«Մեր բիզնեսն իր մեջ պարունակում է սոցիալական պատասխանատվության տարրեր»
«Ռեստիտուտոր Քեյ Փի» կոլլեկտորային ընկերության տնօրեն Լորիս Եղոյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Արդյո՞ք ճգնաժամն է դարձել ձեր ընկերության հիմնադրման հիմնական նախապայմանը: Հետաքրքիր է նաեւ իմանալ` ի՞նչ կոնկրետ խնդիրներ է ստանձնում կոլլեկտորային բիզնեսը, մասնավորապես, ձեր ընկերությունը:
- Չէի ասի, թե ճգնաժամն է դարձել մեր ընկերության հիմնադրման հիմնական նախապայմանը: Ավելի ճիշտ, ճգնաժամը հանդես է եկել որպես խթան խնդրահարույց վարկերի եւ չկատարված պարտավորությունների մակարդակի աճի պայմաններում: Բնականաբար, ֆինանսավարկային կազմակերպությունները ստիպված էին միջոցներ ձեռնարկել այդ պարտավորությունները ժամանակին կատարելու համար: Չկատարված կամ ոչ պատշաճ կերպով կատարված պարտավորությունների խնդիրը միշտ եղել է, կա եւ կլինի մեր հասարակությունում. հենց այս գաղափարն է ընկած մեր ընկերության ստեղծման հիմքում:
Ընկերության հիմնադրման ընթացքում ուսումնասիրվել է կոլլեկտորային գործունեության համաշխարհային փորձը, ինչպես նաեւ հայկական դատական փորձը բռնագրավված պարտավորությունների ծավալի որոշման ուղղությամբ, ինչն էլ ավելի ամրապնդեց կոլլեկտորային գործունեությամբ զբաղվելու մեր մտադրությունները:
Խոսելով Հայաստանում առաջին` «Ռեստիտուտոր Քեյ Փի» կոլլեկտորային ընկերության խնդիրների մասին` կցանկանայի առանձնացնել երկու հիմնական գործոն: Անկասկած, առաջին խնդիրը ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ժամկետանց պարտավորությունների կամ խնդրահարույց վարկերի առավելագույնս մեծ պորտֆելի բռնագանձումն է, այսինքն` մեր գործունեության բիզնես-բաղադրիչի ապահովումը: Դրա հետ մեկտեղ, մեր բիզնեսն իր մեջ պարունակում է սոցիալական պատասխանատվության տարրեր եւ խրախուսում է մեր երկրում վարկավորման զարգացման գործընթացը: Գաղտնիք չէ, որ ֆինանսական կազմակերպությունները նախապես իրենց վարկային պորտֆելներ են մտցնում որոշակի հավելումներ հնարավոր չկատարված պարտավորությունների համար, ինչը հանգեցնում է տոկոսադրույքի աճի: Ստացվում է, որ անբարեխիղճ վարկառուների պատճառով վնասներ են կրում բոլոր հաճախորդները:
Բացի այդ, շատ կարեւոր է վարկատուների իրավունքների ու շահերի պաշտպանությունը, քանի որ ֆինանսաբանկային համակարգը ՀՀ տնտեսության զարգացման անկյունաքարն ու զարգացման ռեսուրսն է եւ արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման երաշխիքը: Վստահ եմ, որ դեպքերի մեծամասնությունում վարկատուների իրավունքներն ու շահերը պետք է պաշտպանել փաստացի գործողություններով, այլ ոչ թե անվերջ տեսական վերլուծություններով ու հետազոտություններով: Կցանկանայի կոչ անել բոլոր սուբյեկտներին, ովքեր ստանձնել են վարկատուների իրավունքների ու շահերի պաշտպանի դերը, համագործակցել մեր ընկերության հետ, որն իր փաստացի գործունեությամբ իրապես պաշտպանում է վարկատուների իրավունքները` նրանց օգնելով պայքարել պարտքերի եւ այլ բացասական դրսեւորումների դեմ:
- Ինչպիսի՞ն է ձեր հաճախորդային բազայի կառուցվածքը, կա՞ն արդյոք ընկերություններ, որոնց հետ աշխատում եք մշտական հիմունքներով:
