Պրոմեթեյ Բանկ. «4-5 ամսում վարկային պորտֆելի աճը կազմել է 33%»
- Տարեսկզբից «Պրոմեթեյ Բանկը» երկու անգամ համալրել է կանոնադրական կապիտալը, որի արդյունքում փոխվել է նաեւ բանկի փայատերերի կառուցվածքը. այսուհետ բանկի ամենախոշոր փայատերն է ՌԴ ռեզիդենտ «Պրոմեթեյ-Սիթի»-ն: Կխնդրեմ ներկայացնեք Ձեր ռուսաստանյան գործընկերոջը:
- Կանոնադրական կապիտալի համալրման շուրջ բանակցությունները սկսվել էին դեռեւս նախորդ տարվա դեկտեմբերին, որոնց արդյունքում այս տարվա առաջին եռամսյակում մեր բանկի կանոնադրական կապիտալը կրկնապատկվեց՝ 7.2 մլրդ-ից աճելով մինչեւ 14.4 մլրդ դրամ` «Պրոմեթեյ-Սիթի» ռուսաստանյան ընկերության մասնակցության հաշվին:
Մեր համագործակցությունը «Պրոմեթեյ-Սիթի»-ի հետ պատահական չէր: «Պրոմեթեյ-Սիթի»-ի բաժնետերերը միաժամանակ հանդիսանում են “Պրոմեթեյ Բանկի” գլխավոր հիմնադիր` հայկական «Զակնեֆտեգազստրոյ-Պրոմեթեյ» ԲԲԸ  բաժնետերեր: Բացի այդ, մեր բանկի փայատեր Վազգեն Գեւորգյանը /ֆիզիկական անձ, ոչ ռեզիդենտ/ վերոհիշյալ երկու ընկերությունների խոշոր փայատերերից է:
“Պրոմեթեյ-Սիթի”-ն մասնագիտացած է տուրիստական եւ հյուրանոցային բիզնեսում` իր գործունեությունը ծավալելով ռուսաստանյան, հայաստանյան եւ եվրոպական շուկաներում:  Ընկերությանն են պատկանում հյուրանոցային համալիրներ եւ հանգստյան տներ:
- Ի՞նչ ազդեցություն կունենա ռեսուրսների ներգրավումը բանկի վարկային պորտֆելի վրա:
- Կանոնադրական կապիտալի կրկնապատկման փաստն ինքնին նշանակալից իրադարձություն է ոչ միայն մեր բանկի, այլեւ Հայաստանի ողջ ֆինանսավարկային շուկայի համար:
Այսօր չբաշխված շահույթի հետ միասին բանկի ընդհանուր կապիտալը կազմում է մոտ 17.4 մլրդ դրամ: Իսկ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ 3.6 մլրդ դրամի չափով սուբսիդավորած երկարաժամկետ վարկի շնորհիվ մոտ ժամանակներս մեր բանկի ընդհանուր կապիտալը կկազմի շուրջ 20 մլրդ դրամ:
Հասկանալի է, որ այս միջոցները պետք է նպաստեն բանկի վարկային պորտֆելի աճին: Միայն ընթացիկ տարվա 4 ամիսների ընթացքում բանկի վարկային պորտֆելը աճել է մոտ  5 մլրդ դրամով: Սա բավականին լուրջ ցուցանիշ է մեզ համար, քանի որ ընդամենը 4-5 ամսում վարկային պորտֆելի աճը կազմել է 33%:
Այսօր մենք հնարավորություն ունենք բավարարելու ավելի շատ կորպորատիվ հաճախորդների լուրջ վարկային հայտերը: Նշեմ, որ մեր վերջին բիզնես վարկերի միջին ծավալը տատանվում է $4 մլն-ի սահմանում:
Այս տարվա ռազմավարական ծրագրի համաձայն` մենք նախատեսում ենք մինչեւ տարեվերջ վարկային պորտֆելը հասցնել 25 մլրդ դրամի: Ավելին, մինչեւ 2013թ. վարկային պորտֆելի ծավալով մենք մտադիր ենք ընդգրկվել հայաստանյան բանկերի տասնյակում` հասցնելով այն 35 մլրդ դրամի:
Օգտվելով առիթից՝ ուզում եմ նշել նաեւ, որ այս տարի մենք ընդլայնում ենք բանկի դեպոզիտային քաղաքականությունը: Այսուհետ բանկն ավանդները ձեւակերպում է ոչ միայն գլխավոր գրասենյակում, այլեւ մասնաճյուղերում:
- Իսկ չե՞ք պլանավորում ակտիվանալ մանրածախ բանկային ծառայությունների ոլորտում:
