Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը ողջունում է ռուսաստանյան տեխնոլոգիական խաղացողների մուտքը ֆինանսական շուկա եւ այժմ աշխատում է բարելավել կարգավորումը նման ընկերությունների համար: Այս մասին ասել է ՌԴ Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան՝ ՏԱՍՍ-ի Fintech Show տեսանախագծի նոր թողարկման ժամանակ։ «Մենք կցանկանայինք, որպեսզի գան տեխնոլոգիական խաղացողներ, առաջին հերթին՝ ռուսաստանյան խաղացողներ: Կարծում եմ՝ այս առումով կզարգանան նաեւ ռուսաստանյան տեխնոլոգիական ընկերությունները: Մեզ համար հարց է, թե ինչպես իրենց լիցենզավորել, այսինքն՝ ինչպես մենք պետք է իրենց թողնենք շուկա, որտեղ կան ֆինանսական ծառայություններ։ Մենք այժմ մտածում ենք այն մասին, թե ինչպես փոխել շուկա մուտք գործելու իրավունքի համակարգը, ինչպես որոշել, թե ով է ֆինանսական միջնորդը, եւ ինչպես պայմաններ ստեղծել նաեւ նրանց համար՝ ֆինանսական շուկա դուրս գալու հարցում»,- ասել է նա: 24.12.2020 | 11:27 Ազգային թվային արժույթներ vs SWIFT Դրա հետ մեկտեղ, Սկորոբոգատովան ընդգծել է հենց հայրենական ընկերությունների զարգացման կարեւորությունը, քանի որ դա անհրաժեշտ է ազգային ինքնիշխանությունն ապահովելու տեսանկյունից:«Մենք հետաքրքիր շուկա ենք օտարերկրյա համակարգերի, այդ թվում՝ Big Tech ընկերությունների համար, եւ, իհարկե, նրանք նույնպես փորձել են եւ կփորձեն մուտք գործել շուկա։ Բայց եւ այնպես, մեզ համար գլխավորը ազգային ինքնիշխանությունն է, մեզ համար նաեւ կարեւոր է որպես երկիր դասվել տեխնոլոգիական առաջատարների շարքում՝ մեր մասնակիցների, ինչպես ռուսաստանյան բանկերի, այնպես էլ ռուսաստանյան տեխնոլոգիական ընկերությունների հաշվին»,- ընդգծել է Օլգա Սկորոբոգատովան:«Ֆինտեխ» բաժնի գործընկեր` Tweet Դիտում՝ 25243

Банк России приветствует выход российских технологических игроков на финансовый рынок и работает сейчас над совершенствованием регулирования таких компаний. Об этом сказала первый заместитель председателя Центрального банка России Ольга Скоробогатова в новом выпуске видеопроекта ТАСС Fintech Show.«Мы бы хотели, чтобы пришли технологические игроки, прежде всего российские игроки. Я думаю, российские технологические компании будут в этом плане тоже развиваться. Для нас вопрос, как нам их лицензировать, то есть как нам допускать их на рынок, где есть финансовые услуги. Мы сейчас думаем, как поменять систему допуска, каким образом определить, что есть финансовый посредник, и как ему тоже создать условия выхода на финансовый рынок», - сообщила она. 24.12.2020 | 11:27 Национальные цифровые валюты vs SWIFT При этом Скоробогатова подчеркнула важность развития именно отечественных компаний, поскольку это необходимо для обеспечения национального суверенитета.«Мы - интересный рынок для иностранных систем и, в том числе, Big Tech компаний, и, безусловно, они пытались и будут пытаться тоже зайти. Но для нас основное - это все-таки национальный суверенитет, и стать технологическими лидерами как страна - за счет своих участников как российских банков, так и российских технологических компаний»,- отметила она.Партнер раздела «Финтех» - Tweet Просмотры 25225