ԿԲ-ն ներկայացրել է ԱՊՊԱ հայկական մոդելի առանձնահատկությունները
Երեւան/Մեդիամաքս/. Հայաստանի կենտրոնական բանկն այսօր ներկայացրել է ՀՀ-ում ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պարտադիր ապահովագրության (ԱՊՊԱ) առանձնահատկությունները:
2011 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանում ուժի մեջ կմտնի ավտոտրանսպորտային միջոցների օգտագործումից բխող պարտադիր ապահովագրության (ԱՊՊԱ) մասին օրենքը: Ապահովագրական պայմանագրերի կնքման գործընթացը կմեկնարկի ս.թ. հոկտեմբերի 1-ին եւ կտեւի մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, այսօր ելույթ ունենալով սեմինարում, ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի քաղաքականության եւ ֆինանսական կայունության վարչության զարգացման բաժնի պետ Աննա Վարդիկյանը նշել է, որ Հայաստանում ընտրվել է Green Card մոդելը, որը գործարկված է ԵՄ բոլոր երկրներում եւ թույլ է տալիս առավել արդյունավետորեն հասնել ԱՊՊԱ-ի ներդրման հիմնական նպատակին, մասնավորապես` սոցիալական պաշտպանվածության ապահովմանը:
“Որպես հեռանկար քննարվում է Հայաստանի անդամակցությունը Green Card համակարգին, ինչը կհեշտացնի ավտոտրանսպորտային միջոցների փոխադրումը երկրից երկիր եւ կապահովի արտասահմանյան տրանսպորտային միջոցներից տուժածների ապահովագրական պաշտպանվածությունը»,- ասել  է Աննա Վարդիկյանը:
ՀՀ ԿԲ ֆինանսական համակարգի քաղաքականության եւ ֆինանսական կայունության վարչության սպառողների իրավունքների պաշտպանության եւ շուկայի վարվելակերպի բաժնի պետ Արմենուհի Մկրտչյանն ասել է, որ ԱՊՊԱ հայկական մոդելն ապահովում է միայն երրորդ կողմի (հետիոտնի, մյուս ավտոմեքենայի վարորդի, ուղեւորի) աձնական եւ գույքային վնասի փոխհատուցումը: Նա հայտնել է, որ պարտադիր ապահովագրությունը Հայաստանում նախատեսված կլինի տրասնպորտային միջոցների սեփականատերերի,  ներմուծողների եւ վարձակալողների համար (ֆինանսական վարձակալության դեպքում):
ԱՊՊԱ պայմանագրի նվազագույն ժամկետը 3 ամիս է, առավելագույնը` 1 տարի: Պայմանագրի հատուկ 10-օրյա ժամկետ է նախատեսվում ժամանակավոր ներմուծման եւ արտահանման ռեժիմով ներմուծված ավտոմեքենաների, ինչպես նաեւ այն իրավաբանական անձանց եւ անհատ ձեռներեցների համար, որոնք ավտոմեքենաներ են ներմուծում վաճառելու նպատակով:
ԱՊՊԱ-ն Հայաստանում կփոխհատուցի տուժած կողմի առողջության եւ գույքի վնասը: Ընդ որում, չի փոխհատուցվելու հանցագործության կամ պատերազմական գործողությունների, մասսայական անկարգությունների արդյունքում հասցված վնասը, չեն փոխհատուցվելու նաեւ բնությանը, արվեստի գործերին, թանկարժեք զարդերին եւ փոխադրվող բեռներին հասցված վնասները:
Ապահովագրական վճարի չափը որոշվում է ապահովագրական ընկերության կողմից, դրա նվազագույն եւ առավելագույն չափերը սահմանում է «Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոն»: Անկախ ՃՏՊ արդյունքում հասցված վնասից, փոխհատուցման չափը կարող է լինել ապահովագրական գումարի առավելագույն սահմաններում, որը անձնական վնասի դեպքում հավասար է 3 մլն դրամի դեպքում (յուրաքանչյուր տուժողի համար) եւ 9 մլն դրամ (յուրաքանչյուր ՃՏՊ-ի համար), իսկ գույքային վնասի դեպքում փոխհատուցման առավելագույն չափը կազմում է 1,5 մլն դրամ:
Պայմանագրի կնքումից հետո վարորդներին կտրվի ԱՊՊԱ կտրոն, որը պարտադիր կարգով պետք է փակցվի ավտոմեքենայի ճակատային ապակուն: Հատկանշական է, որ այն դեպքերում, երբ ՃՏՊ-ին մասնակցում են 2 ավտոմեքենաներ եւ վնասը հասցված է միայն գույքին, վարորդները կարող են համաձայնության գալ այն մասին, որ եթե վնասի փոխհատուցման արժեքը չի գերազանցում 200 հազար դրամը, ապա կարելի է ընդամենը լրացնել համաձայնեցված դեկլարացիան եւ ներկայացնել այն ապահովագրական ընկերությանը: Մյուս դեպքերում գույքային վնասը գնահատվում է Ավտոապահովագրողների բյուրոյի փորձագետի կողմից, իսկ անձնական վնասը` բժշկական հաստատության կամ բյուրոյի փորձագետի կողմից:
ԿԲ ներկայացուցիչները կոչ են արել քաղաքացիներին սկսել ապահովագրության գործընթացը հոկտեմբերից` դեկտեմբերի վերջին հերթերից խուսափելու համար; Հաջորդ տարվա սկզբից իրենց ավտոմեքենաները չապահովագրած վարորդները կենթարկվեն 50 հազար դրամ տուգանքի: Արմենուհի Մկրտչյանը նշել է, որ ԱՊՊԱ պայմանագրի կնքման գործընթացը հերթերի բացակայության պարագայում կտեւի ընդամենը 20 րոպե:

ЦБ представил особенности армянской модели ОСАГО
Ереван/Медиамакс/. Центральный банк Армении представил сегодня особенности армянской модели страхования автогражданской ответственности (ОСАГО).