- Մեր հաճախորդները բանկերն են, վարկային կազմակերպությունները, իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք: Բանկերից մենք մշտական հիմունքներով համագործակցում ենք «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ Բանկի» հետ, սկսել ենք համագործակցել նաեւ «Արցախբանկի» հետ: Ունիվերսալ վարկային կազմակերպություններից համագործակցում ենք «Նոր Հորիզոնի» հետ, համագործակցության ուղղությամբ բանակցություններ ենք վարում «Արեգակ» ՈՒՎԿ-ի եւ այլ ֆինանսական հաստատությունների հետ:
Ինչ վերաբերում է ոչ ֆինանսական կազմակերպություններին, ապա մեծամասամբ մեր հաճախորդները շինարարական ընկերություններն են: Հարկ է նշել, որ ընդհանուր առմամբ մեր ընկերության նկատմամբ վերաբերմունքը հայկական գործարար հանրությունում օրեցօր փոխվում է վստահության աճի ուղղությամբ:
Կցանկանայի նշել նաեւ մեր ծառայություններին դիմող ֆիզիկական անձանց միջեւ չկատարված պարտավորությունների մեծ աճը:
- Որքանո՞վ են ժամկետանց բանկերի ու վարկային կազմակերպությունների կողմից Ձեր կազմակերպությանը տրամադրվող պարտքերը: Կա՞ արդյոք որոշակի առանձնահատկություն, այսպես կոչված, հին պարտքերի վերադարձման աշխատանքում:
- Հաշվի առնելով, որ մենք Հայաստանում առաջին եւ, որքան գիտեմ, միակ կոլլեկտորային ընկերությունն ենք, հասարակության մեջ եւ ֆինանսաբանկային միջավայրում դեռեւս չի ձեւավորվել կոլլեկտորային ընկերությունների հետ գործարար շփումների կուլտուրա: Այդ պատճառով ժամկետանցության աստիճանը գտնվում է հենց ֆինանսական կազմակերպությունների հայեցողության տակ:
Բնականաբար, մեզ են փոխանցվում ամենախնդրահարույց, ես կասեի` «անհույս» գործերը: Ժամկետանցության նման ժամկետները բավականին երկար են եւ կարող են հասնել մինչեւ 2 տարվա: Մեր կողմից բազմիցս առաջարկվել է սպասարկել ավելի թարմ գործեր, մասնավորապես, աութսորսինգի հանձնել 30 օր ժամկետանցությամբ պարտքերը, ինչը կհանգեցներ խնդրահարույց պարտքերի վերադարձման ավելի բարձր արդյունավետության:
Այսպես թե այնպես, մենք բոլոր պարտապանների հետ աշխատում ենք նմանատիպ սխեմայով, որը բաղկացած է երեք փուլերից` Soft-сollection` տեղեկատվության հավաքում, ստուգում եւ վերլուծություն, հեռախոսազանգերի միջոցով կապի հաստատում պարտապանի հետ; Hard-collection` պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ բանակցությունների անցկացում; Legal-collection` դատական գործընթաց: Վերջին փուլի մասով կցանկանայի նշել, որ մեզ փոխանցվող գործերի մեծամասնությունն արդեն անցել է դատական ատյաններով, եւ մեզ մնում են արտադատարանական ընթացակարգերը` բանակցել եւ օրենքի շրջանակներում ազդել պարտապանի վրա:
Անկասկած, հին պարտքերի վերադարձման գործընթացը շատ ավելի բարդ է: Նախ, պարտապանն իրեն շատ ավելի հանգիստ է զգում, ինչպես նաեւ ժամանակի ընթացքում գործի հանգամանքներն արդեն չեն համապատասխանում իրական պայմաններին: Օրինակ, երկու տարվա ընթացքում պարտապանը կարող է կորցնել աշխատանքը կամ տեղափոխվել այլ երկիր: Այդ կապակցությամբ մենք երկկողմ համագործակցություն ենք հաստատել Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ ԱՄՆ-ի կոլլեկտորների հետ:
