HSBC-ն մտադիր է ընդլայնել իր գործունեությունը Հայաստանում, ասել է Սթիվեն Գրինը
Երեւան, 23 սեպտեմբերի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/.HSBC բանկային խմբի գործադիր տնօրեն Սթիվեն Գրինն (Stephen Green) այսօր Երեւանում ասել է, որ HSBC-ն մտադիր է ընդլայնել իր գործունեությունը Հայաստանում եւ այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանք է տարվում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, Սթիվեն Գրինն ասել է այս մասին` ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ:
Կողմերը քննարկել են HSBC բանկի հայաստանյան ներկա գործունեությանն ու հետագա ծրագրերին առնչվող հարցեր, խոսել են հայաստանյան ապահովագրական շուկայում բանկի ներգրավման հնարավորության մասին:
Ռոբերտ Քոչարյանը նշել է, որ HSBC-ի վարկային զամբյուղը սկսել է կարեւոր տեղ զբաղեցնել Հայաստանի տնտեսության մեջ եւ տնտեսության ֆինանսական հատվածն ուժեղացնելու գործում բանկի հետագա ակտիվությունը եւս ցանկալի եւ արդյունավետ կլինի:
ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը նշում է, որ ՙԷյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան՚ ՓԲԸ-ն
համատեղ հիմնադրվել է HSBC խմբի, որին պատկանում են բաժնետոմսերի 70%-ը, եւ սփյուռքահայ ներդրողների կողմից:
Բանկն իր գործունեությունը սկսել է 1996 թվականին` ”Միդլենդ Արմենիա Բանկ” ԲԸ անվան տակ, իսկ 1998-ին վերանվանվել է “Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան” ՓԲԸ-ի:

HSBC намерен расширить свою деятельность в Армении, заявил Стивен Грин
Ереван, 23 сентября /Медиамакс/. Директор банковской группы HSBC Стивен Грин /Stephen Green/ заявил сегодня в Ереване, что HSBC намерен расширить свою деятельность в Армении и ведет работу в этом направлении.
Как сообщает агентство Медиамакс, Стивен Грин сказал об этом сегодня в Ереване на встрече с президентом Армении Робертом Кочаряном. В ходе встречи обсуждались возможности вовлечения HSBC в страховой рынок Армении и ряд других программ.
Роберт Кочарян отметил, что кредитный портфель HSBC занимает важное место в армянской экономике и выразил мнение, что дальнейшие активные действия банка, направленные на усиление финансового сектора экономики Армении, окажутся эффективными.
Соучредителями ЗАО “HSBC Bank Armenia” являются группа HSBC, которой принадлежит 70% акций, а также инвесторы, представляющие армянскую диаспору. Банк начал свою деятельность в 1996 году под названием АО «Мидленд Армения Банк», в 1998 году был переименован в ЗАО “HSBC Bank Armenia”.