Ամերիաբանկն արժանացել է IFC երկու մրցանակի առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան) Ամերիաբանկին շնորհել է երկու մրցանակ` «Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում սարքավորումների ֆինանսավորման գծով 2019թ. լավագույն գործընկեր-բանկ» մրցանակը եւ «Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում 2019թ. լավագույն թողարկող բանկ» մրցանակը:
«Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում լավագույն թողարկող բանկ» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է արդեն երկրորդ անգամ:
«Մրցանակները վկայում են առեւտրի ֆինանսավորման ոլորտում Ամերիաբանկի հաջողության մասին: Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի (GTFP) շրջանակում IFC-ի երաշխավորությամբ թողարկված վարկային նամակների ներքո Ամերիաբանկը ներգրավել է կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ ֆինանսավորում, որն ուղղվել է գյուղատնտեսության եւ ճանապարհաշինության ոլորտներում աշխատող ընկերությունների կողմից գերժամանակակից էներգախնայող սարքավորումների ձեռքբերմանը»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Մրցանակներն Ամերիաբանկին Երեւանում շնորհել է IFC-ի` Եվրոպայի, Կենտրոնական Ասիայի, Լատինական Ամերիկայի եւ Կարիբյան տարածաշրջանի գծով փոխնախագահ Ջորջինա Բեյքերը, որը նշել է.
«IFC-ն շատ է կարեւորում առեւտրի ֆինանսավորումը որպես մի ոլորտ, որը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ տնտեսական ակտիվության եւ զարգացման համար: Հայաստանում մեր վաղեմի գործընկեր Ամերիաբանկը մեր աջակցությամբ ֆինանսավորում է ջերմոցային տնտեսության եւ ճանապարհաշինության ոլորտներում աշխատող ընկերություններին, նրանց աջակցում էներգախնայող սարքավորումների ձեռքբերման հարցում` նպաստելով տնտեսական աճին եւ ստեղծելով նոր աշխատատեղեր: Այս երկու մրցանակներն իրավամբ վկայում են Ամերիաբանկի մեծ հաջողության մասին, որին բանկը հասել է` համագործակցելով IFC-ի հետ»:
«Եվրոպայում եւ Կենտրոնական Ասիայում սարքավորումների ֆինանսավորման գծով լավագույն գործընկեր-բանկ» մրցանակն IFC-ն այս տարի շնորհում է առաջին անգամ: Մրցանակի նպատակն է խրախուսել Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի՝ միջնաժամկետ (մինչեւ 5 տարով) գործարքների գծով պարտավորությունները երաշխավորող հատվածի լավագույն եւ ամենաակտիվ գործընկերներին: Առեւտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի միջնաժամկետ հատվածի շահառուներն են կլիմայի փոփոխությունը կանխելուն ուղղված սարքավորումներ ձեռք բերող ձեռնարկությունները:
Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանն էլ է.
«Մենք բարձր ենք գնահատում IFC-ի կողմից շնորհված մրցանակները: Մեզ համար մեծ պատիվ է Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում արժանանալ մրցանակի, որը շնորհվում է առաջին անգամ: Առեւտրի ֆինանսավորման ուղղությամբ մենք համագործակցում ենք IFC-ի հետ դեռեւս 2009-ից եւ դրա շնորհիվ կարողացել ենք էապես մեծացնել Հայաստանում առեւտրի ֆինանսավորման ծավալը: Ես վստահ եմ, որ շարունակական համագործակցության արդյունքում մեր համատեղ ջանքերն էլ ավելի կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի եւ մեր երկրի տնտեսության աճին»:

Америабанк удостоился 2 наград IFC за вклад в развитие торгового финансирования
Америабанк удостоился 2 наград члена группы Всемирного банка - Международной финансовой корпорации (IFC) в сфере торгового финансирования – «Лучший-банк партнер 2019 в сфере финансирования оборудования в Европе и Центральной Азии» и «Лучший банк-эмитент 2019 Кавказа и Центральной Азии».
Америабанк удостаивается награды «Лучший банк-эмитент Кавказа и Центральной Азии» уже во второй раз.
«Награды свидетельствуют об успешной деятельности Америабанка в сфере торгового финансирования. В рамках Глобальной программы по финансированию торговли IFC Америабанк привлекает краткосрочное и долгосрочное финансирование с использованием аккредитивов, гарантированных IFC. Средства направляются на финансирование приобретения современного энергосберегающего оборудования в сферах сельского хозяйства и дорожного строительства»,- отмечается в сообщении банка.
Награды Америабанку вручила в Ереване вице-президент IFC по Европе, Центральной Азии, Латинской Америке и Карибскому региону Джорджина Бейкер, которая отметила:
«IFC придает большое значение торговому финансированию как сектору, имеющему значительный вклад в экономической активности и росте. В рамках сотрудничества с IFC наш давний партнер в Армении Америабанк успешно финансирует приобретение современного энергосберегающего оборудования в сферах сельского хозяйства и дорожного строительства, способствуя экономическому росту и созданию рабочих мест в стране. Обе награды являются доказательством заслуженного вклада Америабанка в развитие торгового финансирования в Армении».
Награда «Лучший-банк партнер в сфере финансирования оборудования в Европе и Центральной Азии» присуждается впервые. Она была учреждена для признания заслуг наиболее активных партнеров в рамках среднесрочного сектора Глобальной программы финансирования торговли. Данный сектор содействует проектам по приобретению энергосберегающего оборудования для предотвращения изменения климата – путем гарантирования обязательств сроком до 5 лет.
Председатель Совета директоров Америабанка Андрей Мкртчян отметил:
«Мы высоко ценим награды IFC. Для нас большая честь быть первым получателем награды «Лучший-банк партнер в сфере финансирования оборудования в Европе и Центральной Азии». Мы сотрудничаем с IFC в сфере торгового финансирования с 2009 года и за это время внесли существенный вклад в рост торгового финансирования в Армении. Я уверен, что наши совместные усилия будут и дальше способствовать развитию банковского сектора Армении и экономическому росту страны».