու համար հիմնական տոկոսադրույքը պետք է իջեցնի 0,25
տոկոսային կետով:
Իրացվելիության պակասը կհանգեցնի նրան, որ բանկերը ավելի քիչ վարկեր կտրամադրեն։ Վարկային պորտֆելի մոտավոր կրճատումը կկազմի 4-5%: Վարկերի կրճատումը եւ ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքների հավանական բարձրացումը կհանգեցնեն նրան, որ բանկերի շահույթը կնվազի մոտ 10%-ով:
Ինչպես նշում է պարբերականը, երեք տարվա հորիզոնում Սբերբանկի կողմից բանկային համակարգից դեպի թվային ռուբլի արտահոսքի գնահատված գումարն ավելի լավատեսական է եղել՝ 2-4 տրիլիոն ռուբլի: Այս մասին 2020 թվականի դեկտեմբերին ասել էր Սբերբանկի վարչության փոխնախագահ Անատոլի Պոպովը:

Цифровой рубль отрицательно скажется на банках, считают эксперты
Из-за внедрения цифрового рубля российские банки столкнутся с оттоком ликвидности: до конца 2024 года в новую форму денег из банков может перетечь 9 трлн рублей.
Как пишут «Ведомости», такой прогноз дают эксперты Центра макроэкономического анализа и краткосрочного прогнозирования. Из этой суммы 5 трлн руб. может утечь со счетов граждан, еще 4 трлн - со счетов компаний.
Для компенсации оттока ЦБ должен будет предоставить банкам ликвидности на 8-8,5 трлн рублей, отмечают эксперты, а для нейтрализации дефляционного давления из-за снижения денежной массы - снизить ключевую ставку на 0,25 п. п.
Нехватка ликвидности приведет к тому, что банки будут выдавать меньше кредитов. Примерное сокращение кредитного портфеля составит 4-5%. Сокращение кредитов и вероятный рост ставок по привлеченным средствам приведет к тому, что прибыль банков сократится примерно на 10%.
Как пишет издание, у Сбербанка оценочная сумма перетока в цифровые рубли из банковской системы на горизонте трех лет была оптимистичнее – 2-4 трлн рублей, говорил в декабре 2020 года зампред правления Сбербанка Анатолий Попов.