ԿԲ նախագահը կարծում է, որ բանկային համակարգը պետք է ցուցադրի տարեկան առնվազն 40 տոկոսանոց աճ
Երեւան, 26 հունիսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը կարծում է, որ կարեւորագույն տնտեսական խնդիրների լուծման համար ՀՀ բանկային համակարգը պետք է ցուցաբերի առնվազն 40 տոկոսանոց տարեկան աճ` ներկայիս 20-30% փոխարեն:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հունիսի 25-ին հանդես գալով Հայաստանի Բանկերի Միության (ՀԲՄ) ամենամյա ժողովում, Տիգրան Սարգսյանը նշել է Հայաստանի բանկային միջավայրում մրցակցության մակարդակի բարձրացման անհրաժեշտությունը:
ԿԲ ղեկավարը կարծում է, որ ցածր մրցակցության ապացույց է հանդիսանում ներգրավված եւ տեղաբաշխված միջոցների 10-13% սպրեդը, որն ամենաբարձն է աշխարհում:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այս խնդրի լուծման համար ԿԲ-ն առաջարկել է մի շարք քայլեր, որոնց թվում է բանկերի կապիտալի նկատմամբ պահանջի բարձրացումը մինչեւ 5 մլրդ դրամ, միջազգային առաջատար բանկերի ներգրավումը Հայաստան եւ այլն: Արդյունքում, արդեն 5 հայտեր են ստացվել “Պոստբանկից”, “Գազպրոմբանկից”, “Բիբլոս բանկից”, “Ռայֆֆայզենբանկից”, “Պռոկրեդիտբանկից”, որոնք ցանկություն են հայտնել գործունեություն ծավալել Հայաստանի շուկայում:
Տիգրան Սարգսյանը խոսել է նաեւ հիփոթեքային շուկայի զարգացման մասին:
“Մեր կանխատեսումներով, մոտակա 5 տարիների ընթացքում Հայաստանի հիփոթեքային շուկայի ծավալը կհասնի 350 մլրդ դրամի` ներկայիս 30 մլրդ դրամի փոխարեն”,- նշել է Կենտրոնական բանկի նախագահը:

Председатель ЦБ Армении считает, что банковская система страны должна демонстрировать как минимум 40-процентный ежегодный рост
26.06.2007 | 16:55 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван, 26 июня /Медиамакс/. Председатель Центрального банка Армении Тигран Саркисян считает, что для решения насущных экономических задач банковская система страны должна демонстрировать как минимум 40-процентный ежегодный рост, вместо нынешних 20-30%.
Как сообщает Медиамакс, выступая 25 июня на ежегодном собрании Союза Банков Армении /СБА/, Тигран Саркисян указал на необходимость повышения уровня конкуренции в банковской среде Армении.
Глава ЦБ считает, что показателем низкого уровня конкуренции является самый высокий в мире процентный спрэд привлеченных и размещенных средств - 10-13%. Тигран Саркисян отметил, что для решения этой проблемы ЦБ предложил ряд шагов, среди которых - повышение требований к капиталу банков до 5-и млрд. драмов, привлечение в банковскую систему передовых иностранных банков и др. В результате, уже получены 5 заявок от «Постбанка», «Газпромбанка», «Библос банка», «Райффайзенбанка», «Прокредитбанка», желающих развернуть деятельность на рынке Армении.
Другим важным аспектом Тигран Саркисян назвал формирование ипотечного рынка.
«По нашим прогнозам, в течение ближайших пяти лет объем ипотечного рынка Армении достигнет 350 млрд драмов вместо нынешних 30 млрд драмов», - отметил председатель Центрального банка.