ՀՀ նախկին վարչապետի ընկերությունը հավակնում է բջջային կապի երրորդ արտոնագրին
Երեւան /Մեդիամաքս/. Knightsbridge International Telecommunications Holding ընկերությունը##, որը Հայաստանի բջջային օպերատորի ընտրության մրցույթին մասնակցելու հայտ է ներկայացրել, մտնում է Knightsbridge Group խմբի մեջ, որի նախագահը Հայաստանի նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանն է:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը նշում է, որ ս.թ. հունվարի 31-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Երեւանում ընդունել էր Alcatel-Lucent ընկերության նախագահ Սերժ Չուրուկին եւ Knightsbridge Group-ի նախագահ Արմեն Սարգսյանին: Կողմերը քննարկել էին Հայաստանի տնտեսության եւ գիտահետազոտական ոլորտում նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրման, ինչպես նաեւ Հայաստանն արագ եւ բարձրորակ ինտերնետով ապահովելու ոլորտում համագործակցության հեռանկարները:
Այս տարվա հունվարի 22-ին Արմեն Սարգսյանը Աշգաբադում հանդիպել էր Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին եւ ասել էր, որ Knightsbridge Group–ը պատրաստ է հանդես գալ Թուրքմենստանում անլար լայնաշերտ ցանցերի ներդրողի եւ օպերատորի դերում:
ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը նշում է, որ 2006 թվականին Knightsbridge Associates-ը VTEL Holdings-ի հետ կոնսորցիում էր ստեղծել եւ մասնակցում էր ՙԱրմենՏելի՚ վաճառքի մրցույթին:
Երրորդ արտոնագրի համար մրցույթին մասնակության հայտ ներկայացրած 17 ընկերություններից խոշոր “խաղացողներն” են France Telecom-ը եւ շվեդական Tele 2-ը: Վերջինս հաջողությամբ գործում է ռուսաստանյան շուկայում. վերջին տարվա ընթացքում ընկերության բաժանորդների թիվը Ռուսաստանում աճել է 22,2 տոկոսով եւ կազմել 9,46 մլն, իսկ հասույթի աճը կազմել է 46 տոկոս:
Ռուսաստանյան Eventis Telecom-ի մամլո քարտուղար Մարիա Սաֆրոնովան հաստատել է ընկերության մասնակցությունը մրցույթին, սակայն խուսափել է լրացուցիչ մեկնաբանություններից: Eventis Telecom-ն ակտիվներ ունի Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոլդովայում եւ Ուզբեկստանում:
Մրցույթի ռուսաստանյան մյուս մասնակիցն է Auroratel ընկերությունն է, որը մի քանի տարի առաջ IT-հեռախոսակապի հայաստանյան շուկայի հիմնական դերակատարներից էր: Ընկերության պաշտոնական կայքում նշված է, որ “Auroratel-ը Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր Vivacell–ի հետ թրաֆիկի տերմինացման բացառիկ պայմանագիր ունի”:

Компания бывшего премьер-министра Армении претендует на третью лицензию мобильной связи
Ереван /Медиамакс/. Компания Knightsbridge International Telecommunications Holding##, подавшая заявку для участие в тендере по отбору третьего мобильного оператора Армении, входит в группу Knightsbridge Group, президентом которой является бывший премьер-министр Армении Армен Саркисян.
Агентство Медиамакс отмечает, что 31 января президент Армении Роберт Кочарян принял в Ереване президента компании Alcatel-Lucent Сержа Чурука и президента Knightsbridge Group Армена Саркисяна. Стороны обсуждали перспективы внедрения инновационных технологий в экономику Армении и научно-исследовательскую сферу, а также сотрудничества в сфере обеспечения Армении быстрым и высококачественным интернетом.
22 января этого года Армен Саркисян встретился в Ашгабаде с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым и заявил, что Knightsbridge Group готова выступить в качестве оператора и инвестора проекта по внедрению в Туркмении беспроводных широкополосных сетей.
Агентство Медиамакс отмечает, что в 2006 году Knightsbridge Associates создала консорциум с VTEL Holdings и участвовала в тендере по покупке оператора «АрменТел», выставленного на продажу греческой ОТЕ.
Из 17 компаний, подавших заявки на участие в тендере, крупными игроками являются France Telecom и шведская Tele 2. Tele2 успешно работает на российском рынке - за последний год число ее абонентов в России выросло на 22,2% и составило 9,46 млн, а рост выручки составил 46%.
Пресс-секретарь российской Eventis Telecom Мария Сафронова подтвердила участие компании в конкурсе, однако воздержалась от дополнительных комментариев. Eventis Telecom имеет активы в Казахстане, Кыргызстане, Молдове и Узбекистане.
Другой российский участник конкурса - компания Auroratel, которая несколько лет назад была одним из основных игроков на армянском рынке IP-телефонии. На официальном сайте компании отмечается, что «Auroratel имеет эксклюзивный контракт с лидирующим мобильным оператором Армении Vivacell на терминацию трафика».