ԱՄՀ “դրական է” համարում հայաստանի միջնաժամկետ տնտեսական հեռանկարները
Երեւան, 27 նոյեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) որոշում է կայացրել Հայաստանին հատկացնել հերթական $5.2 մլն չափի տրանշն` աղքատության դեմ պայքարի եւ կայուն աճի համար հիմքերի ապահովման ծրագրի (PRGF) շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, որոշումն այդ մասին կայացվել է ծրագրի իրագործման հերթական, հինգերորդ դիտարկամն արդյունքների հիման վրա: Այսպիսով, հիմնադրամի կողմից Հայաստանին PRGF ծրագրի շրջանակներում ցուցաբերած աջակցության ընդհանուր ծավալը կհասնի մոտ $31.4 մլն:
Մեկնաբանելով կայացրած որոշումն, ԱՄՀ կարգադրիչ տնօրենի տեղակալ Տակատոսի Կատոն նշել է, որ “Հայաստանը շարունակում է օգտվել երկնիշ տնտեսական աճի, չափավոր սղաճի, ցածր ֆիսկալ դեֆիցիտի պտուղներից”: Նա նաեւ նշել է, որ Հայաստանը լավ առաջընթացի է հասել աղքատության կրճատման գործում:
Տակատոսի Կատոն Հայաստանի միջնաժամկետ տնտեսական հեռանկարներն անվանել է “դրական”, իսկ ներդրումների համար կանխատեսումը “բարենպաստ”:
ԱՄՀ կարգադրիչ տնօրենի տեղակալն ասել է, որ “ամուր ֆիսկալ եւ դրամային քաղաքականությունը կարեւոր նախապայման կմնա մակրոտնտեսական կայունության եւ արտաքին մրցունակության պահպանման համար` արտարժույթի լայնածավալ ներհոսքի եւ աճող սղաճային ռիսկերի ֆոնի վրա”:
“Հայաստանի Կենտրոնական բանկը պահպանում է հավատարմությունը դրամային քաղաքականության խստացմանը` սղաճի ցածր մակարդակ պահպանելու նպատակով` միաժանանակ պահպանելով արժույթի փոխանակման ճկուն ռեժիմը”,- նշել է Տակատոսի Կատոն:

МВФ считает «позитивными» среднесрочные экономические перспективы Армении
Ереван, 27 ноября /Медиамакс/. Международный валютный фонд (МВФ) принял решение выделить Армении очередной транш в размере $ 5.2 млн в рамках программы по борьбе с бедностью и созданию основ устойчивого роста (PRGF).
Как сообщает агентство Медиамакс решения было принято по итогам очередного, пятого по счету обзора выполнения программы Арменией. В результате принятого решения общий объем кредитной поддержки Армении фондом в рамках трехлетней программы достигнет примерно $ 31,4 млн.
Комментируя принятое решение, заместитель директора-распорядителя МВФ Такатоси Като отметил, что «Армения продолжает пользоваться плодами двузначного экономического роста, умеренной инфляции, низкого фискального дефицита». Он также отметил, что Армения добилась хорошего прогресса в деле сокращения бедности.
Такатоси Като назвал среднесрочные экономические перспективы Армении «позитивными», а прогноз для инвестиций «благоприятным».
Заместитель директора-распорядителя МВФ сказал, что «крепкая фискальная и монетарная политика останется ключем к сохранению макроэкономической стабильности и внешней конкурентопособности на фоне массивного притока иностранной валюты и повышающихся инфляционных рисков».
«Центральный банк Армении сохраняет приверженность ужесточению монетарной политики для сохранения низкого уровня инфляции, одновременно сохраняя гибкий режим обменного курса», - отметил Такатоси Като.