Երեւանում սկսեց գործել Cisco-ի երրորդ ցանցային ակադեմիան
Երեւան, 30 օգոստոսի /ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ/. Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, նոր ուսումնական տարվա շեմին Հայաստանում սկսեց գործել աշխարհահռչակ Cisco Systems ընկերության երրորդ ցանցային ակադեմիան:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանը հայտնեցին Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ-ում Cisco Systems-ի ներկայացուցչությունում, ակադեմիան բացվել է “Առաջատար տեխնոլոգիաների հետազոտության կենտրոն” գիտակրթական հասարակական կազմակերպության հիման վրա:
Ուսումնական գործընթացն ակադեմիայում կսկսվի սեպտեմբերի 1-ին: Ակադեմիայի առաջին ուսանողները հիսունն են. ուսանողներ, բուհերի դասախոսներ եւ IT- ընկերությունների մասնագետներ:
Cisco ցանցային ակադեմիաների ծրագիրը նախատեսում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի տարբեր մասնագետների պատրաստում տեղական, տարածաշրջանային, ազգային եւ միջազգային ընկերությունների համար:
Ուսանողները կյուրացնեն Cisco-ի կողմից սերտիֆիկացված ցանցային տեխնոլոգիաների մասնագետների դասընթացները (Cisco Certified Network Associate – CCNA)` վերջում ստանալով համապատասխան վկայականներ:
Նախկինում Հայաստանում բացվել էին Cisco-ի 2 ցանցային ակադեմիաներ` Երեւանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (տարածաշրջանային) եւ Գյումրիի Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի հիման վրա (լոկալ): Ներկայումս երկուսն էլ հաջող գործում են:
Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ-ում Cisco Systems-ի ներկայացուցչությունում նշեցին, որ Հայաստանի շատ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ հետաքրքրված են հիմնել Cisco ցանցային ակադեմիաներ եւ բացառված չէ, որ առաջիկայում հանրապետությունում ցանցային ակադեմիաների թիվը ավելանա:
“Հայաստանի հեռահաղորդակցության համակարգերը շատ արագ են զարգանում, սակայն զգացվում է արդյունավետ ցանցային որոշումներ մշակող եւ հեռահաղորդակցային սարքավորումների հուսալի աշխատանքն ապահովող բարձրորակ մասնագետների սուր պակաս: Այսպիսով, Cisco ցանցային ակադեմիաների բացումը համապատասխանում է Հայաստանի կենսական շահերին”,- ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին ասացին Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ-ում Cisco Systems-ի ներկայացուցչությունում:

Третья локальная сетевая академия Cisco начала работу в Ереване
Ереван, 30 августа /Медиамакс/. В преддверии нового учебного года в Армении начала работу третья сетевая академия Cisco.
Как сообщили агентству Медиамакс в представительстве Cisco Systems в России и СНГ, академия открылась в Ереване на базе научно-образовательной общественной организации «Центр исследований передовых технологий».
Непосредственно обучающий процесс начнется 1 сентября. Первый набор слушателей академии состоит из 50 человек - студентов и преподавателей местных вузов и IT-специалистов местных компаний.
Программа Сетевых академий Cisco предусматривает подготовку студентов разных специальностей в области проектирования, создания и поддержки информационных технологий в интересах местных, региональных, национальных и международных компаний.
Учащиеся освоят курс специалистов по сетевым технологиям, сертифицированным компанией Cisco (Cisco Certified Network Associate – CCNA), и в конце обучения получат соответствующие сертификаты.
Ранее в Армении были открыты сетевые академии Cisco при Ереванском государственном инженерном институте (региональная) и на базе Политехнического института города Гюмри (локальная). В настоящее время обе они успешно функционируют.
В представительстве Cisco Systems в России и СНГ отметили, что заинтересованность в открытии сетевых академий Cisco выразили многие высшие учебные заведения Армении, поэтому вполне вероятно, что в ближайшее время количество сетевых академий в республике вырастет.
«Телекоммуникационные системы в Армении развиваются стремительно, но при этом остро не хватает высококвалифицированных специалистов, способных разрабатывать эффективные сетевые решения и обеспечивать надежную работу телекоммуникационного оборудования. Таким образом, открытие сетевых академий Cisco отвечает насущным потребностям Армении», - сказали Медиамакс в представительстве Cisco Systems в России и СНГ.