Տաթեւիկ Ջանոյան. Evocabank-ն ընդլայնվում է՝ շարունակելով մոտիվացնել ու զարգացնել թիմը
Արտակարգ իրավիճակում մեծ թիմ կառավարելու առանձնահատկությունների, նոր մարտահրավերների եւ դրանք հաղթահարելու քայլերի շուրջ  Banks.am-ը զրուցել է Evocabank-ի Վարչության անդամ, HR բաժնի պետ Տաթեւիկ Ջանոյանի հետ։
- Տիկին Ջանոյան, որքանո՞վ են համադրելի հեռավար աշխատանքն ու բանկային գործունեությունը:
- Քանի որ Evocabank-ը դեռեւս 2019թ. նախապատրաստում էր որոշ բաժինների աշխատանքի անցումը WFH (work from home) ձեւաչափին, այս արագացված անցումը հնարավորինս սահուն կազմակերպվեց՝ 1-2 օրերի  ընթացքում։ Այս գործընթացում հատկապես կարեւոր էր տեղեկատվական անվտանգության ստանդարտների պահպանումը, աշխատանքի արդյունավետության ապահովումն ու թիմի հոգեբանական միասնականությունը։
Լինելով թվային բանկ՝ մենք տեխնոլոգիապես պատրաստ էինք անցում կատարելու WFH ձեւաչափի։ Բանկը տանն աշխատող իր թիմակիցներին անհրաժեշտության դեպքում ապահովեց նոութբուքերով եւ այլ տեխնիկայով։ Մենք ներդրեցինք WFH աշխատանքի արդյունավետության գնահատման հատուկ առցանց համակարգ, որն ամենօրյա տեղեկատվություն է տալիս WFH ձևաչափի արդյունավետության մասին։ Արդյունքները քննարկում ենք թիմով, մշակում ենք կատարելագործման ուղիներ։
Բանկային թիմի համար, իհարկե, փոքր-ինչ անսովոր էր աշխատել տնից՝ բանկից ու իրարից հեռու։ Մեր թիմակիցներն անհամբեր սպասում են` երբ են վերադառնալու Evoca միջավայր, երբ են վերսկսելու tete-a-tete հանդիպումները, առավոտյան սուրճի հետ քննարկվող նորություններն ու միասին ընդմիջումները։ Վերջերս պարզեցի, որ ոմանք առավոտյան ու լանչթայմին տեսակոնֆերանսով սուրճ են խմում։ Բոլորն այնքան շատ են ուզում գալ բանկ և վերադառնալ անմիջական շփմանը, որ ստիպված ենք լինում կրկին հիշեցնել իրականացվող անվտանգության բոլոր միջոցառումների նպատակը, որպեսզի նրանք այս կամ այն պատրվակով չգան Բանկ։
Դժվար է, երբ տանը միաժամանակ մի քանի հոգի տեսահանդիպման են, երեխաները տեսազանգով դաս են անում, իսկ քեզ անհրաժեշտ է լռություն եւ կենտրոնացում։ Սակայն ժամանակի ընթացքում բոլորս էլ սովորեցինք ավելի արդյունավետ լինել տնային պայմաններում։
Մեր հաճախորդներն ու գործընկերներն այս ընթացքում եւս մեկ անգամ համոզվեցին, որ մենք վստահելի ենք։ Անկախ միջավայրի փոփոխությունից՝ մենք միշտ մեր հաճախորդների կողքին ենք։
Այսօր բանկի frontline-ն աշխատում է ամբողջ կազմով եւ ներուժով, իսկ գլխամասի անձնակազմի 80%-ը` շուրջ 140 թիմակից, շարունակում են աշխատել տնից` պահպանելով վարձատրության ամբողջ չափը:
- Ո՞րն է այս օրերին թիմի հետ կապված հիմնական մարտահրավերը։
- Համավարակի հենց առաջին օրերից մեզ համար շատ կարեւոր է թիմի հետ ճիշտ, բաց  ու անընդհատ հաղորդակցության ապահովումը: Ցանկացած նորություն, անվտանգության կանոնների մասին ցուցումներ ու խորհուրդներ հաղորդակցվում են թիմի հետ ինչպես ֆորմալ, այնպես էլ ոչ ֆորմալ ուղիներով։ Քննարկում ենք ու մոտիվացնում իրար։ Այս իրավիճակում շատ կարեւոր է, որ թիմում բոլորն իրենց զգան պաշտպանված ու կարեւոր։
Եթե մեր թիմակիցներն ունենում են համավարակի հետ կապված ուղղորդման կամ աջակցության կարիք,  թեկուզ գտնվելով հեռահար ռեժիմում, անմիջապես ստանում են իրենց հարցերի պատասխանները: Աշխատակիցների առողջության հետ կապված կամ ցանկացած այլ հարց մեզ համար առաջնային է։ Բանկը ֆինանսավորում է կասկածներ ունեցող թիմակիցների covid թեստավորումը։
