IP-հեռուստատեսության ծառայությունը կմատուցվի Երեւանում նոյեմբերի կեսերից
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Digitec Expo-ում Ucom ընկերության տաղավարում տեղեկացանք, որ ընկերություն սկսում է IP-հեռուստատեսության փորձարկումները Երեւանի փոքր կենտրոնում: Ե՞րբ է Ucom-ը սկսելու տրամադրել իր ծառայությունները Երեւանի կենտրոնում եւ մյուս համայնքներում:
- Այո, այժմ Երեւանի փոքր կենտրոնում մենք փորձարկում ենք մեր ծառայությունները եւ նախատեսում ենք նոյեմբերի կեսերից դրանք հասանելի դարձնել բնակչությանը: Միասնական փաթեթով IP-հեռուստատեսություն, ինտերնետ կապ եւ ֆիքսված հեռախոսակապ նոյեմբերից կարող են ստանալ Երեւանի Կենտրոն համայնքի բոլոր բնակիչները:
Արդեն ավարտվել է Երեւանի կենտրոնում մեր ենթակառուցվածքի ներդրման աշխատանքների հիմնական մասը: Ենթակառուցվածքը հիմնված է Ericsson-ի կողմից տրամադրվող օպտիկամանրաթելային հասանելիության ամենաժամանակակից գիգաբիտային պասիվ օպտիկական ցանցի (Gigabit Passive Optical Network – GPON) տեխնոլոգիայի վրա:
Նախատեսում ենք մինչեւ 2010թ. վերջը տրամադրել մեր ծառայությունները Երեւանի ամբողջ տարածքում: Ընկերության նպատակներից է նաեւ տարածել IP-հեռուստատեսության ծառայությունը նաեւ հանրապետության մյուս քաղաքներում, սակայն այդ մասին հնարավոր կլինի խոսել հաջորդ տարվա ապրիլից, երբ մենք կունենանք անհրաժեշտ շուկայական հետազոտությունների արդյունքները եւ կհասկանանք, թե ի՞նչ ծավալի ներդրումներ են պահանջվում այդ նպատակն իրագործելու համար:

Услуга IP-телевидения начнет предоставляться в Ереване с середины ноября
- В павильоне Ucom на выставке Digitec Expo нам сообщили, что компания начинает тестирование IP-телевидения в малом центре Еревана. Когда компания начнет предоставлять свои услуги в центре Еревана и других общинах?
- Да, в настоящее время мы проводим тестирование наших услуг в малом центре Еревана и намерены начать предоставление услуг с середины ноября. IP-телевидение, интернет и фиксированную телефонную связь в едином пакете с ноября смогут получить все жители ереванской общины Кентрон.
Уже завершена основная часть работ по внедрению нашей инфраструктуры в центре Еревана. Инфраструктура основана на самой современной технологии оптиковолоконного доступа под названием Гигабитная пассивная оптическая сеть (Gigabit Passive Optical Network, GPON), поставщиком которой является Ericsson.
До конца 2010 года мы намерены начать предоставление услуг на всей территории Еревана. Целью компании является также предоставление услуг в других городах республики, но об этом будет возможно говорить лишь с апреля следующего года, когда у нас будут результаты необходимых рыночных исследований и мы будем знать, какой объем инвестиций необходим для достижения этой цели.