Բրիտանական Revolut ֆինտեխ ստարտափը հայտնել է, որ 2021 թվականին ընկերության զուտ շահույթը կազմել է 26 միլիոն ֆունտ ($31,4 միլիոն), իսկ եկամուտը եռապատկվել է՝ 220 միլիոն ֆունտից ($265,6 միլիոն) հասնելով 636 միլիոն ֆունտի ($767,9 միլիոն):Այսպիսով, 2021 թվականը Revolut-ի համար դարձավ առաջին շահութաբեր տարին։ Ընկերությունը 2020 թվականն ավարտել էր 223,6 միլիոն ֆունտ ($270 միլիոն) զուտ վնասով:Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ ստարտափն իր զեկույցում հայտնել է նաեւ, որ 2021 թվականին շաբաթական ակտիվ հաճախորդների թիվն աճել է գրեթե մեկուկես անգամ՝ հասնելով 16,4 միլիոնի, իսկ այժմ նրանց թիվն ավելի քան 27 միլիոն է։ Համախառն շահույթը (հասույթի եւ ծառայությունների ինքնարժեքի տարբերությունը) 2021 թվականին նույնպես աճել է՝ 33%-ից հասնելով 70%-ի։ Ընկերությունը հայտարարել է, որ իր եկամտի ամենամեծ աղբյուրը Foreign Exchange and Wealth ուղղությունն է (ներառյալ՝ արժույթի փոխանակման միջնորդավճարները եւ կրիպտոարժույթների ու այլ ակտիվների առուվաճառքի բիզնեսը):«2021 թվականին մենք շահույթ ստացանք, չնայած այն հանգամանքին, որ տնտեսությունը երկարատեւ շոկի մեջ էր՝ կապված ամբողջ աշխարհում COVID-19-ի հետեւանքների հետ։ Միաժամանակ, թվային ծառայությունների արագ ներդրման եւ հեռավար աշխատանքի շնորհիվ մեր հաճախորդների թիվն ավելացել է, նրանք սկսել են ավելի շատ օգտվել մեր հավելվածից»,- ընկերության հիմնադիր Նիկոլայ Ստորոնսկու խոսքերն է մեջբերում Financial Times-ը։Ըստ հաշվետվության՝ 2022 թվականին Revolut-ի եկամուտը շարունակել է աճել, սակայն ավելի դանդաղ տեմպերով՝ ավելանալով 30%-ով՝ մինչեւ 850 միլիոն ֆունտ ($1․027 միլիարդ)։ Անցած տարվա շահույթի մակարդակը ստարտափը չի բացահայտել։ Ընկերության մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ Revolut-ի ֆինանսական տնօրեն Միկո Սալովարան եկամուտների աճը բացատրել է հավելվածի միջոցով վճարումների քանակի ավելացմամբ։ Դրանք ավելի շատ են դարձել հաճախորդների հոսքի շնորհիվ, ինչպես նաեւ այն պատճառով, որ 2022 թվականին նրանք կարողացել են ավելի շատ ճանապարհորդել։Revolut-ը մի քանի ամսով ուշացրել էր 2021 թվականի իր ֆինանսական հաշվետվության հրապարակումը։ Ֆինանսական արդյունքներն ընկերությունը պետք է ներկայացներ Մեծ Բրիտանիայի գրանցման պալատ 2022 թվականի սեպտեմբերին, սակայն չի արել դա: Ստարտափին հնարավորություն էին տվել ներկայացնել հաշվետվությունը մինչեւ դեկտեմբերի ավարտը, սակայն այդ ժամկետում էլ ընկերությունը չէր տեղավորվել։ Դեկտեմբեր ամսվանից Revolut-ի 2021 թվականի հաշվետվությունը Ֆինանսական հաշվետվությունների խորհրդի կողմից ճանաչվել էր ժամկետանց: 21.02.2023 | 10:04 Ինչու է ուշանում Revolut ֆինտեխ ստարտափի բրիտանական բանկային լիցենզիան Վերջերս The Observer-ը (պատկանում է The Guardian-ին) գրել էր, որ կադրերի արտահոսքը, հաշվետվությունների ուշացումները եւ Ռուսաստանի հետ կապերն այն հանգամանքներն են, որոնց պատճառով Revolut-ը մինչ օրս չի ստացել բանկային լիցենզիա Մեծ Բրիտանիայում:Նշվում էր, որ Մեծ Բրիտանիայում Revolut-ին տուգանք է սպառնում՝ 2021 ֆինանսական տարվա հաշվետվությունների ներկայացման վերջնաժամկետը խախտելու համար: Ստարտափն, իր հերթին, հայտարարել էր, որ հաշվետվության ուշացման համար պետք է պատասխան տան իր աուդիտորները BDO-ից։ Հարցմանն ի պատասխան BDO-ում նշել էին, որ չեն կարող մեկնաբանել կոնկրետ ստուգումները։«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 50925