Առանձնահատուկ կարեւոր են մեզ այն գործընկերները, որոնք անմիջապես շփվում են կանխիկի հետ, ինչպես նաեւ դիմավորում ու սպասարկում են օրական հարյուրավոր հաճախորդների։ Բանկը  շատ բարձր է գնահատում այս օրերին ամենառիսկային պայմաններում աշխատող մեր frontline թիմակիցներին։ Այս ընթացքում նրանք չեն ունեցել ավելորդ վախի կամ խուճապի զգացում:  Կարծում եմ՝ սա մեծապես պայմանավորված է նրանով, որ աշխատակիցները զգացել են բանկի ղեկավարների անկեղծ մտահոգությունը թիմի առողջության ու անվտանգության համար։
Որպես ապացույց՝ ուզում եմ նշել, որ մեր frontline եւ անվտանգության աշխատակիցներն արտակարգ իրավիճակի առաջին 2 ամիսների համար ստացել են հավելավճարներ։ Յուրաքանչյուր ամիս նրանք ստացել են 50%-ի չափով ավել աշխատավարձ՝ արտաքին միջավայրի անորոշության պայմաններում  անգամ  բանկի անխափան աշխատանքն ապահովելու ու դրական տրամադրվածության համար։ Ուզում եմ հատուկ նշել, որ այդ մասին նախօրոք չէր հայտարարվել, եւ թիմն առանց որեւէ ակնկալիքի, մեծ ոգեւորությամբ է կատարում իր աշխատանքը։
Այս օրերին շատ ենք լսում կրճատումների կամ ոչ ամբողջական վարձատրությունների մասին։ Մեզ մոտ չկան ու չեն լինելու իրավիճակով պայմանավորված կրճատումներ եւ մասնակի վարձատրություններ։ Ընդհակառակը՝ մենք ընդլայնվում ենք՝ շարունակելով մոտիվացնել եւ զարգացնել մեր թիմը։
Մեր թիմն ապահովված է անհրաժեշտ բոլոր անվտանգության միջոցներով։ Ամենօրյա ախտահանող միջոցառումներից բացի յուրաքանչյուր շաբաթ եւ կիրակի օրերին մասնագիտացված ընկերության կողմից հատուկ սարքավորումներով ու նյութերով ամբողջությամբ ախտահանվում են մեր բոլոր գրասենյակները:
Ի հավելում ուզում եմ նշել, որ անգամ հանրային տրանսպորտի վերագործարկումից հետո բանկը շարունակում է կազմակերպել աշխատակիցների անվճար տեղափոխումն աշխատանքի եւ տուն գործընկեր տաքսի ծառայության միջոցով: Թիմի աշխատանքը բարձր գնահատվեց եւ հատուկ շնորհակալական խոսքի արժանացավ բաժնետերերի ժողովին։
- Ինչպե՞ս ազդեց իրավիճակը թիմի վրա, ինչպե՞ս այն վերափոխվեց այս ամիսների ընթացքում։
- Մեր թիմում շատերն արդյունավետ օգտագործեցին lockdown-ը։ Զբոսանքների կամ ֆիլմեր դիտելու  փոխարեն նրանք ժամանակ ու ջանք ներդրեցին՝ օնլայն դասընթացներին մասնակցելու, մասնագիտական եւ անձնային աճ ունենալու ուղղությամբ:
Ի դեպ, մեր թիմի ֆեյսբուքյան խմբում #challenge ունենք՝ աշխատակիցներն իրենց ձեռքբերումներն ու միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների կողմից տրված սերտիֆիկատները տեղադրում են խմբում, որպեսզի բոլորը տեսնեն, ուրախանան, հպարտանան իրենց ընկերներով ու իրենք էլ ձգտեն նոր բարձունքների։ Արդեն ունենք #challenge-ի 50-ից ավել հավաստագիր։ Մեր թիմում ձեւավորվել է մի յուրահատուկ միջավայր, որը խրախուսում է ճկունությունը, նորարարությունը, ստեղծագործ մոտեցումը,  պրոֆեսիոնալ եւ անձնային աճը:
Դրա համար, կարծում եմ, շատ արդյունավետ է, երբ բոլորի համար օրինակ են ծառայում հենց  ղեկավարներն՝ իրենց զարգացմանն ուղղված վարքագծով:
Պետք է նշեմ, որ բանկը խրախուսում է աշխատակիցներին` փոխհատուցելով նրանց մասնագիտական եւ անգամ ոչ մասնագիտական դասընթացների եւ որակավորումների ծախսերը, ինչպես նաեւ 50%-ով փոխհատուցում է միջազգային համալսարաններում ուսման վճարները։
Մենք գիտակցում ենք, որ այսօր շատ կարեւոր է, որպեսզի աշխատակիցները հավասարաչափ զարգացնեն թե՛ մասնագիտական,  թե՛ «փափուկ» հմտությունները` soft skill-երը: Զգալիորեն մեծանում է soft skill-երի դերը՝ քննադատական մտածողություն, նորարարությունների կառավարում, բանակցություններ, Էմոցիոնալ ինտելեկտ, հաղորդակցություն, եւ ուզում եմ առանձնակի շեշտել` ճգնաժամային կառավարում:
Այսօր ամբողջ աշխարհը կանգնել է վերահմտանալու` reskilling-ի հրատապության առջեւ: 2020թ. Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի իրականացրած «Աշխատանքների գլոբալ ապագան» ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ աշխատանքի պահանջները բավարարելու համար աշխարհում ներկայիս բոլոր աշխատողների 54%-ը կարիք ունի նոր հմտությունների կամ որակավորման բարձրացման:
- Ինչո՞ւ են մարդիկ ցանկանում աշխատել Evoca թիմում։
- Հայաստանը փոքր է, ու գործատուի ցանկալի կամ անցանկալի լինելու մասին տեղեկատվությունն արագ տարածվում է։ Չենք կարող թաքցնել ո՛չ մեր թերացումները, ո՛չ առավելությունները։
Բանկն ազնիվ ու հոգատար գործատու է, ու սրանք միայն կայքում գրված գեղեցիկ բառեր չեն։ Մենք բազմիցս ապացուցել ենք դա։ Չնայած ճգնաժամային իրավիճակին՝ մենք շարունակում ենք մրցունակ աշխատավարձերից բացի՝ տրամադրել բազմաթիվ այլ նյութական եւ ոչ նյութական առավելություններ։
Evocabank-ում պարգեւատրվում են տարբեր առիթներով` ծննդյան օրերին, ամուսնանալիս եւ երեխա ունենալիս։ Արդյունավետ աշխատանքի համար մենք ունենք եռամսյակային պարգեւավճարներ, ինչպես նաեւ՝ տարեկան բոնուսներ։ Մենք ունենք վարկավորման եւ բանկի այլ ծառայությունների արտոնյալ պայմաններ եւ զեղչեր: Մեր թիմակիցներին անվճար տրամադրվում է առողջության ապահովագրության ընդգրկուն փաթեթ, իսկ վճարվող day off-երը կարող ենք օգտագործել մեր ցանկությամբ:
Բանկում dress code չունենք։ Մենք ունենք հայտնի ոճաբանի կողմից մշակված style guide, որն ուղղորդում է՝ ինչպես հագնվել հարմար եւ ոճային. պարտադրված սպիտակ վերնաշապիկների ու անհարմար փողկապների դարաշրջանը մենք վաղուց արդեն անցել ենք։ Գլխամասում ունենք բացօթյա եւ վառ գույներով հագեցած rooftop սրճարան, որտեղ կարելի է ընդմիջել կամ պարզապես մի փոքր հանգստանալ։
Սա ամբողջը չէ. ուսումնասիրելով միջազգային լավագույն փորձը` պարբերաբար ավելացնում ենք մեր առավելությունների ցանկը` ժամանակի թրենդերին եւ մեր գաղափարախոսությանը համահունչ:
Մեր խմբում ունենք ավանդույթ։ Թիմին միանալու 1-ամյակի առթիվ մենք հարցազրույց ենք տալիս ու պատասխանում մի քանի հարցի։ Հարցերից մեկն այսպիսին է՝ նկարագրեք Evocabank-ը 3 բառով: Ներկայացնեմ մի քանի իրական պատասխան՝
- Երիտասարդական, փայլուն, հավատարիմ,
- Անհնարինն իրական դարձնող,
- Նորարար, մոտիվացնող, ժամանակակից,
- Մանուշակագույն, հավես թիմ, պատասխանատվություն,
- Նոր գույներ, նոր զգացողություններ, ամեն ինչ՝ կապված նորարարության հետ,
- Կատարելագործող, նորարար, պահանջող,
- Սիրուն, թույն, հզոր։
Ինչպես տեսնում եք՝ մեր թիմակիցները սիրում են իրենց աշխատավայրն ու բրենդը։ Մեզ մոտ ուժեղ էմոցիոնալ կապ կա թիմի ու բրենդի միջեւ։ Այստեղ միշտ դրական մթնոլորտ է, չկա անառողջ մրցակցություն, բոլորն աշխատում են հաճելի միջավայրում։ Ի դեպ, լսե՞լ եք մեր կորպորատիվների մասին. կարծես տեխնոփառատոն լինի, ոչ թե բանկի միջոցառում։
Դե պատկերացրեք՝ ինչ հեշտ է ինձ աշխատել մեր թիմում, թիմի հետ, եւ անգամ այն մարդկանց հետ, ովքեր նոր են ուզում միանալ մեր թիմին։ Շատերը, Evocabank դիմելիս, արդեն ծանոթ են մեր մշակույթին, լսել են ղեկավարության հետ ընկերական, անմիջական հարաբերությունների մասին։ Ում դա խորթ է, հասկանում է, որ «մանուշակագույնն իր գույնը չէ»։
- Նոր տաղանդների ներգրավումն օրեցօր ավելի դժվարանում է։ Ինչպե՞ս են Evoca-ի գործերն այս ոլորտում։
- Մի քանի օր առաջ բացվեց բանկի «Մալաթիա» մասնաճյուղը, որի արդյունքում ստեղծվեց 10 նոր աշխատատեղ: Շուտով կբացվի «Նոր Նորք» մասնաճյուղը, եւ մեր թիմն էլի կընդլայնվի։
