Ֆինտեխը հասանելի է դարձել Լոնդոնի փողոցային երաժիշտներին
Լոնդոնը դարձել է աշխարհում առաջին քաղաքը, որը վճարումների ոչ կոնտակտային համակարգ է ներդրել փողոցային երաժիշտների համար:
Ինչպես հաղորդում է BBC-ն, այսուհետ Լոնդոնում անցորդները կարող են վճարել երաժիշտներին՝ օգտագործելով քարտ ընթերցող սարքերը (card-reader):
Նախագիծը գործարկվել է վերջերս PayPal-ի կողմից ձեռք բերված շվեդական iZettle ընկերության հետ համագործակցությամբ:
«Այսուհետ Լոնդոնի ավելի շատ բնակիչներ կկարողանան սատարել փողոցային տաղանդաշատ դերասաններին»,- ասել է Լոնդոնի քաղաքապետ Սադիկ Խանը, ավելացնելով, որ փորձարկումից հետո համակարգը կգործարկվի ամբողջ քաղաքում:
Նախագծի շրջանակում փողոցային երաժիշտները հնարավորություն են ստացել օգտագործել սմարթֆոններին միացած քարտ ընթերցող սարքեր եւ ընդունել ֆիքսված հանգանակություններ:
Փողոցային երաժիշտների Busk in London կազմակերպությունը, որը iZettle ընկերության հետ համատեղ մշակել է նախագիծը, հայտարարել է, որ մոտ ամիսներին նման հնարավորություն կստանան Լոնդոնի բոլոր շրջանների երաժիշտները:
2010-ին Ստոկհոլմում հիմնված iZettle ընկերությունը զբաղվում էր վարկային եւ դեբետային քարտեր ընթերցող սարքերի վաճառքով, որոնք հնարավոր էր նաեւ միացնել սմարթֆոններին եւ պլանշետներին: Վերջին շրջանում ընկերությունն ընդլայնել էր իր գործունեությունը՝ էլեկտրոնային կոմերցիայի հարթակի միջոցով:

Финтех стал доступен уличным музыкантам Лондона
Лондон стал первым в мире городом, который  внедрил систему бесконтактных платежей для уличных музыкантов.
Как сообщает BBC, отныне прохожие в Лондоне могут заплатить уличному артисту, используя кардридеры (card-reader) для бесконтактных платежей.
Проект был запущен в партнерстве со шведской компанией iZettle, которую недавно приобрела платежная система PayPal.
«Теперь больше жителей Лондона смогут поддержать талантливых уличных артистов столицы»,-  сказал мэр Лондона Садик Хан, добавив, что после успешного тестирования система будет запущена во всем городе.
В рамках проекта уличные музыканты получили возможность использовать подключенные к смартфонам кардридеры и принимать фиксированные пожертвования.
Организация уличных музыкантов Busk in London, которая совместно с iZettle разрабатывала проект, заявила, что в ближайшие месяцы такая возможность появится у уличных музынкантах во всех районах Лондона.
Основанная в 2010 году в Стокгольме компания iZettle занималась продажами кардридеров, предназначенных для чтения кредитных и дебетовых карт, с возможностью подключения к смартфонам и планшетам. За последний период компания расширила свою деятельность за счет платформы электронной коммерции.