- Վերջին ամիսներին փոխվե՞լ է արդյոք ձեր գործակալության սպասարկմանը փոխանցվող վարկային պորտֆելների կառուցվածքը: Մասնավորապես, կարելի՞ է խոսել ավտովարկերի վերադարձման մասին:
- Մեր պորտֆելում ժամկետանց վարկերի ոլորտում «առաջատար» են սպառողական եւ քարտային վարկերը: Նկատելի է նաեւ ժամկետանց ավտովարկերի ավելացման միտում:
- Կապեր հաստատվե՞լ են բջջային կապի եւ բնակարանային-կոմունալ տնտեսության օպերատորների հետ:
- Մենք համագործակցություն ենք առաջարկել «ԱրմենՏել»-ին եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ին: Սակայն պարզվել է, որ քանի որ բջջային օպերատորների գործունեությունը մեծամասամբ կապված է հետվճարային վճարումների հետ, ապա բջջային օպերատորներն իրենք ունեն պարտքերի վերադարձման մշակված մեխանիզմներ եւ փորձ:
Միաժամանակ, կարող ենք նշել բջջային օպերատորների կողմից ժամկետանց պարտքերը կոլլեկտորային ընկերությանն աութսորսինգի հանձնելու առնվազն երկու պատճառ: Նախ, մենք աշխատավարձ չենք ստանում, այլ աշխատում ենք միջնորդավճարներով, եւ այդ կապակցությամբ շահագրգռված ենք պարտքերի վերադարձմամբ: Եվ երկրորդ, եթե ընկերության իրավաբանները, ովքեր որպես կանոն զբաղվում են կոնկրետ պարտքերի վերադարձմամբ, ծանրաբեռնված են ամենատարբեր ծառայողական պարտականություններով, ապա մենք մասնագիտացված ենք բացառապես պարտքերի վերադարձման բնագավառում` գործելով ավելի ճկուն եւ օպերատիվ:
Ինչ վերաբերում է բնակարանային-կոմունալ տնտեսության ընկերություններին, ապա մոտ ապագայում ծրագրում ենք նրանցից մի քանիսի հետ սկսել բանակցային գործընթացը եւ դրական արդյունքի հույս ունենք:
- Ու՞մ հետ են ավելի շատ խնդիրներ ծագում` ֆիզիկական, թե՞ իրավաբանական անձանց հետ:
- Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե արդյոք պարտապանը վճարունակ է, թե ոչ: Եթե պարտապանը վճարունակ չէ, ապա լինի նա ֆիզիկական, թե իրավաբանական անձ, մենք բախվում ենք բազմաթիվ խնդիրների: Ֆիզիկական անձի դեպքում իր պարտավորությունների կատարմամբ շահագրգռված է ոչ միայն նա, այլեւ նրա մերձավորները, ինչը մեզ որոշակի առավելություններ է տալիս:
Այն դեպքում, երբ ինչպես ֆիզիկական, այնպես էլ իրավաբանական անձը վճարունակ է, ավելի հեշտ է աշխատել իրավաբանական անձի հետ, քանի որ կան տնտեսվարող սուբյեկտի վրա ազդելու անսահման մեթոդներ` դատաքննություններ, կալանք գույքի կամ դրամական միջոցների վրա, թույլատրելի սահմաններում ազդեցություն ընկերության գործարար համբավի վրա եւ այլն:
- Ներկայումս պարտավորությունների ի՞նչ ծավալ եք սպասարկում եւ ինչպիսի՞ն է վերադարձման մասնաբաժինը:
- Թույլ տվեք չբարձրաձայնել մեր կողմից սպասարկվող պարտքերի գումարը, քանի որ դա կարող է ոգեւորել մեր հավանական մրցակիցներին կամ, ընդհակառակը, հիասթափեցնել նրանց: Այնպես որ, թող դա մնա առեւտրային գաղտնիք:
Ինչ վերաբերում է հարցի երկրորդ մասին, ապա այս ամսվա տվյալներով հավաքագրված պարտավորությունները կազմել են մեր կողմից սպասարկվող ընդհանուր գործերի 55-58%-ը: Ես դա բավականին բարձր ցուցանիշ եմ համարում, քանի որ, կրկնում եմ, մեզ են փոխանցում ամենաբարդ եւ մեծամասամբ «անհույս» գործերը:
- Ի՞նչ չափանիշներից է կախված ձեր գործարքների միջնորդավճարների ծավալը:
- Մեր միջնորդավճարների ծավալը տատանվում է 15-ից 40 տոկոսի սահմաններում: Ամեն ինչ կախված է մեզ փոխանցվող գործերի ծավալից, դրանց բարդությունից, ժամկետանցությունից, նրանից, թե ով է հանդես գալիս որպես պարտապան, նրա հնարավորություններից եւ այլն:
Օգտվելով առիթից` կցանկանայի նշել, որ մեր հետագա ծրագրերի մեջ է մտնում նաեւ խնդրահարույց վարկերի «գնումը»:
- Օրենսդրական կարգավորում պահանջող ի՞նչ խնդիրների է բախվում կոլլեկտորային գործունեությունը: Կոլլեկտորների ո՞ր խնդիրները կարող է լուծել օրենքը:
- Միանգամից նշեմ, որ մեր երկրում կոլլեկտորային գործունեությունը օրենքով չի կարգավորվում: Միաժամանակ, մեր գործունեությունը չի հակասում երկրում գործող օրենսդրությանը:
Բնականաբար, օրենքի ընդունմամբ մենք կունենանք որոշակի արտոնություններ` պետական մարմիններից տեղեկատվության ավելի օպերատիվ ձեռք բերում, կոլլեկտորային ընկերություններին որոշակի իրավասությունների տրամադրում` կապված պարտապանների հետ կապերի հաստատման խնդրի հետ եւ այլն:
Միանշանակ, օրենսդիր մարմինը պետք է ելնի այն տրամաբանությունից, որ օրենքի ընդունումն ուղղված կլինի վարկատուների պաշտպանությանը, եւ եթե կոլլեկտորային ընկերությունն աջակցում է նրանց գործունեությանը, ապա առկա է նրան լայն իրավասություններով օժտելու անհրաժեշտություն:
Հայաստանը միակ երկիրը չէ, որտեղ կոլլեկտորային բիզնեսը չի կարգավորվում օրենքով, նույնիսկ եվրոպական որոշ երկրներում չկա օրենք կոլլեկտորային գործունեության մասին:
Այլ կերպ է ԱՄՆ-ում, որտեղ կոլլեկտորային բիզնեսն այնքան է սերտաճել պետական ապարատին, որ կոլլեկտորային գործակալությունները գտնվում են անմիջապես դատարանների շենքերում, եւ գալով դատարան` պարտապանը կարող է տեղում մարել պարտքը կոլլեկտորային ընկերությունում եւ խուսափել հետագա դատական քննությունից:
- Ասում են, որ կոլլեկտորը նախեւառաջ հոգեբան է. մասնագիտական ի՞նչ այլ հմտություններ են անհրաժեշտ կոլլեկտորային գործունեության համար:
- Իմ կարծիքով, կոլլեկտորը առաջին հերթին պետք է լինի գրագետ վերլուծաբան, որպեսզի ճիշտ եւ ժամանակին կողմնորոշվի իրադրության մեջ: Անկասկած, հոգեբանական գործոնի առկայությունը եւս կարեւոր դեր է խաղում, ես կասեի` պարտապանի վրա հոգեբանական ազդեցությունը գործի կեսն է: Բացի դրանից, կոլլեկտորը պետք է լինի լավ իրավաբան եւ միաժամանակ ունենա ֆինանսական կրթություն, քանի որ իսկական կոլլեկտոր է համարվում այն կոլլեկտորը, ով հնարավորության դեպքում կարող է բարելավել պարտապանի դրությունը` նրան ելքի ուղի ցույց տալով ստեղծված իրավիճակից, ինչը եւ դեպքերի մեծամասնությունում արվում է մեր կողմից:
- Դուք առաջիկայում ակնկալու՞մ եք Հայաստանում կոլլեկտորային ընկերությունների թվի աճ:
- Կոլլեկտորային ծառայությունների պահանջարկ առկա է, սակայն դրա հետ մեկտեղ ֆինանսական կազմակերպությունները շատ պահպանողական են գործընկեր-կազմակերպությունների ընտրության հարցում: Իմ կարծիքով, մեկ տարվա ընթացքում կոլլեկտորությունը կդառնա մոդայիկ բիզնես, եւ, ինչպես սովորաբար լինում է այդպիսի դեպքերում, ժամանակի հետ թույլերը կհեռանան շուկայից:

«Наш бизнес несет в себе элементы социальной ответственности»
Интервью директора коллекторской компании «Реститутор Кей Пи» Лориса Егояна агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Стал ли кризис основным условием для основания вашей компании? Интересно также узнать - какие конкретные задачи берет на себя коллекторский бизнес, в частности, ваша компания?
- Не сказал бы, что кризис стал основным условием для основания нашей компании. Скорее, кризис выступил в качестве стимулирующего фактора в условиях роста уровня проблематичных кредитов и невыполненных обязательств. Естественно, финансово-кредитные организации были вынуждены принять меры для выполнения этих обязательств в срок. Проблема невыполненных, либо выполненных ненадлежащим образом обязательств всегда существовала, существует  и будет существовать в нашем обществе - именно эта идея лежала в основе создания нашей компании.
В процессе основания компании был изучен мировой опыт коллекторской деятельности, изучена армянская судебная практика на предмет определения объема конфискованных обязательств, что еще более укрепило наши намерения заняться коллекторской деятельностью.
Говоря о задачах первой в Армении коллекторской компании «Реститутор Кей Пи», хотел бы выделить два основных фактора. Безусловно, первая задача - взыскание максимально большого портфеля просроченной задолженности физических и юридических лиц либо проблематичных кредитов, т.е. обеспечение бизнес-составляющей нашей деятельности. Одновременно с этим наш бизнес несет на себе элементы социальной ответственности и поощряет процесс развития кредитования в нашей стране. Ведь не секрет, что финансовые организации предварительно вводят в свои кредитные портфели определенные надбавки по возможным невыполненным обязательствам, что приводит к росту кредитной ставки. Получается, что из-за недобросовестных заемщиков несут убытки практически все клиенты.
Кроме того очень важна защита прав и интересов кредиторов, поскольку финансово-банковская система является краеугольным камнем, основным ресурсом развития экономики РА и гарантом привлечения зарубежных инвестиций. Уверен, что в большинстве случаев защищать права и интересы кредиторов нужно фактическими действиями, а не бесконечными теоритическими анализами и исследованиями. Я хотел бы призвать всех субъектов, взявших на себя роль защитников прав и интересов кредиторов, к сотрудничеству с нашей компанией, которая своей фактической деятельностью реально защищает права кредиторов,  помогая им в борьбе с задолженностью и с другими негативными проявлениями.
- Какова структура вашей клиентской базы, существуют ли компании, с которыми вы работаете на постоянной основе?