Ճիշտ է, մրցակցությունը մեծ է համակարգում։ Հատկապես դժվար է ներգրավել ՏՏ կամ թվային ոլորտի մասնագետների, քանի որ շատերը նախընտրում են աշխատել freelance կամ ՏՏ կազմակերպությունում։ Այդուհանդերձ, Evoca-ին սիրում են ու հաճույքով են ցանկանում միանալ մեր թիմին:
Նոր տաղանդների բացահայտման համար մենք արդեն 9-րդ անգամ իրականացնում ենք EvocaLAB ավարտական կուրսի ուսանողների եւ շրջանավարտների մասնագիտական վերապատրաստման ծրագիրը։ Այն օգնում է փորձ չունեցող, սակայն խելացի եւ նպատակասլաց երիտասարդներին դառնալ բանկային մասնագետներ։ Այսօր մեր թիմի 20%-ը հենց EvocaLAB-ից է, իսկ նրանցից ոմանք արդեն դարձել են հաջողակ ղեկավարներ՝ բաժնի պետ, մասնաճյուղի կառավարիչ եւ այլն:
Բոլորովին վերջերս բանկում մշակվեց կատարողականի կառավարման եւ աշխատանքի գնահատման նոր համակարգ, որը բնորոշ է մեր agile միջավայրին: Սա եւս մի մրցակցային առավելություն է, որը կօգնի ներգրավել տաղանդներ եւ ունենալ մոտիվացված թիմ: Այս համակարգի օգնությամբ յուրաքանչյուր մասնագետ հստակ կպատկերացնի, թե ինչ է պետք անել կարիերայի աճ ունենալու համար` սկսած ընդունվելու առաջին օրվանից մինչեւ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելը:
Մասնագիտական կարողությունների հետ մեկտեղ՝ մեզ համար չափազանց կարեւոր է մեր թիմին միացող նոր մարդկանց անձնային հատկությունները, սոցիալական ակտիվությունն ու կենսակերպը: Evoca թիմի բոլոր անդամները հենց իրենք են ձեւավորել այս մշակույթը եւ միջավայրը։
Չնայած COVID-19-ը փոխեց մեր առօրյան, բայց մեր թիմը մեծ պատասխանատվությամբ շարունակում է բանկի ռազմավարական նպատակների  իրագործումը: Մենք էլ ավելի արագ տեմպերով շարունակում ենք տեղեկատվական նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը եւ ներդնումը: Աշխարհն ավելի արագ տեմպերով թվային է դառնում, եւ մենք ցույց տվեցինք, որ պատրաստ ենք դրան:

Об управлении большой командой в условиях чрезвычайного положения, о новых вызовах и шагах по их преодолению Banks.am побеседовал с членом Правления Evocabank-а, начальником Отдела HR Татевик Джаноян.- Насколько совместимы удаленная работа и банкинг?- Поскольку Evocabank еще в 2019 году предусматривал перевести некоторые из своих отделов на формат WFH, данный ускоренный переход был организован по возможности гладко в течение 1-2 дней. В данном процессе особенно важным было соблюдение стандартов информационной безопасности, обеспечение эффективности работы и психологическое единство членов команды.Как цифровой банк, мы технологически были готовы к переходу на WFH-формат. Банк при необходимости обеспечил работающих на удаленке членов своей команды ноутбуками и другой техникой. Была внедрена специальная онлайн-система оценки эффективности WFH-работы, которая ежедневно выдает информацию об эффективности данного формата. Полученные результаты обсуждаются командой, разрабатываются пути их улучшения. Для сотрудников банка, конечно же, в некотором отношении было необычно работать из дома, вдали от банка и друг от друга. Члены нашей команды с нетерпением ждут, когда же вернутся в Evoca-среду, когда возобновятся встречи tete-a-tete, когда будут обсуждать новости за утренним кофе и вместе проведут обеденные перерывы. Недавно я выяснила, что некоторые сотрудники пьют кофе по-утрам и во время ланча в режиме видеоконференц связи. Все настолько хотят придти в банк и вернуться к непосредственному общению, что зачастую мы вынуждены вновь напоминать о целях этих превентивных мер, чтобы они по тому или иному поводу не приходили в банк.