Հայաստանի ֆոնդային բորսան եւ ռուսաստանյան Cbonds-ը կհամագործակցեն
Ռուսաստանյան Cbonds գործակալությունը եւ Հայաստանի ֆոնդային բորսան կնքել են համաձայնագիր Premium Cbonds կայքում գնանշումների եւ  AMX-ում շրջանառվող բաժնետոմսերի եւ պարտատոմսերի մասին տեղեկատվության արտացոլման վերաբերյալ։
Սա հասանելի կդարձնի հայաստանյան արժեթղթերի մասին տեղեկատվությունը միջազգային մասնագետների շրջանակներին։
«Մեզ համար կարեւոր է կայքի օգտատերերին տրամադրել ճշգրիտ եւ մանրամասն տեղեկատվություն: Cbonds-ի եւ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի համագործակցությունը կապահովի հայկական արժեթղթերի մասին տեղեկատվության ամբողջականություն, ստացման արագություն եւ հուսալիություն: Հուսով ենք, որ դա կբարձրացնի Ռուսաստանի եւ այլ երկրների ներդրողների հետաքրքրությունը հայկական արժեթղթերի շուկայի նկատմամբ»,- նշել է Cbonds-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Լյալինը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Cbonds-ի հետ համագործակցությունը եւ հույս ունենք, որ AMX-ի վերաբերյալ համապատասխան տեղեկատվության առկայությունը գործակալության կայքում կբարձրացնի տարածաշրջանի եւ միջազգային ներդրողների հետաքրքրությունը AMX-ի ֆինանսական գործիքների եւ ծառայությունների նկատմամբ, ինչպես նաեւ կնպաստի հայկական եւ օտարերկրյա թողարկողների արժեթղթերով բորսայական առեւտրի ակտիվացմանը»,- ասել է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
Այժմ կայքը պարունակում է ավելի քան 600 հայկական պարտատոմսերի եւ եվրապարտատոմսերի թողարկման մանրամասներ, որոնցից շրջանառվում են ավելի քան 4 միլիարդ դոլար ընդհանուր արժողությամբ 130 թողարկումներ։ Ինչպես նաեւ հասանելի է տեղեկատվություն Հայաստանյան 11 թողարկողների բաժնետոմսերի պարամետրերի, գնանշումների ավարտի եւ առեւտրաշրջանառության արխիվի վերաբերյալ:

Фондовая биржа Армении и российское Cbonds подписали соглашение о сотрудничестве
Фондовая биржа Армении (AMX) и агентство Cbonds заключили соглашение о сотрудничестве в сфере размещения котировок и подробной информации по параметрам акций и облигаций, обращающихся на AMX, на сайте Premium Cbonds в целях повышения прозрачности и доступности информации о локальном рынке ценных бумаг для мирового профессионального сообщества.
Фондовая биржа Армении планирует размещать официальные аналитические и информационные материалы на персональной странице Cbonds Pages.
«Нам важно предоставлять пользователям сайта актуальную, точную и подробную информацию. Сотрудничество Cbonds и Фондовой биржи Армении позволит обеспечить максимальную полноту, скорость получения и достоверность данных по ценным бумагам Армении. Мы надеемся, что это увеличит интерес инвесторов из России и других стран к армянскому рынку ценных бумаг»,- отметил генеральный директор компании Cbonds Сергей Лялин.
«Мы высоко ценим сотрудничество с агентством Cbonds и надеемся, что наличие актуальной рыночной информации об AMX на сайте агентства повысит интерес региональных и международных инвесторов к финансовым продуктам и услугам AMX, также поспособствует интенсификации биржевой торговли ценными бумагами армянских и иностранных эмитентов»,- подчеркнул генеральный директор Фондовой биржи Армении Айк Еганян.
На сегодняшний день на сайте доступны параметры свыше 600 армянских эмиссий облигаций и еврооблигаций, из которых в обращении находится 130 выпусков на общую сумму более 4 млрд долларов, а также информация о параметрах 11 акций эмитентов из Армении, архив по котировкам закрытия и обороту торгов.