ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը նախաձեռնել է քրեական գործի հարուցում
2011թ. հոկտեմբերից ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն երկրի բնակչությանն է առաջարկում ապառիկ վարկավորման ծառայություններ (ֆիզիկական անձանց վարկավորում` ապառիկ տարբերակով կենցաղային իրեր ձեռք բերելու համար), եւ այդ նախագծի շրջանակներում մինչ օրս Բանկը կնքել է պայմանագրեր Հայաստանի տարածքում գործունեություն ծավալող եւ, մասնավորապես, համակարգչային եւ կենցաղային տեխնիկայի վաճառքով զբաղվող բազմաթիվ ընկերությունների հետ:
Ընկերությունների հետ կնքած պայմանագրերի համաձայն ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վարկավորում է ֆիզիկական անձանց, որոնք ցանկանում են ապառիկ ձեռք բերել իրեր պայամագրով նախատեսված պայմաններով: Պայմանագրի պայմանների համաձայն, վարկի տրամադրման դեպքում ձեռք բերված իրը համարվում է վարկի ապահովվածության միջոց: Իսկ ընկերություն-վաճառողը պարտավորվում է տվյալ պայմանագրի գործողության ընթացքում պահպանել վարկի տրամադրման, պայմանագրի կնքման եւ այլ պայմանները:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են Բանկի մամուլի ծառյությունում, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի իրականացրած ստուգումների արդյունքոմ պարզվել է, որ Ավետիս Կապուտիկյանը, որը վաճառում է համակարգչային տեխնիկա ք. Երեւան Գարեգին Նժդեհ 12 հասցեում եւ համագործակցում է Բանկի հետ, խախտել է բանկի հետ կնքված համապատասխան պայմանագիրը, եւ, հնարավոր է, ներգրավված է եղել հանցավոր գործունեության մեջ:
“Այդ կապակցությամբ եւ հաշվի առնելով այն փաստը, որ նման գործողությունները հանգեցնում են բարձր ռիսկայնության, շատ վտանգավոր են ՀՀ բանկային համակարգի համար, հասարակական մեծ վտանգ է ներկայացնում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը դիմել է իրավապահ մարմիններին հանցագործության կատարման մեջ ներգրավված այլ անձանց պարզելու եւ նրանց քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար”, - նշված է բանկի մամուլի հաղորդագրության մեջ:

Банк ВТБ (Армения) инициировал возбуждение уголовного дела
С октября 2011 года Банк ВТБ (Армения) предоставляет населению услуги по ПОС кредитованию (кредитование физических лиц для приобретения товаров в рассрочку), и в рамках данного проекта до сегодняшнего дня заключил договора о сотрудничестве со многими организациями, действующими на территории Армении и, в частности, занимающимися продажами компьютерной и бытовой техники.
Согласно заключенным с организациями договорам, Банк ВТБ (Армения) кредитует физических лиц, желающих приобрести товары в рассрочку на предусмотренных договорных условиях. По условиям договора, в случае выдачи кредита приобретенный товар считается средством обеспечения кредита, а компания-продавец обязуется в течение действия данного договора сохранять порядок выдачи кредита, заключения договоров и все другие условия.
Как сообщила пресс-служба Банка ВТБ (Армения), в результате проведенного банком мониторинга выяснилось, что сотрудничающий с Банком и продающий компьютерную технику (адрес - г. Ереван, ул. Гарегин Нжде 12) Аветис Капутикян нарушил свои обязательства по подписанному с банком договору и, возможно, мог быть вовлечен в преступные сделки.
“В связи с этим и учитывая тот факт, что подобные действия влекут за собой высокие риски для Банка, очень опасны для банковской системы Армении и представляют большую общественную угрозу, Банк ВТБ (Армения) обратился с заявлением в правоохранительные органы с целью выявления вовлеченных в преступные деяния лиц и привлечению их к уголовной ответственности”,- говорится в пресс-релизе банка.