- Нашими клиентами являются банки, кредитные организации, юридические и физические лица. Среди банков мы сотрудничаем на постоянной основе с «АКБА-Кредит Агриколь Банком», начали  сотрудничество с «Арцахбанком». Среди универсальных кредитных организацией сотрудничаем с «Нор Горизонтом», ведутся переговоры по сотрудничеству с УКО «Арегак» и с другими финучреждениями.
Что касается нефинасовых организаций, то в большинстве своем нашими клиентами являются строительные компании. Должен отметить, что отношение в целом к нашей компании в армянском деловом сообществе с каждым днем меняется в сторону все более возрастающего доверия.
Хотел бы также отметить большой рост невыполненных обязательств между физическими лицами, которые также обращаются к нашим услугам.
- С какой временной просрочкой передают вам долги на взыскание банки и кредитные организации? Есть ли определенная специфика работы по возврату т.н. старых долгов?
- Учитывая, что мы являемся первой и, насколько я знаю, единственной в Армении коллекторской компанией, в обществе и в финансово-банковской среде пока не сформирована культура деловых контактов с коллекторскими компаниями. Поэтому степень временной просрочки находится на усмотрении самих финансовых организаций.
Естественно, что нам передают самые проблематичные, я бы сказал - «безнадежные» дела. Сроки такой просроченности довольно длинные и могут доходит до 2-х лет. С нашей стороны многократно предлагалось обслуживать более свежие дела, в частности, передавать на аутсорсинг долги с просрочкой в 30 дней, что привело бы к большей эффективности взыскания проблематичных долгов.
Так или иначе, со всеми должниками мы работаем по одинаковой схеме, состоящей их трех этапов:  Soft-сollection - сбор, проверка и анализ иформации, установление контакта с должником посредством телефонных звонков; Hard-collection - проведение  переговорного процесса относительно выполнения обязательств;  Legal – судебный процесс. По части последнего этапа хотел бы заметить, что большинство дел, передаваемых нам, уже проходили через судебные инстанции, и нам остаются внесудебные процедуры - вести переговоры и в рамках закона воздействовать на должника.
Безусловно, процесс возврата старых долгов намного сложен. Во-первых, должник чувствует себя намного спокойнее, так же, с течением времени обстоятельства дела уже не соответствуют реальным условиям. К примеру, за два года должник мог потерять работу, либо переехать в другую страну. В этой связи мы  наладили двустороннее сотрудничество с коллекторами в России, Украине и США.
- Изменилась ли в последние месяцы структура кредитных портфелей, передаваемых на обслуживание в ваше агентство? В частности, приходится ли говорить о возврате автокредитов?
- В нашем портфеле «лидером» в сфере просроченных кредитов являются потребительские и карточные кредиты. Заметна также тенденция увеличился просроченных автокредитов.
- Установили ли вы контакты с операторами сотовой связи и жилищно-коммунального хозяйства?
- Мы предложили сотрудничество сотовым операторам «АрменТелу» и «ВиваСелл-МТС». Однако выяснилось, что поскольку деятельность сотовых операторов в большинстве своем связана с постоплатными платежами, то сотовые операторы сами имеют отработанные механизмы и опыт по возврату долгов.
В то же время, могу назвать как минимум два мотива в пользу передачи просроченных долгов сотовых операторов на аутсорсинг коллекторской компании. Во-первых, мы не получаем зарплату, а работаем на комиссионных, в связи с чем имеем большую заинтересованность в возврате долгов. И, во-вторых, если юристы конкретной компании, как правило, занимающиеся возвратом долгов, обременены самыми различными служебными обязанностями, то мы специализируемся исключительно на возврате долгов, действуя более гибко и оперативно.
Что касается компаний жилищно-коммунального хозяйства, то в ближайшее время планируем начать с некоторыми из них переговорный процесс и надеемся на положительный результат.
- С кем возникает больше проблем - с физическими или юридическими лицами?
