ԱՄՀ-ն $125 մլն-ի ծրագիր կիրականացնի Հայաստանում
24.03.2014 | 18:10 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ http://www.topnews.in
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը(ԱՄՀ) Հայաստանի հետ հաստատել է $125 մլն արժողությամբ եւ 38-ամսյա ժամկետով «Երկարաձգված ֆինանսավորման» ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին այսօր հայտնել է ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնը:
Ծրագրի հաստատումը տեղի է ունեցել մարտի 7-ին: Հատկացումները կբաշխվեն 7 հավասարաչափ մասերի: Առաջին հատկացումն արդեն եղել է: Մարկ Հորթոնի փոխանցմամբ, ծրագրի հիմքում դրված են էական նպատակներ. «Մասնավորապես` խոսքը վերջին մի քանի տարիներին ձեռք բերված մակրոտնտեսական ցուցանիշների պահպանման, ցածր գնաճի, ինչպես նաեւ հարկաբյուջետային համակարգի եւ արտաքին հատվածի պակաս խոցելի դարձնելու մասին է», - ասել է նա:
Նպատակներից է նաեւ կառուցվածքային բարեփոխումների խորացումը, գործարար միջավայրի եւ ինստիտուտների կատարելագործումը, մրցակցության բարելավումը, տեղական եւ օտարերկրյա մասնավոր ներդրումների համար Հայաստանյան միջավայրի բարելավումը:
Ծրագրի պարբերական ստուգումները կանցկացվեն 6 ամիսը մեկ: ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը նշել է, որ նոր ծրագիրը կառուցվածքով նման է նախորդ տարվա հուլիսին կնքված ծրագրին. «Գտնում ենք, որ այն հաջող ընթացք ունեցավ եւ ճգնաժամից հետո նպաստեց տնտեսական աճի վերականգնմանը եւ խոցելիության նվազեցմանը»,- ասել է նա:
Մարկ Հորթոնը նշել է, որ դեռեւս կա արտաքին անհավասարակշռվածություն, Հայաստանում բարձր է ֆինանսական հատվածի դոլարայնացվածությունը, որով երկիրը խոցելի է մնում արտաքին ցնցումների նկատմամբ.
«Բարձր են նաեւ աղքատության եւ գործազրկության ցուցանիշները: Նախկինի պես անհրաժեշտ է տնտեսությունը դարձնել ավելի բաց եւ մրցակցային: Նոր ծրագիրը կօգնի իշխանություններին այս մարտահրավերները հաղթահարելու գործում», - նկատել է ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավարը: