Ամերիան հետազոտել է ՀՀ զբոսաշրջության եւ հյուրանոցային ոլորտը
Երեւան/Մեդիամաքս/. «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերությունն իրականացրել է ՀՀ զբոսաշրջության եւ հյուրանոցային գործունեության ոլորտի հետազոտություն, որի նպատակն է գնահատել ընթացիկ վիճակը եւ զարգացման դինամիկան:
Հետազոտությունը ներկայացնում է Հայաստանի մակրոտնտեսական իրավիճակի վերլուծությունը, հյուրանոցային ոլորտի շրջանառության ծավալները Հայաստանում, նաեւ մասնաբաժինը Հայաստանի ՀՆԱ-ում, Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի տարբեր կարգի հյուրանոցներում սենյակների միջին տարեկան սակագների եւ զբաղվածության համեմատական վերլուծությունը եւ այլն:
Հետազոտությունը ներառում է նաեւ առկա եւ ակնկալվող հյուրանոցային ծառայությունների ընդհանուր նկարագիրը` ըստ հյուրանոցների տեսակների, սպասարկման ծավալի, սենյակների արժեքի եւ ըստ այլ չափանիշների:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ վերջին 7 տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է հյուրանոցների ընդհանուր թվի կրկնակի աճ, սակայն հյուրանոցային համարներում առկա մահճակալների թիվն աճել է ընդամենը 1.4 անգամ, քանի որ երկրում աճել է փոքր հյուրանոցների քանակը:
«Հետազոտությունն իրականացրել ենք միջազգային համբավ ունեցող մի շարք հետազոտական կենտրոնների` Colliers International, HVS Global Hospitality Services, Richard Cancellor եւ այլն ընկերությունների կողմից տրամադրված տվյալների, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների եւ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից իրականացված տարածաշրջանային հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա: Հետազոտությունը ոչ միայն ներկայացնում է իրավիճակային վերլուծություն, այլ տալիս է փորձագիտական գնահատականներ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի հյուրանոցային ոլորտների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ներկայացնում է հյուրանոցային ոլորտի զարգացման հնարավորություններն ու դինամիկան Հայաստանում եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում», - ասել է
«Ամերիա» ՓԲԸ կառավարման խորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ Արման Փորսուղյանը:
Հետազոտության արդյունքներն առավել մանրամասն կներկայացվեն դեկտեմբերի 14-ին նախատեսվող կլոր սեղանի ժամանակ: Ցանկացողները մասնակցության համար կարող են դիմել «Ամերիա» ՓԲԸ:

«Америа» исследовала сферы туризма и отелей Армении
Ереван/Медиамакс/. Консалтинговая компания «Америа» провела исследование сферы туризма и отелей Армении, целью которого является оценка текущего состояния и выявление динамики развития.
Исследование включает анализ макроэкономического состояния Армении, объемы оборота гостиничной сферы в Армении, сравнительный анализ средних годовых цен на гостиничные номера и занятость в различных гостиницах Армении и Южного Кавказа и так далее.
В результате исследования было выявлено, что за последние 7 лет в Армении был зарегистрирован двойной рост общего числа гостиниц, однако число человеко-мест в увеличилось всего в 1.4 раза, так как в стране увеличислось число малых отелей.
«Мы провели исследование на основе данных Colliers International, HVS Global Hospitality Services, Richard Cancellor и других компаний и международных организаций, а также на основе информации, полученнной из Национальной статистической службы Армении. Исследование не только представляет анализ ситуации, но и дает экспертные оценки о гостиничной сфере Армении» - сказал главный специалист ЗАО «Америа» Арман Порсугян.
Результаты исследования будет более детально представлены в ходе круглого стола 14 декабря. Желающие принять участие могут обращаться в ЗАО «Америа».