IDBank-ը պետծրագրի շրջանակում նվազեցրել է ուսանողական վարկերի տոկոսադրույքը
IDBank-ը տեղեկացնում է, որ 2020թ. մայիսի 1-ի դրությամբ ուսանող հանդիսացող եւ բանկում գործող ուսանողական վարկ ունեցողների համար վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կիջեցվի։
«Այսուհետ՝ ՀՀ պետական կամ ՀՀ պետական հավատարմագրություն ունեցող բուհերի բակալավրիատի և մագիստրատուրայի, ինչպես նաև կլինիկական օրդինատուրայի ուսանողները ուսանողական վարկ վերցնելու դեպքում կարող են օգտվել արտոնյալ պայմաններից. ուսանողական վարկի տարեկան անվանական տոկոսադրույքը կկազմի 6-7% (տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը 9,38%)»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Վարկը տրամադրվում է 9%-ով, տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը՝ 9,38%, որից պետությունը սուբսիդավորում է 2%-ը՝ բոլոր ուսանողների համար, իսկ 3%-ը՝ նախորդ ուսումնական տարվա ընթացքում գերազանց առաջադիմություն ցուցաբերած ուսանողների համար: Արդյունքում՝ վճարման ենթակա տարեկան  տոկոսադրույքը կկազմի 6,38-7,38%:
Ուսանողական վարկի տրամադրման նոր պայմանները վերաբերում են ինչպես գործող, այնպես էլ նոր տրամադրվող վարկերին։
IDBank-ը մասնակցում է նաև Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման՝ կառավարության միջոցառումներին։
ՀՀ Կառավարության՝ «Կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման» 14-րդ միջոցառման շրջանակում մայիսի 1-ից դեկտեմբերի 31-ը՝ գործող և նոր տրամադրվող ուսանողական վարկերի տոկոսադրույքները պետության կողմից կսուբսիդավորվեն՝  ամբողջությամբ կամ 5%-ի չափով՝ կախված առաջադիմությունից։
Ուսանողական վարկի տրամադրման պայմաններին առավել մանրամասն կարող եք ծանոթանալ բանկի պաշտոնական կայքում։

IDBank снизил процентные ставки на студенческие кредиты в рамках государственного финансирования
IDBank сообщает, что для лиц, которые по состоянию на 1 мая являются студентами, и у которых есть действующий кредит в банке, годовая процентная ставка кредита будет снижена.
«Отныне студенты бакалавриата, магистратуры и клинической ординатуры государственных, а также имеющих государственную лицензию вузов смогут пользоваться льготными условиями при получении студенческих кредитов: годовая номинальная процентная ставка составит 6-7% (фактическая процентная ставка - 9,38%)»,- отмечается в сообщении.
Кредит предоставляется со ставкой в 9%, из которых 2% - для всех студентов, а 3% - для студентов, проявивших отличную успеваемость в предыдущем учебном году, в результате подлежащая к выплате процентная ставка составит 6,38-7,38%.
Новые условия предоставления студенческого кредита касаются как действующих, так и новых кредитов.
IDBank также участвует в государственных мероприятиях по нейтрализации экономических последствий коронавируса.
В рамках 14-го мероприятия Правительства РА «По нейтрализации экономических последствий коронавируса» с 1-го мая по 31-е декабря действующие и новые студенческие кредиты будут субсидированы полностью или в размере 5%, в зависимости от успеваемости студента.