Կապիտալի համալրման մասին ԿԲ որոշումը շոկային էր. տնտեսագետ
Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի փորձագետ, տնտեսագետ Աշոտ Խուրշուդյանն այսօր «Դոլարի փոխարժեքը եւ ֆինանսական կայունությունը Հայաստանում» թեմայով հրավիրված քննարկմանն ասել է, որ 2017թ. հունվարի 1-ից բանկերի ընդհանուր կապիտալի նվազագույն չափը բարձրացնելու ՀՀ Կենտրոնական բանկի (ԿԲ) որոշումը շոկային էր եւ ռազմավարական մեծ ռիսկեր է պարունակում:
«ԱՄՆ-ում, օրինակ, ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ հիմնականում խոշոր բանկերը հայտնվեցին սնանկ վիճակում, իսկ տարածաշրջանային բանկերը հաղթահարեցին այդ ստեղծված իրավիճակը: Ստիպելով բանկերին խոշորանալ՝ ԿԲ-ն ապագա հնարավոր ֆինանսական ճգնաժամի դեպքում մեծ ռիսկի տակ է դնում ՀՀ ֆինանսական համակարգը»,- ասել է տնտեսագետը:
«Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը եւս մտահոգություն է հայտնում այս որոշման կապակցությամբ:
«Հարց է առաջանում՝ բանկերը որքանով են ծառայելու տնտեսության իրական հատվածի զարգացմանը»,- ասել է տնտեսագետը՝ հավելելով, որ «գործող բանկերի մեծ մասը կամ բոլորը կապիտալի չափերն ավելացնելու հնարավորություն ունեն»:
Հարցին, թե որն է երաշխիքը, որ որոշումը կնպաստի բանկերի արդյունավետ գործունեությանն ու մրցակցության բարձրացմանը, Աշոտ Խուրշուդյանը պատասխանել է. «Խոշորացման արդյունքում կնվազեն վարչական ծախսերը, բայց մրցակցությունը չի ավելանա: Տպավորություն է, որ կառավարումը մեծացնելու համար ԿԲ-ն ուզում է քիչ գործող անձինք լինեն համակարգում: Եթե ԿԲ-ն այդչափ վերահսկողություն է ուզում սահմանել, ապա վերածվելու է ողջ բանկային համակարգի կառավարչի, ինչը վտանգավոր եւ զարգացման չտանող մոդել է»:
«Կարելի է ենթադրել, որ որոշման հիմնական նպատակը ֆինանսական համակարգի կայունությունն ու կառավարելիությունն է: Որքանով դա իրականություն կդառնա՝ կախված է ոչ միայն Կենտրոնական բանկից, այլեւ ամբողջ տնտեսական համակարգից»,- հավելել է Թաթուլ Մանասերյանը:

Решение ЦБ о пополнении капитала было шоковым, считает экономист
Эксперт Международного центра человеческого развития, экономист Ашот Хуршудян, выступая сегодня в ходе осуждения на тему «Курс доллара и финансовая стабильность в Армении» сказал, что решение Центрального банка (ЦБ) Армении об увеличении минимального размера общего капитала банков с 1 января 2017 года является шоковым и несет в себе большие стратегические риски.
«В США, например, во время финансового кризиса крупные банки обанкротились, а региональные банки преодолели ситуацию. Заставляя банки укрупняться, в случае возможного будущего кризиса, ЦБ ставит финансовую систему Армении под большой риск», - отметил экономист.
Глава исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян также выразил обеспокоенность по поводу данного решения.
«Возникает вопрос: насколько банки будут служить развитию реального сектора экономики?» - сказал экономист, добавив, что «большая часть действующих банков, либо все имеют возможность увеличить размер своего капитала».
На вопрос, каковы гарантии, что решение послужит эффективной деятельности банков и увеличению конкуренции, Ашот Хуршудян ответил: «В результате укрупнения сократятся административные расходы, но конкуренция не увеличится. Создается впечатление, что с целью усиления управления ЦБ хочет иметь небольшое число игроков. Если ЦБ хочет установить такой контроль, то может стать управляющим всей банковской системы, а это опасная и не ведущая к развитию модель».
«Можно предположить, что основная цель решения - достижение стабильности и управляемости финансовой системы. Насколько это станет действительностью, зависит не только от ЦБ, но и от всей экономической системы», - сказал Татул Манасерян.