- Все зависит от того, является ли должник платежеспособным или нет. Если должник неплатежеспособный, то будь он физическим, или юридическим лицом, мы сталкиваемся со многими проблемами. В случае с физическим лицом выполнением его обязательств заинтересован не только он, но и его ближайшее окружение, что дает нам некоторые преимущества.
Если мы исходим из того, что как физическое, так и юридическое лицо платежеспособно, то намного легче работать с юридическими лицами, поскольку существует безграничные методы воздействия на хозяйствующий субъект - судебные разбирательства, наложение ареста на имущество и денежные средства, в допустимых пределах воздействие на деловой имидж компании и т.д.
- Какую сумму долгов вы обслуживаете на сегодняшний день и какова доля возврата?
- Разрешите не оглашать сумму обслуживаемых нами долгов, поскольку это может воодушевить наших потенциальных конкурентов, либо, наоборот, разочаровать их.  Так что пусть это останется нашей коммерческой тайной.
Что касается второй части вопроса, то по данным на этот месяц, доля собранных обязательств составила 55-58 % от общих обслуживаемых нами дел. Я считаю это довольно высоким показателем, поскольку, повторюсь, нам передают самые сложные, в большинстве своем – «безнадежные» дела.
- От каких критериев зависит размер комиссионных по вашим сделкам?
- Размер наших комиссионных колеблется в размере от 15 до 40 %. Все зависит от объема передаваемых нам дел, их сложности, временной просроченности, от того, кто выступает в роли должника, его возможностей и т.д.
Пользуясь случаем, хотел бы отметить, что в наши дальнейшие планы входит также скупка проблемных долгов.
- С какими проблемами, требующими законодательного регулирования, сталкивается коллекторская деятельность? Какие проблемы коллекторов решил бы  закон?
- Сразу отмечу, что коллекторская деятельность в нашей стране не регулируется законом. При этом наша деятельность не противоречит действующему в стране законодательству.
Естественно, с принятием закона у нас появятся определенные преимущества – более оперативное получение информации из государственных органов, предоставление коллекторским компаниям определенных полномочий, связанных с вопросом налаживания контактов с должниками и т.д.
Однозначно законодательный орган должен исходить из той логики, что принятие закона пойдет на защиту интересов  кредиторов, и если коллекторская компания содействует их деятельности, то существует необходимость наделения ее широкими полномочиями.
Армения - не единственная страна, где коллекторский бизнес не регулируется законом, даже в некоторых европейских странах отсутствует закон о коллекторской деятельности.
Иначе обстоит дело в США, где коллекторский бизнес настолько сросся с государственным аппаратом, что офисы коллекторских агентсв находятся непосредственно в зданиях судов и должник, придя в суд, может на месте  погасить долг в коллекторской компании и избежать дальнейшего судебного разбирательства.
- Говорят, что коллектор в первую очередь психолог, какие еще профессиональные навыки необходимы для коллекторской деятельности?
- На мой взгляд, в первую очередь, коллектор должен быть грамотным аналитиком, чтобы правильно и вовремя ориентироваться в ситуации. Безусловно, наличие психологического фактора также играет важную роль, я бы сказал психологическое воздействие на должника – это пол-дела. Помимо этого, коллектор должен быть хорошим юристом и одновременно обладать финансовым образованием, поскольку настоящим коллектором считается тот коллектор, который при возможности сможет оздоровить положение должника, показав ему пути выхода из сложившейся ситуации, что в большинстве случаев делается с нашей стороны.
- Ожидаете ли Вы в ближайшее время увеличение числа коллекторских компаний в Армении?
- Спрос на коллекторские услуги существует, но вместе с тем финансовые организации очень консервативны в плане выбора организаций-партнеров. На мой взгляд, в течение года коллекторство станет модным бизнесом, и как всегда бывает в таких случаях, со временем слабые с рынка уйдут.