Իլոն Մասկը կոչ է արել Չինաստանին եւ ԱՄՆ-ին վստահել միմյանց
SpaceX-ի հիմնադիր եւ Tesla-ի համահիմնադիր Իլոն Մասկը հայտարարել է, որ Չինաստանը եւ ԱՄՆ-ն պետք է ամրապնդեն փոխվստահությունը, քանի որ դրանից է կախված երկու երկրների ընկերությունների տնտեսական զարգացումն ու բարգավաճումը։
«Կարծում եմ, ԱՄՆ-ն եւ Չինաստանը կշահեին, եթե միմյանց ավելի շատ վստահեին»,- ասել է նա Պեկինում կայացած «Չինաստանի զարգացման ֆորում - 2021»-ի լիագումար քննարկման ժամանակ։ Ամերիկացի գործարարը տեսակոնֆերանսի ձեւաչափում պատասխանել է լսարանի հարցերին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նա ընդգծել է, որ լրտեսության մեջ փոխադարձ կասկածները խաթարում են արդյունավետ համագործակցությունը: Մասկը խոստովանել է, որ ԱՄՆ կառավարության անվստահությունը չինական որոշ ընկերությունների նկատմամբ, ինչպիսին է TikTok սոցիալական ցանցի սեփականատեր ByteDance-ը, «խելամիտ չէր»:
«Վստահության հարցը հատկապես արդիական է առեւտրային կազմակերպությունների՝ ինչպես չինական, այնպես էլ ամերիկյան ընկերությունների համար»,- ավելացրել է նա:
Ըստ Մասկի՝ լրտեսությունը կարող է խաթարել ընկերության իմիջը: «Եթե Tesla-ն գնար այդ քայլին, նրա գործարանները կփակվեին ամենուր»,- պարզաբանել է նա:
«Ի վերջո, մենք պետք է ընտրություն կատարենք. վստահել միմյանց, թե հակառակը: Կարծում եմ, ավելի լավ է ձգտել ապագայի, որտեղ կամրապնդվի փոխվստահությունը»,- ամփոփել է Իլոն Մասկը:

Илон Маск призвал Китай и США доверять друг другу
Основатель SpaceX и сооснователь Tesla Илон Маск заявил, что Китай и США должны укреплять взаимное доверие, поскольку от этого зависит экономическое развитие и процветание компаний двух стран.
«Думаю, Соединенные Штаты и Китай выиграли бы, если бы больше доверяли друг другу»,- сообщил он в ходе пленарной дискуссии на состоявшемся в Пекине «Форуме развития Китая - 2021». Американский предприниматель отвечал на вопросы аудитории в формате видеоконференции, сообщает ТАСС․
Он подчеркнул, что взаимные подозрения в шпионаже подрывают плодотворное сотрудничество. Маск признал, что недоверие властей США к некоторым китайским компаниям, например, к ByteDance, владеющей социальной сетью TikTok, «было неразумным».
«Вопрос доверия особенно актуален для коммерческих организаций, как для китайских, так и для американских компаний»,- добавил он.
По словам Маска, шпионаж способен подорвать имидж компании. «Если бы Tesla пошла на это, ее предприятия закрылись бы повсюду»,- пояснил он.
«В итоге нам предстоит сделать выбор: доверять ли друг другу, либо наоборот. Я думаю, нам лучше стремиться к будущему, где будет укрепляться взаимное доверие»,- подытожил Илон Маск.