Հայաստանը կմիանա ԵՏՄ-ին մինչեւ հունիսի 15-ը, ասել է Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը կմիանա Եվրասիական տնտեսական միությանը մինչեւ հունիսի 15-ը:
Այդ մասին նա ասել է Աստանայում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին, որտեղ Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի նախագահները ստորագրել են ԵՏՄ մասին պայմանագիրը:
Իր ելույթում ՀՀ նախագահը նշել է, որ «Բելառուսի, Ղազախստանի եւ Ռուսաստանի համապատասխան մասնագիտական գերատեսչությունների, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համակարգված աշխատանքը թույլ տվեց սահմանված ժամկետներում նախապատրաստել ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու պայմանագիրը»:
«Հաշվի առնելով, որ մնացել է 2-3 հարցի մշակում, որոնց ուղղությամբ փորձագիտական մակարդակով արդեն նախանշվել են փոխընդունելի որոշումներ, խնդրում եմ հաստատել մինչեւ ընթացիկ տարվա հունիսի 15-ը ԵՏՄ-ի մասին պայմանագրին Հայաստանի միանալու ստորագրման ժամկետը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Армения присоединится к Договору о ЕАЭС до 15 июня, заявил Серж Саргсян
Ереван /Медиамакс/. Президент Серж Саргсян заявил сегодня, что Армения присоединится к Договору о Евразийском экономическом союзе до 15 июня текущего года.
Об этом глава армянского государства заявил в Казахстане, на заседании Высшего Евразийского экономического совета в расширенном составе, по итогам которого президенты России, Беларуси и Казахстана подписали Договор о Евразийском экономическом союзе.
По словам президента, слаженная работа с профильными ведомствами Беларуси, Казахстана и России, с Евразийской экономической комиссией позволила в установленные сроки подготовить проект Договора о присоединении Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе.
«Принимая во внимание, что осталось проработать 2-3 вопроса, по которым на экспертном уровне уже обозначены компромиссные решения, прошу установить срок для подписания Договора о присоединении Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе до 15 июня текущего года», - заявил Серж Саргсян.