Ֆոնդային ինդեքսներն աշխարհի մեծահարուստներին «աղքատացրել են» $139 մլրդ-ով
Աշխարհի ամենահարուստ 500 մարդկանց կարողությունը նվազել է $139 մլրդ-ով՝ փետրվարի 24-ին ֆոնդային բորսաներում ինդեքսների զգալի անկման հետեւանքով: Այսքան է գնահատել միլիարդատերերի կորուստը Bloomberg-ը, հաղորդում է «Վեդոմոստի»-ն:
Ֆրանսիական LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Բեռնար Առնոն եւ Amazon-ի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը կորցրել են $4,8-միլիարդական:
Իսպանական Zara առեւտրային ցանցի հիմնադիր Ամանսիո Օրտեգայի կարողությունը նվազել է $4 մլրդ-ով, Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգինը՝ $3,48 մլրդ-ով, իսկ Google-ի հիմնադիր Լարի Փեյջինը՝ $2,7 մլրդ-ով:
Ռուսաստանցի միլիարդատերերից վերջին օրերին ընթացքում ամենաշատը «աղքատացել» է «Լուկօյլ»-ի նախագահ Վագիտ Ալեկպերովը. կորուստը կազմել է $1,21 մլրդ:

Богатейшие люди мира потеряли $139 млрд при падении фондовых индексов
Состояние 500 самых богатых людей мира уменьшилось на $139 млрд из-за значительного снижения индексов на фондовых биржах 24 февраля. В такую сумму оценило потери миллиардеров агентство Bloomberg, сообщает газета Ведомости.
Генеральный директор французской группы компаний LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) Бернар Арно и глава корпорации Amazon Джефф Безос потеряли по $4,8 млрд.
Состояние владельца испанской торговой сети Zara Амансио Ортеги сократилось на $4 млрд, основателя Facebook Марка Цукерберга - на $3,48 млрд, сооснователя Google Ларри Пейджа - на $2,7 млрд.
Из российских миллиардеров за последние сутки больше всех потерял президент «Лукойла» Вагит Алекперов - $1,21 млрд.