Ղազախստանը կվավերացնի Հայաստանի` ԵՏՄ-ին միանալու համաձայնագիրը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ղազախստանը կվավերացնի Հայաստանի` Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) միանալու մասին համաձայնագիրը:
Ինչպես հայտնում են ռուսաստանյան ԶԼՄ-ները, Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւն այդ մասին հայտարարել է դեկտեմբերի 14-ին Աստանայում՝ Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդեւի հետ հանդիպման ժամանակ:
«Դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում հանդիպում տեղի կունենա: Մենք կվավերացնենք Հայաստանը (Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու համաձայնագիրը - խմբ.): Գուցե Ղրղըզստանը պատրաստ լինի»,- ասել է Նուրսուլթան Նազարբաեւը:
Նազարբաեւի հայտարարությունից այդքան էլ պարզ չէ՝ արդյո՞ք Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին միանալու մասին համաձայնագիրը կվավերացվի Ղազախստանի խորհրդարանի կողմից մինչեւ դեկտեմբերի 23-ը: Անցած շաբաթ տեղեկություն էր հայտնվել այն մասին, որ համաձայնագրի վավերացումը ներառված չէ Ղազախստանի խորհրդարանի առաջիկա նիստերի օրակարգում:
Դեկտեմբերի 23-ին Մոսկվայում կհանդիպեն ԵՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները: Ավելի վաղ նշվում էր, որ Ղրղըզստանի նախագահը հույս ունի այդ հանդիպմանը պայմանագիր ստորագրել՝ ԵՏՄ-ին միանալու մասին:

Казахстан ратифицирует соглашение о вступлении Армении в ЕАЭС
Ереван /Медиамакс/. Казахстан ратифицирует соглашение о вступлении Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС).
Как сообщают российские СМИ, президент Казахстана Нурсултан Назарбаев сказал об этом 14 декабря в Астане на встрече с премьер-министром России Дмитрием Медведевым.
«23 декабря будет встреча в Москве. Мы ратифицируем Армению. Может быть, Кыргызстан будет готов», -  сказал Нурсултан Назарбаев.
Из высказывания Назарбаева не совсем понятно - будет ли договор о вступлении Армении в ЕАЭС ратифицирован парламентом Казахстана до 23 декабря? На минувшей неделе в СМИ появились сообщения о том, что ратификация договора не включена в повестку ближайших заседений парламента Казахстана.
23 декабря в Москве пройдет встреча руководителей стран-участниц ЕАЭС. Ранее сообщалось, что президент Кыргызстана рассчитывает подписать на этой встрече договор о вступлении своей страны в ЕАЭС.