- Միջոցների ավելի ռացիոնալ բաշխման նպատակով բանկը որոշում է կայացրել եւ համապատասխան աշխատանքներ է իրականացրել  սպառողական վարկավորման շուկա մուտք գործելու առումով, տրամադրելով վարկեր ապաոիք ապրանքներ ձեռք բերելու նպատակով: Մենք արդեն պայմանավորվածություններ ունենք կենցաղային տեխնիկայի եւ հեռախոսների վաճառք իրականացնող մի շարք առեւտրային կետերի հետ:
Ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ բանկը հաստատել է նշված վարկերի պարզեցված տոկոսադրույքը` առանց որեւէ միջնորդավճարների: Մասնավորապես, ապառիկ ապրանքներ  ձեռք բերելու նպատակով վարկի տարեկան տոկոսադրույքը կազմում է 18% կամ 20 %` կախված տվյալ ապրանքի գնային առաջարկից:
- Ինչպե՞ս են զարգանում ձեր հարաբերությունները արտասահմանյան գործընկերների հետ եւ նախատեսու՞մ  եք  այս տարի եւս համագործակցել շվեյցարական «E.F.G. Ցյուրիխ» բանկի հետ պարտատոմսերի տեղաբաշխման շուրջ:
- «E.F.G. Ցյուրիխ» բանկի հետ մեր համագործակցությունը շարունակական բնույթ է կրում, բանակցություններն այսօր էլ են շարունակվում: Շվեյցարական գործընկերը հետաքրքրություն է ցուցաբերում բանկի պարտատոմսերի նկատմամբ, բանակցությունների միակ առարկան տոկոսադրույքն է, որը մենք առաջարկում ենք իջեցնել: Կարծում եմ, մոտ ապագայում մենք կգանք ընդհանուր հայտարարի:
Այսպես, թե այնպես, վստահ եմ, որ կապիտալի համալրումը եւս մեկ քայլ է մեր արտասահմանյան գործընկերների մոտ մեր բանկի նկատմամբ վստահությունն ամրապնդելու եւ բարձրացնելու ուղղությամբ:
Ի հաստատում ասածներիս, նշեմ, որ վերջերս մենք 2 մլն եվրոյի վարկ ենք ստացել գերմանական BAADER ներդրումային բանկից, ինչը հնարավորություն կտա կապիտալի շուկայում մեր ծրագրերը իրականացնելիս մեզ ավելի վստահ զգալ: Ինչպես հայտնի է, բանկը առաջարկում է նոր ներդրումային գործիքներ, որոնք մեր հաճախորդներին հնարավորություն են տալիս իրենց միջոցները ներդնել  մի շարք համաշխարհային առաջատար բորսաներում գնանշվող բազմաթիվ արժեթղթերում:
- Դուք կարծում եք, որ արդեն եկե՞լ է կամ մո՞տ է այն ժամանակը, երբ հաճախորդին կարելի է ոգեւորել նման առաջարկով:
- Այդ ժամանակը ոչ միայն եկել, այլեւ արդեն անցել է. այսօր Հայաստանի կապիտալի շուկան պետք է վճռական քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի հետ բերի բաց թողածը: Եթե այս մասին խոսում է բազմամյա մասնագիտական փորձ ունեցող պահպանողական բանկիրը, ապա հավատացեք, որ դա, իսկապես, այդպես է:
Ինչ վերաբերում է արդյունքներին, ապա ներդրումային գործիքների հաշվին բանկն արդեն սկսել է շահույթ ստանալ, մասնավորապես, վերջերս իրականացրած մեկ գործարքի արդյունքում մենք ստացել ենք 13 հազ. եվրոյի շահույթ:

Банк Прометей: «Всего за 4-5 месяцев рост кредитного портфеля составил 33 %»
- C начала года «Банк Прометей» дважды пополнил уставной капитал, в результате чего изменилась структура пайщиков банка - отныне самым крупным пайщиком выступает резидент России - «Прометей - Сити». Представьте, пожалуйста, вашего российского партнера.
- Переговоры по пополнению уставного капитала начались еще в декабре прошлого года - по их итогам в I квартале этого года уставной капитал нашего банка удвоился: с 7.2 млрд до 14.4 млрд драмов: за счет участия российской компании «Прометей-Сити».
