Կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (ՕECD) ներկայացրել է համաշխարհային տնտեսության զարգացման երկու սցենար։Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով կազմակերպության զեկույցը, բացասական սցենարով, որը ենթադրում է կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը, համաշխարհային ՀՆԱ-ի անկումը 2020թ. կկազմի 7,6%։Ինչ վերաբերում է 2021թ., ապա ՕECD-ն վերանայել է համաշխարհային տնտեսության աճի մարտին արած իր կանխատեսումն, իջեցնելով այն 0,5 տոկոսային կետով՝ մինչեւ 2,8%։Ավելի պակաս հոռետեսական սցենարով՝ կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքի բացակայության դեպքում, համաշխարհային ՀՆԱ-ն այս տարի կնվազի 6%-ով, իսկ 2021թ.համաշխարհային տնտեսության աճը կկազմի 5,2%։ 23.03.2020 | 17:21 ՕECD. Գլոբալ տնտեսության վերականգնումը տարիներ կպահանջի Հատկանշական է, որ մարտին այս սցենարի դեպքում կազմակերպությունը 2021թ. համար կանխատեսում էր համաշխարհային տնտեսության աճի ավելի ցածր տեմպ՝ ընդամենը 3,3%։ՕECD-ի կանխատեսմամբ՝ 2020թ. վերջին եվրագոտու ՀՆԱ-ի նվազումը կարող է կազմել 9,1%՝ համավարակի երկրորդ ալիքի բացակայության դեպքում։ Իսկ համաճարակաբանական իրավիճակի բացասական զարգացման դեպքում անկումը կկազմի 11,5%։ՕECD-ն կանխատեսում է, որ այս տարի Ռուսաստանի ՀՆԱ-ն կնվազի 8%-ով՝ համավարակի երկրորդ ալիքի բացակայության դեպքում, իսկ 2021թ. ՀՆԱ-ի աճը կկազմի 6%։ Այն սցենարով, որը ենթադրում է կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը, Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի անկումը կարող է կազմել 10%, իսկ 2021թ. աճը՝ 4,9%։ՕECD-ի կանխատեսմամբ՝ ԱՄՆ-ի ՀՆԱ-ի նվազումը կկազմի 7,3%՝ համավարակի երկրորդ ալիքի բացակայության դեպքում։ Կորոնավիրուսի նոր ալիքի դեպքում այս ցուցանիշը կհասնի 8,5%-ի։ 09.06.2020 | 09:02 ՀԲ. Սպասվում է ամենածանր ռեցեսիան՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր Banks.am-ը հիշեցնում է, որ համաձայն Համաշխարհային բանկի «Համաշխարհային տնտեսության հեռանկարները» հունիսյան զեկույցի՝ 2020թ. համաշխարհային տնտեսության անկումը կկազմի 5,2%։ Հայաստանի տնտեսության համար Համաշխարհային Բանկն այս տարի 2,8%-անոց անկում է կանխատեսում, իսկ 2021թ., ըստ սպասումների, կարձանագրվի 4,9%-անոց տնտեսական աճ։ Tweet Դիտում՝ 5138

ՕECD представила два сценария развития мировой экономики
Организация экономического сотрудничества и развития (ՕECD) представила два сценария развития мировой экономики на фоне ситуации с коронавирусом.
Как сообщает ТАСС, ссылаясь на опубликованный накануне доклад организации, при негативном сценарии, предполагающем вторую волну пандемии, снижение мирового ВВП в 2020 году составит 7,6%.
Что касается 2021 года, то ՕECD пересмотрела свой мартовский прогноз роста мировой экономики в сторону уменьшения на 0,5 процентных пункта - до 2,8%.
При менее пессимистичном сценарии - в случае отсутствия второй волны коронавируса , мировой ВВП снизится в этом году на 6%, а в 2021 году рост мировой экономики составит 5,2%.
Примечательно, что в марте при этом сценарии организация прогнозировала более низкие темпы роста мировой экономики в 2021 году - лишь 3,3%.
По прогнозу ՕECD, в конце 2020 года снижение ВВП еврозоны может составить 9,1% в отсутствие второй волны эпидемии. При негативном развитии эпидемиологической ситуации падение достигнет 11,5%.
ՕECD прогнозирует падение ВВП России в этом году на 8% в случае отсутствия второй волны эпидемии коронавируса, а в 2021 году рост ВВП составит 6%. При сценарии, допускающем возникновение второй волны коронавируса, снижение ВВП России может составить 10%. Рост ВВП в 2021 году может составить 4,9%.
В США снижение ВВП, по прогнозу ՕECD, составит 7,3% при отсутствии второй волны коронавируса. В случае новой вспышки этот показатель достигнет 8,5%.
Banks.am напоминает, что согласно июньскому докладу Всемирного банка «Перспективы мировой экономики», в 2020 году спад в мировой экономике составит 5,2%.
Для экономики Армении в 2020 году Всемирный банк прогнозирует спад на 2,8%, а в 2021 году ожидается экономический рост на уровне 4,9%.