ՎԶԵԲ-ը «Անելիք Բանկին» տրամադրել է $3 մլն էներգախնայողության ֆինանսավորման համար
Երեւան/Մեդիամաքս/. Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկը /ՎԶԵԲ/ «Անելիք Բանկին» տրամադրել է $3 մլն` էներգախնայողության ծրագրերի ֆինանսավորման նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Երեւանում հոկտեմբերի 18-ին համապատասխան համաձայնագիր են ստորագրել ՎԶԵԲ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Վալերիու Ռազլոգը եւ «Անելիք Բանկի» վարչության նախագահ Սամվել Ճզմաչյանը:
Վարկային ծրագրի շրջանակներում ֆինանսավորում կարող են ստանալ փոքր ՀԷԿ-երը, վերականգնվող էներգետիկայի օբյեկտները, ինչպես նաեւ այլ արտադրական ձեռնարկություններ, որոնք իրենց կազմակերպություններում կներդնեն էներգախնայողության համակարգեր:
Սամվել Ճզմաչյանը նշել է, որ ծրագրի ֆինանսավորման տոկոսադրույքները չեն գերազանցի տարեկան 13%-ը, վարկի առավելագույն գումարը կկազմի $2.5 մլն, իսկ մարման ժամկետը` մինչեւ 5 տարի: Այս ծրագրով վարկավորումը մեկնարկում է հոկտեմբերի 19-ին: Ընկերությունները, որոնք ցանկանում են վարկ ստանալ էներգախնայողության համակարգերի ներդրման նպատակով, կստանան նաեւ անհրաժեշտ տեխնիկական աջակցություն:
Վալերիու Ռազլոգը նշել է, որ ՎԶԵԲ-ի այդ ծրագիրը նպատակ է հետապնդում նպաստել հայաստանյան ընկերությունների մրցունակության բարձրացմանը:
Համաձայնագրի ստորագրմանը ներկա ՎԶԵԲ-ի էներգաարդյունավետության վարկավորման ծրագրերի ղեկավար Վալիդ Ֆայադը տեղեկացրել է, որ ՎԶԵԲ-ի էներգախնայողության վարկային ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է $20 մլն, եւ ներկայումս Եվրաբանկը բանակցում է հայաստանյան բանկերի հետ մնացած $17 մլն-ի տեղաբաշխման ուղղությամբ:

ЕБРР предоставил «Банку Анелик» $3 млн на финансирование энергосбережения
Ереван/Медиамакс/. Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) предоставил «Банку Анелик» кредит в размере $3 млн на финансирование программ по энергосбережению.
Как сообщает Медиамакс, соотвестствующее соглашение подписали 18-го октября в Ереване глава ереванского офиса ЕБРР Валериу Разлог и председатель правления «Банка Анелик» Самвел Чзмачян.
В рамках кредитной программы финансирование могут получить малые ГЭС, объекты возобновляемой энергетики, а также другие производственные предприятия, которые внедрят у себя системы энергосбережения, что предполагает благоустройство территорий, модернизацию средств производства, повышение эффективности систем отопления, освещения и кондиционирования.
Самвел Чзмачян отметил, что ставки финансирования по данной программе не превысят 13% годовых, максимальный размер кредита может составить $2,5 млн, а срок погашения – до 5 лет. Кредитование по данной программе стартует 19 октября. Компании, желающие получить кредит на внедрение у себя систем энергосбережения, получат также необходимое техническое содействие.
Валериу Разлог, в свою очередь, отметил, что этой программой ЕБРР преследует цель способствовать повышению конкурентоспособности армянских компаний.
Присутствующий на подписании соглашения руководитель по программам кредитования энергоэффективности ЕБРР Валид Фаяд сообщил, что общая стоимость кредитной программы ЕБРР по энергосбережению в Армении составляет $20 млн, и в настоящее время Евробанк ведет переговоры с армянскими банками по размещению остальных $17 млн.