Наше партнерство с «Прометей-Сити» не было случайным. Акционеры «Прометей-Сити» одновременно выступают акционерами армянского ОАО «Закнефтегазстрой-Прометей» - главного учредителя «Банка Прометей».  Кроме этого, пайщик нашего банка - Вазген  Геворгян (физическое лицо, нерезидент) является крупным пайщиком в отмеченных двух компаниях.
«Прометей-Сити» специализируется в туристическом и гостиничном бизнесе, работая на российском, армянском и европейских рынках. Компания владеет гостиничными комплексами и домами отдыха
- Как отразится привлечение ресурсов на кредитном портфеле банка?
- Сам факт удвоения уcтавного капитала является знаковым событием не только для нашего банка, но и всего финансово-кредитного рынка Армении.
Сегодня вместе с нераспределенной прибылью общий капитал банка составляет порядка 17.4 млрд драмов. А за счет субсидированного долгосрочного кредита Центрального банка (ЦБ) в размере 3.6 млрд драмов, в скором времени общий капитал банка составит 20 млрд драмов.
Понятно, что эти средства должны способствовать увеличению кредитного портфеля банка. Только за 4 месяца текущего года кредитный портфель банка увеличился примерно на 5 млрд драмов. Это довольно серьезный показатель для нас, поскольку всего за 4-5 месяцев рост кредитного портфеля составил  33 %.
Сегодня у нас есть возможность удовлетворять серьезные кредитные заявки большего числа корпоративных клиентов. Отмечу, что средний размер наших последних бизнес-кредитов колеблется в размере $ 4 млн.
Согласно стратегической программе на этот год, мы планируем довести к концу года наш кредитный портфель до 25 млрд драмов. Более того, до 2013 года мы намерены войти в первую десятку банков по кредитному портфелу, доведя его до 35 млрд драмов.
Пользуясь случаем, хочу также отметить, что в этом году мы расширяем депозитную политику банка. Отныне банк оформляет вклады не только в головном офисе, но и в филиальной сети.
- Не планирует ли банк активизироваться в сегменте розничных банковских услуг?
- Для более рационального распределения наших средств банком принято решение и проведена соответствующая работа по вхождению на рынок потребительского кредитования для покупки товаров в рассрочку. У нас уже есть соглашения с рядом торговых объектов, осуществляющих продажу бытовой техники и телефонов.
Хочу особо подчеркнуть, что банком утверждена упрощенная процентная ставка отмеченных  кредитов - без каких-либо комиссионных.  В частности, годовая процентная ставка для приобретения товаров в рассрочку, в зависимости от ценовой категории конкретного товара, составляет 18% либо 20 %.
- Как развиваются контакты с зарубежными партнерами и намерены ли вы в этом году продолжить сотрудничество со швейцарским  E.F.G. Цюрих банком по размещению облигаций?
- Наше сотрудничество с  E.F.G. Цюрих банком имеет продолжительный характер, переговоры продолжаются и сегодня. Швейцарский партнер проявляет интерес к облигациям банка, единственный предмет переговоров - это процентная ставка, которую мы предлагаем снизить. Думаю, в скором времени мы придем к общему знаменателю.
Так или иначе, уверен, что пополнение капитала является еще одним шагом к укреплению и повышению доверия к нашему банку со стороны наших зарубежных банков-партнеров.
Подтвержением сказанного является полученный нами недавно кредит от немецкого инвестиционного банка BAADER в размере 2 млн евро, который позволит нам чувствовать себя более уверенно в реализации наших планов на рынке капитала.
Как известно, нами внедрены новые инвестиционные инструменты, дающие возможность клиентам банка инвестировать средства в многочисленные ценные бумаги, прошедшие листинг на ведущих мировых биржах.
- Вам кажется, что уже пришло либо близко то время, когда клиентов можно воодушевить подобными предложениями?
- Это время не только пришло, но и прошло, сегодня армянский рынок капитала должен делать решительные шаги, чтобы как-то нагнать упущенное. Если об этом говорит  консервативный банкир с многолетним опытом профессиональной работы, то, поверьте, это на самом деле так.
Что касается  результатов, то по части внедренных инвестиционных инструментов банк уже начал получать дивиденды, в частности, за счет одной недавней сделки нами была получена прибыль в размере 13 тыс. евро.