Հայաստանն այս տարի ակնկալում է $471,6-ի ներդրում
Վերջին վեց ամսվա ընթացքում ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարություն է ներկայացվել 62 ներդրումային ծրագիր, որոնք արդեն իսկ իրականացման տարբեր փուլերում են եւ ունեն համապատասխան ֆինանսավորում:
Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշել է նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը:
«Այս ծրագրերի իրականացման արդյունքում 2017թ. կկատարվի $471,6 մլն ծավալով ներդրում եւ կստեղծվի 6215 նոր աշխատատեղ»,- ասել է փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ արդեն իսկ իրականացվել է շուրջ $ 63,5 մլն-ի ներդրում եւ ստեղծվել է 1807 աշխատատեղ: Այս ներդրումը կատարվել է հիմնականում թեթեւ արդյունաբերության, գյուղատնտեսության եւ ջերմոցային տնտեսության ոլորտներում:
«Որոշ ներդրումային ծրագրեր կշարունակվեն նաեւ հետագա երկու տարիների ընթացքում, որի արդյունքում 2018-ին նախատեսվում է 6700, իսկ 2019-ին՝ 4100 աշխատատեղի ստեղծում»,- ասել է Հովհաննես Ազիզյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի ներդրումային գրավչությանը՝ փոխնախարարը նշել է, որ «ներդրողների կողմից հավատ կա Հայաստանի կառավարության հայտարարած քաղաքականության նկատմամբ»:

В Армении в этом году ожидают инвестиций на $471,6 млн
За последние 6 месяцев в министерство экономического развития и инвестиций Армении были представлены 62 инвестиционные программы, которые уже находятся на разных этапах реализации и получили соответствующее финансирование.
Об этом сегодня в беседе с журналистами отметил заместитель министра Ованнес Азизян.
«По итогам реализации данных программ в 2017г. будут сделаны инвестиции объемом $471,6 млн и созданы 6215 новых рабочих мест», - сказал замминистра.
По его словам, уже реализованы инвестиции примерно на $ 63,5 млн и созданы 1807 рабочих мест. Инвестиции совершены в основном в сферах легкой промышленности, сельского хозяйства и тепличных хозяйств.
«Некоторые инвестиционные программы будут продолжаться в течение дальнейших двух лет, и в результате в 2018 г. планируется создать 6700, а в 2019 г. – 4100 рабочих мест», - сказал Ованнес Азизян.
Говоря об инвестиционной привлекательности Армении, замминистра отметил, что «инвесторы доверяют политике, объявленной правительством Армении».