Տեղեկատվական ծածկույթի մակարդակով ACRA Credit Reporting-ը առաջատարն է ԱՊՀ-ում
Երեւան /Մեդիամաքս/. Ներկայումս ACRA վարկային բյուրոյի տվյալների բազայում պահպանվում են## 735 հազար վարկառուների վարկային պատմություններ, հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ, ACRA-ի Խորհրդի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, Արթուր Ջավադյանը հայտարարել է այս մասին հունիսի 27-ին` ելույթ ունենալով ACRA Credit Reporting ՓԲԸ բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովում:
Արթուր Ջավադյանի խոսքերով, ACRA վարկային բյուրոյի այս տարեկան ժողովն առանձնանում է նրանով, որ բյուրոյի հետ արդեն համագործակցում են Հայաստանի բոլոր առեւտրային բանկերը եւ 10 վարկային կազմակերպություններ:
“ACRA-ն աջակցելու է Հայաստանում ֆինանսական միջնորդության մակարդակի բարձրացմանը, եւ ֆինանսական կազմակերպությունները կկարողանան շատ ավելի արագ որոշումներ կայացնել վարկերի տրամադրման վերաբերյալ”, - ասել է Արթուր Ջավադյանը:
ACRA վարկային բյուրոյի տնօրեն Արտակ Արզոյանը նշել է, որ 2007թ. վերջում վարկային բյուրոյի տեղեկատվական ծածկույթը Հայաստանի հասուն բնակչության հաշվարկով հասել էր 24%-ի, իսկ ներկայումս ACRA-ն իր տրամադրության տակ ունի Հայաստանի հասուն բնակչության վարկային պատմությունների 33%-ը, ինչը համատեղելի է միջազգային չափանիշների հետ եւ լավագույն ցուցանիշն է ԱՊՀ երկրներում:
2008 թվականի առաջին եռամսյակում բյուրոյի եկամուտները վարկային պատմությունների վաճառքից կազմել են 49 մլն դրամ:
Խոսելով զարգացման հետագա ծրագրերի մասին, Արտակ Արզոյանը նշել է նոր ծրագրերի մշակումը, որոնց թվում են վարկային պորտֆելի վիճակագրական վերլուծությունը, վարկային սքորինգը եւ փոխառուի մոնիտորինգը: ACRA-ի ծրագրերից է նաեւ տվյալների նոր աղբյուրների ներգրավումը (կոմունալ-կենցաղային ծառայությունների իրականացնող ընկերությունների, ապահովագրական ընկերությունների, ճանապարհային ոստիկանության, դատարանների եւ այլ կազմակերպությունների աղբյուրներ), համակարգի տեխնիկական եւ ծրագրային վերազինումը, կորպորատիվ կառավարման միջազգային չափանիշների ներդրումը եւ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության ֆինասական հատվածի զարգացման ծրագրի (USAID-FSDP) հետ համագործակցության խորացումը:
ARCA վարկային բյուրոն հիմնադրվել է 2004 թվականին եւ միակ մասնավոր վարկային բյուրոն է Հայաստանում: Բյուրոն համագործակցում է Հայաստանի բոլոր առեւտրային բանկերի եւ 10 վարկային կազմակերպությունների հետ:
Վարկային բյուրոյի բաժնետերերն են Հայաստանի 17 առեւտրային բանկեր եւ 1 վարկային կազմակերպություն, որոնց պատկանում են բաժնետոմսերի 52.92%, Credential Inc-ը (13.03%), Հայաստանի ԿԲ-ն (10%), Smart Tech ՓԲԸ-ն (8.99%), Dun&Bradstreet-ը (2.52%) եւ այլ բաժնետերեր:

Армянское кредитное бюро ACRA Credit Reporting лидирует по информационному покрытию среди стран СНГ
Ереван /Медиамакс/. В настоящее время в базе данных кредитного бюро ACRA содержатся кредитные## истории 735 тыс. кредиторов, сообщил глава Центрального банка Армении, председатель Совета ACRA Артур Джавадян.
Как сообщает агентство Медиамакс, Артур Джавадян заявил об этом, выступая 27 июня на общем годовом собрании акционеров ЗАО ACRA Credit Reporting.
По словам Артура Джавадяна, нынешнее годовое собрание кредитного бюро АКРА выделяется тем, что с бюро уже сотрудничают все коммерческие банки Армении и 10 кредитных организаций.
«ACRA будет содействовать повышению уровня финансового посредничества в Армении, и финансовые организации смогут значительно быстрее принимать решения по выдаче кредитов», - сказал Артур Джавадян.
Директор кредитного бюро ACRA Артак Арзоян отметил, что информационное покрытие кредитного бюро в расчете на зрелое население Армении в конце 2007 года достигло 24%, а в настоящее время ACRA уже владеет кредитными историями 33% зрелого населения Армении, что сопоставимо с международными стандартами и является лучшим показателем среди стран СНГ.
В первом квартале 2008 года доходы бюро от продажи кредитных историй составили 49 млн драмов.
Говоря о дальнейших планах развития, Артак Арзоян отметил разработку новых программ, среди которых статистический анализ кредитного портфеля, кредитный скоринг и мониторинг заемщика. В планы ACRA также входит привлечение новых источников данных (компаний, осуществляющих коммунально-бытовые услуги, страховых компаний, дорожной полиции, судов и т.д.), техническое и программное переоснащение системы, внедрение международных стандартов корпоративного управления и углубление сотрудничества с программой развития финансового сектора Агентства США по международному развитию (USAID-FSDP).
Кредитное бюро АКРА было основано в 2004 году и является единственным частным кредитным бюро в Армении. Бюро сотрудничает со всеми коммерческими банками Армении и 10 кредитными организациями.
Акционерами кредитного бюро являются 17 коммерческих банков Армении и 1 кредитная организация, которым принадлежат 52.92% акций, Credential Inc. (13.03%), ЦБ Армении (10%), ЗАО Smart Tech (8.99%), компания Dun & Bradstreet (2.52%) и другие акционеры