Եվրասիական զարգացման բանկը $10 մլն կտրամադրի Արդշինինվեստբանկին
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) այսօր «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ-ի հետ վարկային պայմանագիր է կնքել, որի շրջանակներում հայկական բանկին 5 տարի ժամկետով կտրամադրի $10 մլն փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչներին ֆինանսավորելու նպատակով:
Ինչպես հայտնեցին Եվրասիական զարգացման բանկի մամուլի ծառայությունից, Արդշինինվեստբանկը կկարողանա ինքնուրույն ընտրել իր հաճախորդներին, որոնք պետք է համապատասխանեն ԵԱԶԲ-ի հետ համաձայնեցված պահանջներին, նրանց նպատակային վարկեր տրամադրելու եւ փոքր ու միջին բիզնեսը զարգացնելու համար:
«Այս նախագծի իրականացումը կսատարի փոքր եւ միջին բիզնեսի կայուն զարգացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը եւ զարգացմանը, մրցակցային միջավայրի զարգացմանը եւ ՓՄՁ-ների մրցունակության բարձրացմանը թե ներքին, թե արտաքին շուկաներում»,- ասվում է ԵԱԶԲ-ի հաղորդագրության մեջ:
Նախագիծն իրականացվում է ԵԱԶԲ-ի կողմից ֆինանսական ինստիտուտներին վարկային գծերի տրամադրման ճանապարհով ՓՄՁ-ների աջակցության եւ զարգացման ծրագրի շրջանակներում:
«Փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացումն ընդհանուր տնտեսության զարգացման կարեւորագույն պայմանն է, եւ մենք համոզված ենք, որ տվյալ նախագիծը դրական ազդեցություն կունենա այս գործընթացի վրա: Բացի այդ, 2013-2017 թթ. բանկի ռազմավարությանը համաձայն, ՓՄՁ-ների հետագա վարկավորման նպատակով բանկային սեկտորի ֆինանսավորումը Հայաստանում Բանկի գործունեության առաջնային ուղղություններից է», - ասել է Եվրասիական զարգացման բանկի Վարչության նախագահի տեղակալ Դմիտրի Կրասիլնիկովը:
«Ես բարձր եմ գնահատում այն փաստը, որ ԵԱԶԲ-ի կողմից տրամադրված միջոցները կօժանդակեն Հայաստանի մասնավոր հատվածի զարգացմանը՝ փոքր եւ միջին ձեռնարկություններին երկարատեւ վարկեր ստանալու համար ավելի լայն հնարավորություններ ընթեռնելու շնորհիվ: Այսօր ԵԱԶԲ-ն իր ուժերն է միավորում ֆինանսական խոշորագույն կազմակերպություններից մեկի հետ, որը լավ դիրքեր է զբաղեցնում տեղական շուկայում եւ սպասարկում է այդ թվում փոքր, միկրո ու միջին բիզնեսի հաճախորդներին: Այս պայմանագրի ստորագրումը լավ սկիզբ է ԵԱԶԲ-ի եւ Արդշինինվեստբանկի համագործակցության համար, որը, անկասկած, ամրապնդվելու եւ լայնանալու միտումներ է ունենալու», - ասաց «Արդշինինվեստբանկ» ՓԲԸ վարչության նախագահ մհեր Գրիգորյանը:

ЕАБР предоставит $10 млн. Ардшининвестбанку
Евразийский банк развития (ЕАБР) подписал сегодня кредитный договор с ЗАО «Ардшининвестбанк», в рамках которого ЕАБР предоставит армянскому банку $10 млн. сроком на 5 лет для финансирования субъектов малого и среднего бизнесов Армении.
Как сообщили в пресс-центре ЕАБР, Ардшининвестбанк будет самостоятельно отбирать для финансирования своих клиентов, отвечающих согласованным с ЕАБР критериям, и целевым образом предоставлять им субкредиты на развитие малого и среднего бизнеса.
«Реализация проекта будет способствовать созданию и развитию благоприятных условий для устойчивого развития малого и среднего бизнеса, развитию конкурентной среды и повышению конкурентоспособности компаний МСБ на внутренних и внешних рынках», - отмечается в сообщении ЕАБР.
Проект реализуется ЕАБР в рамках Программы по поддержке и развитию МСБ посредством предоставления целевых кредитных линий финансовым институтам.
«Развитие малых и средних предприятий является важнейшим условием развития экономики в целом, и мы уверены, что этот проект окажет благоприятное влияние на данный процесс. Кроме того, согласно стратегии Банка на 2013-2017 гг. финансирование банковского сектора для целей последующего кредитования МСБ является одним из приоритетных направлений инвестиционной деятельности Банка в Армении», - отметил заместитель председателя Правления ЕАБР Дмитрий Красильников.
«Я высоко ценю тот факт, что средства, предоставленные ЕАБР, будут способствовать развитию армянского частного сектора благодаря расширению доступа малого и среднего бизнеса к долгосрочному финансированию. Сегодня ЕАБР объединяет усилия с одной из крупнейших финансовых организаций, имеющей сильные позиции на локальном рынке и обслуживающей в том числе клиентов малого, микро и среднего бизнеса. Подписание этого договора является хорошим стартом сотрудничества между ЕАБР и Ардшининвестбанком, которое, безусловно, будет иметь тенденцию укрепления и расширения», - сказал председатель Правления ЗАО «Ардшининвестбанк» Мгер Григорян.