Британский финтех-стартап Revolut сообщил, что в 2021 году чистая прибыль компании составила 26 млн фунтов ($31,4 млн), а выручка утроилась - с 220 млн фунтов ($265,6 млн) до 636 млн фунтов ($767,9 млн). Таким образом, 2021 год оказался первым прибыльным годом для Revolut. 2020 год компания завершила с чистым убытком в размере 223,6 млн фунтов ($270 млн).Как передает российское издание Forbes, в отчетности стартап также сообщил, что в 2021 году количество еженедельно активных клиентов выросло почти в полтора раза, до 16,4 млн, а сейчас их более 27 млн. Валовая прибыль (разница между выручкой и себестоимостью услуг) в 2021 году также увеличилась с 33% до 70%. Компания заявила, что крупнейшим источником ее дохода стало направление Foreign Exchange and Wealth (включает комиссии при обмене валюты и бизнес по торговле криптовалютой и другими активами).«Мы получили прибыль в 2021 году, несмотря на то, что экономика переживала длительный шок из-за локдаунов по всему миру, ограничений на поездки и последствий COVID-19. В то же время из-за ускоренного внедрения цифровых услуг и удаленной работы количество наших клиентов увеличилось, они стали пользоваться нашим приложением больше»,- цитирует Financial Times слова основателя компании Николая Сторонского. Согласно отчетности, в 2022 году выручка Revolut продолжила расти, но более медленными темпами, - она увеличилась на 30%, до 850 млн фунтов ($1.027 млрд). Уровень прибыли за прошлый год стартап не раскрыл. Как указано в пресс-релизе компании, ее финансовый директор Микко Саловаара объяснил рост доходов увеличением количества платежей через приложение. Их стало больше благодаря притоку клиентов, а также тому, что в 2022 году они смогли больше путешествовать. Revolut задержала публикацию отчетности за 2021 год на несколько месяцев. Компания должна была представить свои финансовые результаты в Регистрационную палату Великобритании в сентябре 2022 года, но не сделала этого. Стартапу дали отсрочку до конца декабря, однако и в этот срок он уложиться не смог. С декабря отчетность Revolut за 2021 год была объявлена просроченной Советом по финансовой отчетности. 21.02.2023 | 10:04 Почему запаздывает британская банковская лицензия финтех-стартапа Revolut Недавно The Observer (принадлежит The Guardian) отмечала, что текучесть кадров, несвоевременная подача отчетности и связи с Россией входят в число причин, по которым Revolut до сих пор не получил банковскую лицензию в Великобритании.Подчеркивалось, что в Великобритании Revolut грозит штраф за несоблюдение крайнего срока подачи отчетов за 2021 финансовый год. В свою очередь, стартап заявил, что за задержку отчетности должны ответить его аудиторы из BDO. Там же на запрос ответили, что не могут комментировать конкретные проверки.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 50905