Трудно, когда дома несколько человек одновременно на видео-встрече, для детей проводятся видеоуроки, а тебе нужна тишина и концентрация внимания. Однако со временем все мы научились быть эффективными в домашних условиях.В этот период наши клиенты и партнеры еще раз убедились в том, что мы - надежный партнер. Независимо от изменений среды, мы всегда рядом с нашими клиентами.Сегодня frontline банка работает в полном составе и с полной отдачей, а 80% персонала Головного офиса – около 140 человек, продолжают работать из дома, с сохранением полного объема их зарплаты.- В чем в эти дни основная проблема, связанная с командой? - С первых же дней пандемии для нас очень важным является обеспечение надлежащей, открытой и непрерывной коммуникации с членами команды. Любая новость, методические указания и советы по правилам безопасности передаются команде как формальными, так и не формальными способами. Обсуждаем и мотивируем друг друга. В такой ситуации особенно важно, чтобы все в команде чувствовали себя защищенными и значимыми.Если члены нашей команды нуждаются в руководстве и содействии в связи с пандемией, даже находясь на удаленке, на них реагируем немедленно. Вопросы, связанные со здоровьем и иными проблемами сотрудников, имеют первостепенную важность для нас. При подозрениях на СOVID-19, банк финансирует тестирование членов команды.Особенно внимательны мы к нашим коллегам, непосредственно работающим с наличностью, а также к тем из них, кто ежедневно встречает и обслуживает сотни клиентов. Банк высоко ценит наших frontline-сотрудников, работающих в эти дни в условиях повышенного риска. С самого начала у них не было чувства повышенного страха или паники. Мне кажется, что это большей частью обусловлено тем, что сотрудники чувствовали искреннюю заботу руководителей банка о здоровье и безопасности своих сотрудников.В качестве доказательства я хотела бы отметить тот факт, что frontline-сотрудники и сотрудники безопасности в первые два месяца получили доплату к основной зарплате: каждый месяц на 50% больше установленной зарплаты за позитивный настрой и обеспечение непрерывной работы банка в условиях неопределенности внешней среды. Хотелось бы особо отметить, что об этом не было заранее извещено и члены команды, не ожидая ничего взамен, с огромным воодушевлением делали свою работу. В эти дни много говорится о сокращениях или неполной оплате труда. У нас нет и не будет сокращений и частичной оплаты труда, вызванными нынешней ситуацией, наоборот, мы расширяемся, продолжая мотивировать и развивать нашу команду. Наша команда обеспечена всеми необходимыми средствами безопасности. Помимо ежедневных мероприятий по дезинфекции помещений, каждые субботу и воскресенье специализированная компания специальными средствами досконально дезинфицирует все наши офисы.В дополнение к этому, даже после возобновления работы общественного транспорта банк продолжает бесплатную доставку сотрудников на работу/с работы посредством сотрудничающего с банком такси-сервиса. На собрании акционеров банка работа команды была высоко оценена и удостоилась благодарности.