1 января 2011 года в Армении вступит в силу закон об обязательном страховании автогражданской ответственности (ОСАГО). Процесс заключения страховых договоров стартует 1 октября и продлится до конца текущего года.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на семинаре, начальник отдела развития управления политики финансовой системы и финансовой стабильности ЦБ Анна Вардикян отметила, что в Армении была выбрана  модель Green Card, внедренная всеми странами ЕС и позволяющая наиболее эффективно решить основную цель введения ОСАГО, а именно - обеспечение социальной защищенности.
«В качестве перспективы рассматривается присоединение Армении к системе Green Card, что облегчит перемещение автотранспортных средств из страны в страну и обеспечит страховую защищенность  пострадавших от иностранных автотранспортных средств», - сказала Анна Вардикян.
Начальник отдела защиты прав потребителей и поведения рынка управления политики финансовой системы и финансовой стабильности ЦБ Арменуи Мкртчян сказала, что армянская модель ОСАГО обеспечивает возмещение личного и имущественного ущерба лишь третьей стороны (пешехода, водителя другого автомобиля, пассажира). Она сообщила, что обязательное страхование в Армении будет предусмотрено для собственников, импортеров и арендаторов (в случае финансовой аренды) транспортных средств.
Минимальный срок договора ОСАГО - 3 месяца, максимальный - 1 год. Специальный 10-дневный срок договора предусматривается для автомобилей, импортируемых в режиме временного импорта и транзита, а также для тех юридических лиц и частных предпринимателей, которые импортируют автомобили с целью продажи.
ОСАГО в Армении будет компенсировать ущерб здоровью и имуществу пострадавшей стороны. При этом не компенсируется ущерб, нанесенный в результате преступных и военных действий, массовых беспорядков, не возмещается также ущерб, нанесенный природе, ущерб, нанесенный произведениям искусства и дорогостоящим украшениям и перевозимым грузам.
Размер страхового взноса определяется страховой компанией, максимальный и минимальный размер которого устанавливает «Бюро автострахователей Армении».
Вне зависимости от размера ущерба, причиненного в результате ДТП, размер возмещения может быть в пределах максимальной страховой суммы, которая в случае личного ущерба равна 3 млн драмов (на каждого пострадавшего) и 9 млн драмов (на каждое ДТП), в случае же имущественного ущерба максимальный размер возмещение составляет 1,5 млн драмов.
После заключения договора водителям будет предоставлен талон ОСАГО, которых в обязательном порядке должен быть прикреплен к лобовому стеклу автомашины.
Примечательно, что в тех случаях, когда в ДТП участвуют 2 автомобила и ущерб причинен лишь имуществу, водители могут прийти к соглашению, что если стоимость возмещения ущерба не превышает 200 тыс драмов, можно обойтись лишь заполнением согласованной декларации и представить ее в страховую компанию. В остальных случаях имущественный ущерб оценивается экспертом Бюро автострахователей, а личный – экспертом медучреждения либо бюро.
Предсавители ЦБ призвали граждан начать процесс страхования с октября, чтобы избежать очередей к концу декабря. С начала следующего года водители, не застраховавшие свои автомобили будут подвергаться штрафам в размере 50 тыс. драмов.
Арменуи Мкртян отметила, что процесс заключения договора по ОСАГО в случае отсутствия очередей займет у водителей не более 20 минут.