Հայաստանի ու Վրաստանի զարգացման մոդելները տարբեր են, ասել է վարչապետը
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առաջարկել է անդրադառնալ “բոլոր այն կոնկրետ դեպքերին, որոնք վերաբերում են Հայաստանի Հանրապետությունում բիզնեսի փակմանն ու Վրաստան տեղափոխմանը”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, վարչապետն այս մասին գրում է իր http://tigransargsyan.livejournal.com բլոգում:
“Խնդրում եմ այդ մասին գրել մեկնաբանություններում, և մենք միասին կվերլուծենք պատճառներն ու կանենք եզրակացություններ”, - գրել է վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ հաճախ տարբերություն չի դրվում դեպի Վրաստան բիզնեսի ընդլայնման ու տեղափոխման միջև:
Նա նաեւ նշել է, որ Հայաստանի ու Վրաստանի զարգացման մոդելները տարբեր են:
“Մենք ընտրել ենք բարեփոխումների էվոլյուցիոն, իսկ Վրաստանը՝ հեղափոխական ճանապարհը: Այդ ճանապարհներից յուրաքանչյուրն ունի իր դրական ու բացասական կողմերը: Մեր բարեփոխումները ենթադրում են իրականացման այլ տրամաբանություն: Այն ինչ մի դեպքում կիրառելի է, մյուս դեպքում կիրառելի չէ և պարզ համեմատություններն ու համադրումները, իմ կարծիքով, տեղին չեն”, - նշել է վարչապետը:
“Այն ոլորտները, որտեղ Վրաստանը ունի հաջողություններ մեզ համար պետք է լինեն ուսանելի: Բայց ինձ մտահոգում է մեկ այլ բան. մարդիկ, ովքեր արդարացիորեն նշում են Վրաստանի առաջընթացը, չեն նկատում մեր երկրի հաջողությունները: Վրաստանի վարչապետի հետ հանդիպման ընթացքում ես անդրադարձա նրանց հաջողություններին հարկային ու մաքսային վարչարարության և ճանապարհային ոստիկանության բարեփոխումների ոլորտներում: Մենք չենք խորշում մեր գործընկերների փորձն ուսումնասիրելուց ու նրանց օժանդակությամբ նմանօրինակ բարեփոխումներ իրականացնելուց: Իմ վրացի գործընկերը բարձր գնահատեց ֆինանսական հատվածում մեր հաջողությունները մասնավորապես ներքին պարտքի կառավարման, բանկային համակարգի ու ապահովագրության ոլորտների մեր ձեռբերումները, և մենք համաձայնեցինք այդ հարցերի շուրջ նրանց մեր փորձն ու օժանդակությունը տրամադրել”, - գրել է Տիգրան Սարգսյանը:

У Армении и Грузии разные модели развития, сказал армянский премьер
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Тигран Саргсян предложил обратиться «ко всем тем конкретным случаям, касающимся закрытия бизнеса в Армении и его перемещения в Грузию».
Как сообщает агентство Медиамакс, премьер-министр пишет об этом в своем блоге http://tigransargsyan.livejournal.com.
«Прошу писать об этом в комментариях к этом посту, и мы вместе с вами проанализируем причины и сделаем выводы», - пишет премьер.
Тигран Саргсян сказал, что многие зачастую не ставят различий между расширением бизнеса в Грузию и его перемещением в соседнюю страну.
Он также отметил, что у Армении и Грузии разные модели развития.
«Мы избрали эволюционный, а Грузия – революционный путь реформ. Каждый из этих путей имеет свои положительные и отрицательные стороны. Наши реформы предполагают иную логику реализации. То, что применимо в одном случае, неприменимо в другом, и простые сравнения и сопоставления, по-моему, неуместны», - отметил премьер.
«Для нас должны стать познавательными те сферы, где Грузия добилась успеха. Но меня беспокоит другое: люди, которые справедливо отмечают прогресс Грузии, не замечают успехов нашей страны. В ходе встречи с грузинским коллегой я затронул их успехи в области реформ налогового и таможенного администрирования и полиции. Мы не гнушаемся изучения опыта наших парнеров и проведения аналогичных реформ с их помощью. Мой грузинский партнер высоко оценил наши успехи в финансовом секторе, в частности, в области управления внутренним долгом, в банковской системе, страховом секторе, и мы догововорились предоставить им наш опыт», - пишет в своем блоге Тигран Саргсян.