- Какое влияние оказала нынешняя ситуация на команду, как она перестроилась за эти месяцы?- Многие в нашей команде эффективно использовали lockdown. Вместо прогулок или просмотра фильмов они приложили усилия для участия в онлайн-курсах профессионального и личностного роста.Кстати, в нашей фейсбукской группе запустили #challenge, сотрудники размещают свои дипломы и сертификаты, выданные авторитетными международными организациями с тем, чтобы все видели, гордились товарищами и сами стремились к новым вершинам. Уже имеем свыше 50 сертификатов #challenge. В нашей команде сформировалась уникальная среда, в которой поощряются гибкость, инновации, творческий подход, профессиональный и личностный рост.Для этого, на мой взгляд, эффективным примером служат сами руководители, линия поведения которых нацелена на повышение своей профессиональной квалификации. Следует отметить, что банк поощряет сотрудников, возмещая расходы на участие в професиональных и даже не профессиональных курсах и курсах повышения квалификации, помимо этого, банк оплачивает 50% стоимости обучения в международных университетах. Мы осознаем, что сегодня важно, чтобы сотрудники в равной мере развивали как профессиональные, так и «мягкие» навыки - soft skill. В значительной мере возрастает роль soft skills - критическое мышление, управление инновациями, эмоциональный интеллект, коммуникации и хотелось бы особо отметить –кризисное управление.Сегодня перед всем миром стоит задача обучения сотрудников новым методам работы – reskilling. Результаты исследования «Глобальное будущее работ», проведенного Всемирным экономическим форумом в 2020 году показали, что для соответствия требованиям работ в мире 54% всех работников нуждаются в новых или в повышении квалификации.- Почему люди хотят работать в EvocaTEAM?- Армения - маленькая страна и информация о желаемом или нежелаемом работодателе быстро распространяется. Мы не можем скрыть наши как недостатки, так и преимущества. Банк- честный и заботливый работодатель, и это не красивые слова. Мы неоднократно доказывали это. Несмотря на кризисную ситуацию, мы продолжаем помимо конкурентных зарплат предоставлять также другие многочисленные материальные и не материальные льготы. В Evocabank-е премируются по разным поводам: по случаю дня рождения, вступления в брак и рождения детей. За продуктивную работу предусмотрены квартальные премии, а также годовые бонусы. У нас действуют льготные условия кредитования и скидки на прочие услуги банка. Членам нашей команды бесплатно предоставляется полный пакет страхования здоровья, а оплачиваемые выходные дни можем использовать по нашему усмотрению.В Банке нет dress code-а. У нас действует разработанное известным стилистом руководство по стилю - style guide, которое служит ориентиром в выборе удобной и стильной одежды; мы давно прошли эпоху обязательных белых рубашек и неудобных галстуков. В Головном офисе функционирует разноцветное открытое rooftop кафе, где можно пообедать или просто немного отдохнуть.И это не все: изучив передовой зарубежный опыт, периодически увеличиваем перечень наших льгот, следуя трендам времени и нашей идеологии. В нашей группе есть традиция. В связи с первой годовщиной присоединения к команде мы даем интервью и отвечаем на определенные вопросы. Один из вопросов следующий: опишите Evocabank тремя словами. Представляю некоторые реальные ответы:- Молодежный, яркий, верный,- Делающий невозможное возможным,- Инновационный, побуждающий, современный,- Фиолетовый, славная команда, ответственность,- Новые цвета, новые эмоции, все, что связано с инновацией,- Совершенствующий, инновационный, требовательный, - Красивый, классный, мощный.Как видите, члены нашей команды любят свое место работы и наш бренд. Между членами команды и брендом существует сильная эмоциональная связь. Здесь всегда положительная атмосфера, нет нездоровой конкуренции, все работают в приятной среде. Кстати, слышали ли вы о наших корпоративах, которые напоминают техно-фестиваль, а не мероприятие банка. Ну, представьте, как легко мне работать в нашей команде, с нашей командой, и даже с теми людьми, кто только хочет присоединиться к ней. Многие, подавая заявление на работу в Evocabank, уже знакомы с его культурой, наслышаны о товарищеских, непосредственных отношениях с руководством. Кому это чуждо, понимает, что «фиолетовый не его цвет». - Привлечение новых талантов с каждым днем все труднее. Как у Evoca дела в этой области?- Несколько дней назад открылся филиал банка «Малатия», в результате чего создано 10 новых рабочих мест. Скоро откроется филиал «Нор Норк» и наша команда станет еще больше ! Действительно, в системе сильная конкуренция. Особенно трудно привлечь ИТ-специалистов или специалистов в области цифрового бизнеса, поскольку большинство предпочитают работать freelance или в ИТ-организации. Тем не менее, специалисты любят Evoca и действительно желают присоединиться к нашей команде. 15.06.2020 | 15:52 Evocabank открыл новый филиал в Ереване С целью выявления новых талантов мы уже 9-й раз реализуем программу EvocaLAB - программу профессиональной переподготовки студентов последнего курса и выпускников ВУЗ-ов. Программа помогает неопытным, но умным и целеустремленным молодым людям стать банковскими специалистами. Сегодня 20% нашей команды из EvocaLAB-а, а некоторые из них уже стали удачными руководителями - начальниками отделов, управляющими филиалами и т.д.Недавно в банке была разработана новая система управления качеством и оценки работы, она характерна для нашей agile-среды. Это еще одно конкурентное преимущество, которое поможет привлечь новые таланты и иметь мотивированную команду. С помощью данной системы каждый специалист будет четко представлять, что нужно делать для карьерного роста – с первых дней поступления на работу до назначения на руководящую должность.Наряду с профессиональными навыками, для нас чрезвычайно важное значение имеют личностные качества вновь присоединившихся к нам людей, их социальная активность и стиль жизни. Именно члены Evoca-команды сформировали эту культуру и среду.Хотя пандемия COVID-19 изменила нашу жизнь, но наша команда с чувством ответственности продолжает реализацию стратегических целей банка. Мы еще более быстрыми темпами продолжаем применение и внедрение новейших информационных технологий. Мир все быстрее становится цифровым и мы показали, что готовы к нему.С Татевик Джаноян беседовал Хорен Орманян Tweet Просмотры 49642